Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-08-12 | Aktuellt

Årets IMA-konferens sätter storytelling i fokus

Vi tog ett snack med Sofie Koark, Executive Assistant på Budbee, om den kommande IMA-konferensen. Sofie är medlem sedan några år tillbaka och är vice ordförande för IMA internationellt.

“Se över ert resande och klimatkompensera för flyg”Sofie Koark

Sofie, vill du berätta lite om din relation till IMA – International Management Assistants?

– Jag blev medlem 2013 och har haft lite olika roller i styrelsen för IMA i Sverige. Jag är sedan hösten 2020 vice ordförande för IMA internationellt. Vi är fem personer från olika länder som sitter i den internationella styrgruppen och samarbetar med IMAs styrelser i ett tjugotal länder för att driva, utveckla och ge värde till våra ca 1500 medlemmar. Det är ideellt och innebär en del jobb men det ger också träning i ledarskap och är otroligt utvecklande.

Varför är IMA viktig för EA’s?

– IMAs mission är “connect and engage peers within and across borders and empower our members to excel.” Det är vårt syfte och vi gör det genom att erbjuda utveckling, träning och affärsnätverkande genom en rad aktiviteter, konferenser, samarbeten och initiativ. Vi jobbar också med att visualisera och vara en röst för vårt yrke. Alla som engagerar sig i föreningen gör det ideellt utöver att vara yrkesverksam Executive Assistant (eller dylika titlar) vilket gör att vi är i rollen. Vi har koll på vad vi behöver utvecklas inom och vi är med och formar rollen för att vara attraktiv i framtiden. Det är ett nätverk för assistenter som drivs av assistenter. En värdefull EA är en EA med ett stort kontaktnät av resurser och tillgång till kontinuerlig utbildning.

Årets tema för den 48:de internationella årskonferensen i Helsingfors den 30 september är The Power of Storytelling. Varför tror du att det är viktigt för EA’s?

– I vårt yrke handlar det mycket om intern kommunikation och relationer, att nå fram med budskap, att connecta med människor. I rollen som EA är man en ambassadör för sin arbetsplats, vi bidrar till försäljning och gör förhandlingar. Storytelling är en kompetens man kan använda till mycket – exempelvis för att nå ut på Linkedin eller lyckas på en jobbintervju. Storytelling kan också handla om att skapa motivation och engagemang hos andra. Det är ett väldigt spännande ämne som jag ser fram emot att lära mig mer om.

 Varför är konferenserna inom IMA viktiga?

– Vi är inte en förening som jobbar med att arrangera event utan vi fokuserar på professionell utveckling som bl.a sker i form av konferenser, med syfte att lära oss sådant som ger värde tillbaka till våra företag. Vi bestämmer utbildningsteman utifrån vad vi behöver tränas inom internationellt och tar sedan fram ett program med experter som utbildar oss inom de områdena. Allt organiseras av EAs! Det har vi gjort sen 1974 och våra internationella konferenser och träningsdagar skiftar mellan länder så det en utmärkt möjlighet att även se världen och skapa sig ett internationellt, unikt och värdefullt nätverk.


Finns det någon särskild programpunkt du ser fram emot?

– Vi har fantastiska experter som kommer att inspirera oss och lära oss om hur vi kan använda oss av storytelling i vårt yrke. André Noel Chaker, Tuija Seipel, Christoffer Wahlberg, Lucy Brazier OBE med flera finns i programmet. Christoffer kommer bland annat att lära oss att använda våra egna stories för att hjälpa andra att förstå vad vi gör och varför det är viktigt.

 Varför är det så viktigt att åka iväg på denna typ av träffar, tillsammans med andra i branschen?

