Det blir en återkomst med en ovanligt lång historia bakom sig. När Leif Mannerström som 16-åring klev in i köket på Solliden kunde han knappast ana att han sju decennier senare skulle återvända som en av Sveriges mest välkända kockar.
Nu får han ansvaret för årets julbord på Solliden, där ambitionen är ett stort och klassiskt svenskt julbord med traditioner och rätter från olika delar av landet.
– För mig är det väldigt speciellt att vara tillbaka på Solliden. Det var här jag började min kockresa, 16 år gammal för precis 70 år sedan, då jag lärde mig om inläggningar och gravningar från kallskänkorna i köket – recept som jag har med mig än idag, säger Leif Mannerström.
Solliden öppnar salongerna för julbord
Restaurang Solliden har under de senaste åren genomgått renovering och restaurering. När julbordet nu återvänder blir de klassiska salongerna en viktig del av upplevelsen.
Mannerströms inriktning blir traditionellt svenskt mathantverk med mat lagad från grunden och fokus på råvaror, klassiska tekniker och svenska jultraditioner. Som en del av satsningen skapas även ett särskilt dessert- och godisrum med utsikt över Stockholm.
– Svensk julmat är något jag älskat och arbetat med under hela min karriär – det ligger mig varmt om hjärtat. Julbordet på Solliden ska kännas inbjudande, stämningsfullt och familjärt, men också riktigt praktfullt. Precis som julen ska vara, säger Leif Mannerström.
Hans ambition sträcker sig dessutom längre än till årets julbord. Målet är att skapa en tradition som kan återkomma under många år.
Möjlighet för företag och större sällskap
För Executiveeffects läsare som planerar årets julfirande med kollegor, kunder eller ledningsgrupper finns även möjlighet att boka privata salar för större sällskap.
Julbordet serveras från den 12 november till den 25 december 2026, med sittningar från lunch till kväll. För samtliga julbordsgäster ingår dessutom entré till Skansen.
Leif Mannerström har under sin långa karriär varit en tongivande profil inom svensk gastronomi, bland annat genom Sjömagasinet i Göteborg. Han har tilldelats en stjärna i Guide Michelin, fått H.M. Konungens medalj och blivit hedersdoktor vid Göteborgs universitet. För den breda publiken är han också välkänd från sin mångåriga medverkan i Sveriges Mästerkock.
Nu sluts alltså cirkeln på Solliden – 70 år efter att en 16-årig Mannerström tog sina första steg i restaurangköket.
Fakta: Julbord på Solliden
Premiär: 12 november 2026
Pågår till: 25 december 2026
Plats: Solliden, Skansen i Stockholm
Gastronomisk avsändare: Leif Mannerström
För större sällskap: Privata salar finns
Övrigt: Entré till Skansen ingår för julbordsgäster
Solliden Leif Mannerström. Bild: Stureplansgruppen





