Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-03-10 | Aktuellt

Näringslivets mäktigaste kvinna 2022

Caroline Berg, styrelseordförande, Axel Johnson, har idag utnämnts till Näringslivets mäktigaste kvinna 2022 av Dagens industri. Motiveringen lyder som följer: "Svensk handels mesta maktspelare har med sitt inflytande över svenskarnas konsumtionsmönster en nyckelroll i den gröna omställningen. Med starkt fokus på både miljömässig och social hållbarhet följer hon familjetraditionen."

Näringslivets mäktigaste kvinna 2022Maktigaste kvinna 2022

Caroline Berg, styrelseordförande, Axel Johnson, har idag utnämnts till Näringslivets mäktigaste kvinna 2022 av Dagens industri. Motiveringen lyder som följer:

”Svensk handels mesta maktspelare har med sitt inflytande över svenskarnas konsumtionsmönster en nyckelroll i den gröna omställningen. Med starkt fokus på både miljömässig och social hållbarhet följer hon familjetraditionen.”

”Vi behöver komma till en punkt, gärna snart, där den här typen av listor inte behövs längre”, säger Caroline Berg i samband med att hon koras till Näringslivets mäktigaste kvinna 2022.

”Samtidigt tror jag att det är viktigt med förebilder. Vi är fortfarande i en situation där vi inte har ett jämställt näringsliv. Det behöver vi förändra.”

Caroline Berg säger att hon ser utmärkelsen som ett viktigt kvitto för medarbetarna inom Axel Johnson, ett ägarbolag hon leder i egenskap av ordförande sedan 2015.

”Det är en bekräftelse på att vi gjort väldigt mycket rätt de senaste åren. Det känns väldigt kul.”

Dagens industri har idag publicerat en lista över de 125 mäktigaste kvinnorna i svenskt näringsliv. Följ länken för att läsa hela listan, www.di.se. Utöver priset till Näringslivet mäktigaste kvinna har vi också utnämnt vinnare i följande kategorier:

Årets Toppchef: Anna Borg, vd och koncernchef Vattenfall
Motivering: Som vd för landets största energibolag är hon en nyckelspelare i samhällets- och industrins gröna omställning. Fossilfri och fritt flödande energi är en förutsättning för att framtidssäkra svensk basindustri.

Årets Ägare: Louise Lindh, ägare Lundbergsfären
Motivering: Gav upp arkitektdrömmarna för att föra familjens fastighetsbolag in i framtiden. Med stark pliktkänsla och omsorg om såväl anställda som aktieägare förvaltar hon sedan 2016 Lundbergs Fastigheter, ursprunget till familjens mångmiljardimperium.

Årets Ägare: Katarina Martinson, ägare Lundbergsfären
Motivering: Genom att ta klivet upp i Industrivärdens styrelse fortsätter hon att stärka greppet om Lundbergimperiet. De entreprenöriella musklerna flexar hon i investeringbolaget Fidelio Capital, som är storägare i allt från Lyko och Anicura till SBC och Hemfrid.

Årets Styrelseproffs: Helene Svahn, Professor och styrelseproffs, Mercedes Benz Group m. fl.
Motivering: Lika mycket forskare som företagsledare. Hennes akademiska meriter i kombination med erfarenhet av ett snabbt föränderligt näringsliv har gjort henne till en hett eftertraktad styrelsekraft.

Årets Stjärnskott: Maria Persson Gulda, teknisk chef, H2 Green Steel
Motivering: Harvarddoktorn i teknisk fysik specialiserad på stål är den som ska göra en av Sveriges nya stora industrisatsningar till en succé. Industrins inköpare hoppas på Hole-in-one

Årets Entreprenör: Pernilla Nyrensten, vd, grundare och ägare i Revolution Race
Motivering: Hon skrev historia när hon som första kvinnliga grundare och vd tog sitt bolag till Stockholmsbörsen 2021. Succéföretaget Revolution Race är på väg att bli en jätte inom outdoormode och vägen från garaget i Borås till börsen har varit spikrak.

Lynx International Business Award 2022 : Karin Rådström, Europachef, Daimler Truck
Motivering: Scanias trognaste toppchef bytte fil och chockade näringslivet när hon gick vidare till toppjobbet som Europachef hos huvudkonkurrenten. Årets internationella pristagare har inte bara visat sin förmåga och talang som ledare och visionär inom stora globala koncerner utan dessutom gjort så inom en starkt mansdominerad bransch.