– Det är så otroligt givande att prata med EAs från många olika företag, branscher och länder och diskutera och driva frågor tillsammans. Det är viktigt med olika perspektiv och mångfald i sitt affärsnätverk. IMA är ett väldigt positivt nätverk och man får nya insikter, kan benchmarka och lär känna många intressanta företag som skapar möjligheter. Sen har vi väldigt roligt ihop också! Registreringen är fortfarande öppen och info finns på vår hemsida https://www.ima-network.org/

Av: Lovisa Wallin

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

RAPPORT: World Workplace Europe 2026 – Innovation och strategi i fokus

RAPPORT: World Workplace Europe 2026 – Innovation och strategi i fokus

Det har nu gått knappt en månad sedan vi lämnade Fokker Terminalen i Haag och World Workplace Europe 2026. Med lite distans till de intensiva dagarna i mars (11–12 mars) går det nu att se tydligare vilka av konferensens diskussioner som faktiskt har bitit sig fast i branschdebatten.

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect går in i en ny fas. Tillsammans med STHLM Möten och SheMeets samlas plattformen nu i ett nytt bolag – samtidigt som ett strategiskt samarbete med Konferensidé stärker erbjudandet kring mötets innehåll. Executiveeffect fortsätter att vara ett oberoende media med ansvarig utgivare.

Mathias Dahlgren utsedd till Årets kock – Grand Hôtel stärker sin gastronomiska ställning

Mathias Dahlgren utsedd till Årets kock – Grand Hôtel stärker sin gastronomiska ställning

Stjärnkocken Mathias Dahlgren prisas som Årets kock i Falstaffs nordiska restaurangguide. Samtidigt befäster Grand Hôtel sin position som en av Sveriges ledande gastronomiska destinationer.

Skapa minnen på en julfest full av inspirerande upplevelser

Skapa minnen på en julfest full av inspirerande upplevelser

Annons

5 skäl att boka årets hållbara julfest på Fotografiska Stockholm.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager – Stockholm (Bromma) – Norteam AB
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • Office Manager – Rotebro, Stockholm – Candela
  • Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Executive Assistant – Stockholm – ServiceNow
  • Back Office Manager – Tyresö – Avfallskonsulten i Huvudstaden AB
  • Executive Assistant – Okänd ort – Okänt företag
  • Executive Assistant till CEO – Okänd ort – OWL POD
  • Executive Assistant – Stockholm – Bokförlaget Stolpe
  • Office Mood Manager (50%) – Stockholm – Puzzel
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx Sverige
  • Community & Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Executive Assistant – Rotebro – Envirotainer
  • Executive Assistant – Malmö – Sharkmob
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – No Dig Alliance
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB

Mest läst

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?
Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Arbetar du med att boka, planera eller genomföra möten och event? Den 5 maj bjuder vi in dig till en kväll på World of Volvo i Göteborg – där du inte bara får uppleva något utöver det vanliga, utan också upptäcka nya möjligheter för framtida möten.
Släpp detaljarbetet – låt AI-agenten göra jobbet

Släpp detaljarbetet – låt AI-agenten göra jobbet

Glöm ännu ett verktyg att lära dig. AI-agenter är något annat – en digital kollega som faktiskt gör jobbet åt dig. För dig som ledningsassistent kan det förändra hela arbetsdagen.
Häng med till Högbo bruk – inspiration, nätverk och nya idéer

Häng med till Högbo bruk – inspiration, nätverk och nya idéer

För dig som arbetar som ledningsassistent, office manager eller eventansvarig erbjuder nu Executiveeffects ägarbolag in till en unik famtrip till Högbo Bruk – en destination där natur, gastronomi och upplevelser möts i ett helhetskoncept för framtidens konferenser.
Därför är externa inspiratörer viktigare än någonsin för företag 2026

Därför är externa inspiratörer viktigare än någonsin för företag 2026

När förändringstakten ökar och kraven på organisationer blir allt högre räcker det inte alltid med intern kompetens. Rätt extern röst kan bli katalysatorn som får organisationer att tänka nytt, prioritera om och faktiskt agera. Katarina Nordlund, rådgivare och delägare på Skillspartner, förklarar varför externa inspiratörer spelar en allt viktigare roll i dagens företag.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com