Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-12-10 | Arbetsplats

Stockholmarna jobbar mest på distans i Sverige

Om Stockholmarna själva fick bestämma så skulle de vilja jobba 41 % av sin tid på distans efter det att restriktionerna släppts, vilket motsvarar 2 dagar per vecka.

Stockholmarna jobbar mest på distans i SverigeKarin Svensson

Under 2020 har Tele2 med hjälp av Kantar Sifo undersökt svenskarnas inställning till distansarbete både före, i början av och under Corona-pandemin. Undersökningen redovisas i rapporten ”Det hybrida arbetslivet” som släpps idag och visar att 62 % av de tillfrågade i Stockholms län jobbar hemifrån 75% eller mer av tiden, vilket är 13 %-enheter mer än riksgenomsnittet. Om Stockholmarna själva fick bestämma så skulle de vilja jobba 41 % av sin tid på distans efter det att restriktionerna släppts, vilket motsvarar 2 dagar per vecka.

I februari 2020 frågade Tele2 yrkesverksamma svenskar i Sifo-panelen om deras syn på distansarbete och om vad de tycker om kvaliteten på sin arbetsgivares IT- och telekomtjänster. I mitten av april när många arbetsgivare lät sina medarbetare jobba hemifrån på grund av pandemin ställde vi samma frågor igen. I november gjorde vi en tredje undersökning för att kunna se hur attityderna till distansarbete har förändrats under året.

I Stockholm jobbar i genomsnitt 62 % hemifrån 75 % eller mer av arbetstiden, vilket är 13%-enheter mer än riksgenomsnittet. 35% av stockholmarna tror också att de kommer att jobba betydligt mer på distans efter pandemin om de får möjlighet. I hela landet är den siffran 26 %.

När Coronarestriktionerna har släppt vill de Stockholmare som har möjlighet att jobba hemifrån spendera 41 % av sin arbetstid på distans, vilket motsvarar ungefär 2 dagar i veckan. För hela landet vill man spendera 36 % på distans..

I Stockholm är det 3 % som säger att de inte vill jobba på distans alls, vilket är nästan 50 % mindre än i landet i övrigt. Inte helt oväntat är måndagar (40%) och fredagar (52%) favoritdagar för Stockholmaren att jobba hemifrån.

– Att man önskar ha större möjligheter att jobba på distans efter det att restriktionerna har släppts visar att hybridkontoret är här för att stanna. Företag, organisationer och samhället i stort i både i Stockholmsområdet och övriga Sverige, måste nu fundera på hur de ska dra nytta av den nya verkligheten där gränsen mellan var vi fysiskt utför våra arbeten och var vi bor förändras, säger Karin Svensson, HR-chef på Tele2 i ett pressmeddelande.

Regionala skillnader
Län där man jobbar mest på distans

Län
Andel som jobbar hemifrån minst 75 % av sin arbetstid
1. Stockholm
62%
2. Uppsala
59%
3. Gotland
54%
4. Södermanland
51%
5. Gävleborg
46%

Riksgenomsnittet
49%
Län där man jobbar minst på distans

Län
Andel som jobbar hemifrån 25 % eller mindre av sin arbetstid
1. Norrbotten
49%
2. Kalmar
47%
3. Västernorrland
46%
4. Jämtland
44%
5. Jönköping
42%

Riksgenomsnittet
29%

Stockholmarna spenderar också mest tid i videokonferenser i hela landet. 23 % sitter i videomöte i 15 timmar eller mer per vecka, vilket ska jämföras med 19 % i övriga landet.

– Bra IT- och telekomlösningar påverkar både hur vi mår och hur effektivt vi jobbar. Där har vi som leverantör till både små och stora företag givetvis en viktig roll att fylla, både när det gäller olika lösningar till kontoren, men också som leverantör av snabbt bredband till många av Sveriges hushåll, och säger Karin Svensson.
Totalt gjordes 3 000 intervjuer mellan 4 och 18 november 2020. I februari och i april gjordes 1 000 intervjuer per tillfälle. De tillfrågade var mellan 25-64 år och arbetar hel-/deltid på ett företag med fler än 10 anställda. För att få delta i undersökningen måste man ha tillgång till telefon och dator från sin arbetsgivare.

– Vi har nog bara sett början på de utmaningar som hybridkontoret och ökat distansarbete för med sig. 2020 är onekligen ett speciellt år och jag tror att det kommer ta några år innan vi har facit och vi vet vad som blir de normala arbetssätten och vad som fungerar bäst utifrån den verksamhet som man bedriver, avslutar Karin Svensson.

Sammanfattning av undersökningarnas resultat
Allmänt
I yrkesgrupper med förutsättningar att jobba på distans ser vi en massiv ökning i mängden distansarbete under pandemin, från 14 % av total arbetad tid innan pandemin till 59 % i april och 60 % i november – en ökning med över 400 %.

Av de som har möjlighet att distansarbeta gör 49 % det mer än 75 % av sin arbetstid. I april var den siffran 48 % och innan pandemin var den 4 %
Nästan 6 av 10 tror att de kommer jobba mer på distans efter pandemin jämfört med innan.

I åldersgruppen 35-44 år tycker de flesta att det fungerar bra att arbeta på distans (70 %). Av de yngre (upp till 34 år) tycker 61 % att det fungerar bra, vilket är lägst bland alla åldersgrupper.

Små företag med 10-19 anställda jobbar 2,1 dagar hemifrån i veckan (44 %) jämfört med 3 dagar (62 %) för företag över 200 anställda.

Kvinnor jobbar mer hemifrån än män – under hösten har kvinnor i snitt jobbat 61 % av arbetstiden i hemmet vilket ska jämföras med 57 % för män. 36 % av kvinnorna tycker att det fungerar ”mycket bra” att jobba hemifrån. 31 % av männen tycker likadant.