Di vill bidra till ett blomstrande näringsliv genom att driva på och sätta ljuset på jämställdhetsarbetet i företagen. Genom kartläggningen av Näringslivets mäktigaste kvinnor och topplistan vill Dagens industri belysa jämställdhetsfrågan och lyfta fram framgångsrika kvinnor som förebilder inom en rad områden.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI kan sammanfatta, sortera och föreslå. Men den kan inte läsa rummet, förstå vd:ns humör eller veta vilka tre personer som absolut inte ska sitta bredvid varandra på middagen

Anneli Gustavsson

Anneli Gustavsson vill lyfta nästa generation Executive Assistants

Efter ett uppehåll återvänder Anneli Gustavsson till IMA Swedens styrelse som MarCom Officer. Hon vill öka kännedomen om nätverket, skapa större medlemsvärde och inspirera fler Executive Assistants att ta plats, engagera sig och utvecklas i sina yrkesroller.

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

135 fönsterlösa rum under Drottninggatan ska locka både prismedvetna resenärer och gäster som söker total tystnad. Nu satsar Scandic på ett hotellkoncept som är ovanligt i Sverige men växer internationellt.

Fotografiskas 5 bästa lokaler för möten, event och konferens 2023

Fotografiskas 5 bästa lokaler för möten, event och konferens 2023

Annons

Ett möte, en konferens över dagen eller en kick-off, produktlansering eller fest för hundratals gäster? Fotografiskas inspirerande lokaler vid Stadsgårdskajen, med den hänförande utsikten mot vattnet, bjuder på en otrolig inramning för alla typer av möten. Här finns lokaler i alla tänkbara storlekar, med alla tekniska finurligheter som krävs. De pågående fotoutställningarna adderar inspiration till era möten och det prisbelönta, växtbaserade köket bjuder på fantastiska smakupplevelser, sprungna ur visionen om att inspirera till en mer medveten värld. En perfekt plats att mötas på helt enkelt! Här erbjuds också en rad aktiviteter med upplevelser för alla sinnen, som skapar ytterligare inramning till er konferens eller event.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • VD-assistent inom försäkring – Stockholms kommun – Incluso
  • Executive Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Enhetsassistenter EU & internationella frågor – Stockholm – Regeringskansliet
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Executive Assistant – Storstockholm – JobBusters AB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Office Manager (summer cover) – Stockholm – Instabee
  • Chefssekreterare – Uddevalla – Uddevalla kommun
  • Chefsadministratör – Finspång – Finspångs kommun
  • Administrativ assistent – Stockholm – Försvarsmakten
  • Executive Assistant – Borås – Ordina AB
  • Ledningsstöd – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Ledningsstöd/VD-assistent – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Executive Assistant – Stockholm – Bauer Media Audio Filial Sweden
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholms kommun – Certan
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholm – Certan
  • Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric
  • Assistant – General Management Power Quality – Västerås – Hitachi Energy

Mest läst

Hitta topp 13 festlokaler att hyra i Malmö

De 13 bästa festlokalerna att hyra för ditt evenemang i Malmö

Letar du efter den perfekta festlokalen i Malmö för ditt nästa evenemang? Oavsett om du planerar ett stort firande med många gäster eller en mer intim tillställning, har Malmö ett brett utbud av fantastiska festlokaler att hyra. Här kan du hitta allt från stora, pampiga lokaler till små, mysiga festlokaler som passar perfekt för mindre sällskap. Vill du hyra en ...
Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Den här artikeln ingår i en serie om tre texter om ledningsgruppers verkliga utmaningar – och hur de kan utvecklas från friktion till samverkan. Serien är framtagen tillsammans med Mi Ridell, expert inom ickeverbal kommunikation och beteende under press, och Henrik Mattsson, rådgivare och specialist inom kommunikation, konflikthantering, ledarskap och teamutveckling.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic

Driv reception och kontorsdrift på Dometics huvudkontor i Solna. Ansvar för service, säkerhet, leverantörer och events i en internationell miljö med hög puls och samarbete.
Eric Stark: Vi går mot att bli renodlade experter

Eric Stark: Vi går mot att bli renodlade experter

Eric stark är nämndsekreterare i Mölndals Stad på kultur och fritidsförvaltningen. Här berättar han om hur det är att sitta på flera olika expertområden och delar med sig av sina bästa karriärtips.
AI-utbildning för dig som Executive Assistant

AI-utbildning för dig som är Executive Assistant

Executiveeffect presenterar en unik AI-utbildning för Executive Assistant och ledningsassistenter. Utbildningsledare är Eric Langenskiöld en prisbelönt AI-föreläsare och en serieentreprenör inom automation och digitalisering. Läs mer och boka din plats här.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com