Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2019-06-21 | Aktuellt | Livsstil

Världens dyraste whiskyprovning äger rum i höst – i Sverige

Dags att skämma bort styrelsen eller bolagets toppkunder? Kanske världens mest exklusiva whiskyprovning kan vara något? Biljettpriset? Runt 200 000 kr styck.

Den 1-3 november på Upper House hotell i Göteborg ska 54 stycken oöppnade flaskor av Ichiro’s Malt Card-serie från Hanyu-destilleriet i Japan provsmakas. Det är sällan en komplett “kortlek” av Ichiro’s Malt Card Series kommer ut på marknaden. Senast var på en Sotheby-auktion 2017 och då klubbades den för 455 000 dollar. Bakom provningen står den svenska whiskyentusiasten Pye Palm.

Världens dyraste whiskyprovning äger rum i höst – i Sverige
Pye Palm, whiskyentusiast, som står bakom den exklusiva provningen på Upper House hotell i Göteborg i höst.

– Det uppskattade värdet av hela kortleksserien ligger på runt 775 000 dollar. Den skulle naturligtvis kunna auktioneras ut, men jag tycker det är mycket roligare att få dela upplevelsen med andra whiskyentusiaster, säger Pye Palm i ett pressmeddelande, som har fått ihop sin samling genom de många resor han gjort till Japan under de senaste 30 åren.

Själva provningen, på vilken det finns plats för 48 deltagare, leds av den belgiska författaren och whiskyexperten Stefan Van Eycken. Kostnaden för en biljett ligger runt 200 000 kronor.

– Ichiro’s Malt Card Series är en av de mest ikoniska serierna i whiskyvärlden. Det är andra gången en fullständig provsmakning av serien kommer att hållas, men det är första gången alla flaskor öppnas specifikt för provning, säger Stefan Van Eycken i samma pressmeddelande.

Läs mer om hur du kommer över en biljett till provningen.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Föreläsningen du som EA inte vill missa - häng med till Nacka Strand den 11 maj

Föreläsningen du som EA inte vill missa – häng med till Nacka Strand den 11 maj

Den 11 maj är det inte bara en mötesdestination du upplever – det är en föreläsning som kan förändra hur du ser på din roll. När Ewa Wigenheim kliver upp på scenen möts du av insikter, energi och konkreta perspektiv som du tar med dig direkt in i din vardag. Under en kväll fylld av inspiration, nätverkande och nya idéer får du inte bara upptäcka en av Stockholms mest dynamiska mötesmiljöer.

Executive Assistant Awards 2026: Första nomineringen presenterad – fler väntas inom kort

Executive Assistant Awards 2026: Första nomineringen presenterad – fler väntas inom kort

Nu är nomineringen till Executive Assistant Awards 2026 i gång – och det första namnet har offentliggjorts. Med fler kandidater på väg in riktas återigen strålkastarljuset mot en yrkesroll som blir allt mer affärskritisk.

Hantera kollegor du inte gillar – 8 konkreta tips som fungerar i jobbet

Hantera kollegor du inte gillar – 8 konkreta tips som fungerar i jobbet

Att hantera kollegor du inte gillar är en av de mest underskattade färdigheterna i arbetslivet.

Du kan vara hur kompetent som helst – men om du inte kan samarbeta med människor du stör dig på kommer det förr eller senare att påverka både din prestation och ditt rykte.

Här är åtta konkreta strategier för att hantera svåra kollegor – utan att tappa professionalism eller energi.

Dagen efter sommarfesten: det här äter Tareq och Carina

Dagen efter sommarfesten: det här äter Tareq och Carina

Annons

Vad äter egentligen två av Sveriges mest välkända kockar dagen efter en riktigt lyckad sommarfest? Vi frågade Tareq Taylor och Carina Brydling – och fick två helt olika svar. Samtidigt lanserar de en sommarmeny för Elite Hotels, lika enkel att boka som att njuta av.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office & Project Manager – Arvidsjaur – Triple X Adventures AB
  • Executive Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Executive Assistant – Malmö – Sharkmob
  • Office Operations & Logistics Manager – Sverige – Sourced
  • Executive Assistant – EMEA Partner Leader – Sverige – Autodesk
  • Kontorsansvarig/Office Manager – Sundbyberg – Sören Lundgren Byggkonsult AB
  • Office Manager/Kontorsansvarig – Sundbyberg – Sören Lundgren Byggkonsult
  • Executive Assistant – Täby – Mycronic
  • Executive Assistant & Office Coordinator – Stockholms kommun – Nova Psykiatri
  • Office Operations Manager – Stockholm – Nordic Air Defence
  • Executive Assistant, EMEA Partner Leader – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant EMEA Partner/Channel – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Senior Executive Assistant till CEO – Stockholm – Food Folk
  • Executive Assistant till personligt varumärke – Sverige – Faceless Launchpad
  • Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat

Mest läst

Möt Mia Frost: ”Jag är chef över chefen och har hittat mitt Happy Place”

Möt Mia Frost: ”Jag är chef över chefen och har hittat mitt Happy Place”

Med glimten i ögat brukar hon säga att hon är ”chef över chefen”. Vi besöker Mia Frost, Executive Assistant åt generaldirektören på Sjöfartsverket och här berättar hon om sitt ”Happy Place”, sina fem tips på att hålla sig uppdaterad i EA-rollen och om dagen då Sydkorea kom på besök.
Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Vi träffade henne 2020. Nu firar hon 10 år i sin yrkesroll och är nominerad till Årets EA. Hennes chef utsågs nyligen till Årets vd och här delar Sofie Bergwall på Pilotage med sig av allt från deras framgångsrecept, sin favoritpodd för att hålla sig uppdaterad i yrket till hur hennes EA-roll blivit mer affärsstrategisk.
9 aktiviteter som lyfter ledningsgruppen

10 aktiviteter som lyfter ledningsgruppen – i hela Sverige

Att bygga en stark ledningsgrupp handlar inte enbart om strategi och struktur. Gemensamma upplevelser och diskussioner är ofta det som skapar den sista dynamiken. Här får du tips på aktiviteter med kollegor och ledningsgruppen – från roliga övningar på konferens till exempel på hur ni kan arbeta med agenda för ledningsgruppsmöte och ställa bra frågor till ledningsgruppen.
Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Arbetar du med att boka, planera eller genomföra möten och event? Den 5 maj bjuder vi in dig till en kväll på World of Volvo i Göteborg – där du inte bara får uppleva något utöver det vanliga, utan också upptäcka nya möjligheter för framtida möten.
Föreläsningen du som EA inte vill missa - häng med till Nacka Strand den 11 maj

Föreläsningen du som EA inte vill missa – häng med till Nacka Strand den 11 maj

Den 11 maj är det inte bara en mötesdestination du upplever – det är en föreläsning som kan förändra hur du ser på din roll. När Ewa Wigenheim kliver upp på scenen möts du av insikter, energi och konkreta perspektiv som du tar med dig direkt in i din vardag. Under en kväll fylld av inspiration, nätverkande och nya idéer ...

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com