Yngre män och kvinnor (upp till 34 år) är generellt sett mindre nöjda med sin nuvarande arbetssituation (58 %) jämfört med 55+ där 71 % är nöjda. Efter pandemin kommer kvinnorna i större utsträckning fortsätta jobba hemifrån (37 %) jämfört med män (34 %).

Teknik
Mängden videomöten har ökat från 7,1 timmar till 8,5 timmar i genomsnitt per vecka jämfört med i april.
De tekniska förutsättningarna att jobba på distans har förbättrats under året. 7 av 10 kan delta på distansmöten jämfört med 4 av 10 innan Corona.

Känslan av att man lägger för mycket tid på teknikproblem har ökat från 13 till 17 % från april till november. Innan Corona var det 25 % som upplevde mycket teknikproblem.

Småföretagare upplever överlag mer problem med tekniken. 25 % tycker att för mycket tid går åt för detta, medan motsvarande siffra för företag med över 200 anställda är 16 %.

74 % av de med ganska eller mycket bra IT- och telefonilösningar uppger att de får bra förutsättningar från sin arbetsgivare att lösa sina uppgifter. 38 % av de med ganska eller mycket dåliga lösningar uppger samma sak.
71 % tycker att IT- och telekomlösningarna inte fungerar lika bra hemifrån som på den ordinarie arbetsplatsen.

Arbetsmiljö, trivsel och effektivitet
Bristen på socialt utbyte med kollegor upplever fler som ett större problem – 65 % under hösten jämfört med 58 % i våras.

Majoriteten upplever att det fungerar bra eller mycket bra att jobba hemifrån, medan 1 av 10 tycker att det inte fungerar bra. Jämfört med undersökningen i april ser vi att det är något färre som trivs med att vara hemma- 71 % i april och 67 % i november, vilket är en minskning med 6 %.

55 % tycker att distansarbetet går ut över teamkänslan. Sedan mätningen i februari har det ökat med 200 %
37 % tycker videomöten blir för effektiva eftersom man missar mycket av det sociala.

Under våren upplevde tre av tio distraktioner som påverkade effektiviteten. Under hösten är den en av fyra som uppger samma sak. Under hösten var det 59 % som uppger att de jobbar effektivt hemma jämfört med 50 % i våras.

Digitalt ledarskap
Anställda vill jobba nästan 30 % av tiden mer på distans än vad cheferna vill att de ska göra.
Chefer och personer i ledande positioner är mer på kontoret. Chefer jobbar i genomsnitt på distans 50 % av tiden medan de som inte är chefer jobbar 62 % hemifrån.

1 av 5 chefer vill att personalen ska ha bestämda dagar då de jobbar hemifrån.
1 av 10 vill ha en teknisk kontrollfunktion som visar hur mycket medarbetarna faktiskt jobbar när de är hemma.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Så väljer organisationer videoplattform 2026

Så väljer organisationer videoplattform 2026

Videomötet har gått från att vara ett verktyg till att bli ett strategiskt plattformsval. För dagens ledningsassistenter handlar det inte längre bara om att boka ett möte – utan om att säkra rätt teknik, rätt datahantering och rätt användarupplevelse för hela organisationen.

Kontorstrender 2026 – så förändras arbetsplatsen

Kontorstrender 2026 – så förändras arbetsplatsen

Kontoret har gått från att vara en plats för individuellt arbete till att bli en strategisk mötesplats för samarbete, kultur och innovation. Flera internationella rapporter visar att arbetsplatsen 2026 formas av hybridarbete, ökad fokus på välmående och en design som ger medarbetarna större valfrihet. Här är några av de viktigaste kontorstrenderna just nu.

Fyra av tio företag saknar krisplan – risk för stora konsekvenser vid samhällsstörningar

Fyra av tio företag saknar krisplan – risk för stora konsekvenser vid samhällsstörningar

Många svenska företag har inte rustat för kris eller krig – trots ökade omvärldshot och behovet av robust motståndskraft. Endast fyra av tio företag har en plan för att hantera en större samhällskris, och bara en tredjedel är förberedda för höjd beredskap eller krig, visar en ny undersökning från Myndigheten för civilt försvar.

Så skapar du en välkomnande reception

Så skapar du en välkomnande reception

Annons

Det finns inget mer banalt än en tv på väggen. Låt oss visa hur du enkelt kan få ut budskap till alla besökare.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Kontorsansvarig/Office Manager – Sundbyberg – Sören Lundgren Byggkonsult AB
  • Office Manager/Kontorsansvarig – Sundbyberg – Sören Lundgren Byggkonsult
  • Executive Assistant – Täby – Mycronic
  • Executive Assistant & Office Coordinator – Stockholms kommun – Nova Psykiatri
  • Office Operations Manager – Stockholm – Nordic Air Defence
  • Executive Assistant, EMEA Partner Leader – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant EMEA Partner/Channel – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Senior Executive Assistant till CEO – Stockholm – Food Folk
  • Executive Assistant till personligt varumärke – Sverige – Faceless Launchpad
  • Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Office Manager – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies

Mest läst

Möt Mia Frost: ”Jag är chef över chefen och har hittat mitt Happy Place”

Möt Mia Frost: ”Jag är chef över chefen och har hittat mitt Happy Place”

Med glimten i ögat brukar hon säga att hon är ”chef över chefen”. Vi besöker Mia Frost, Executive Assistant åt generaldirektören på Sjöfartsverket och här berättar hon om sitt ”Happy Place”, sina fem tips på att hålla sig uppdaterad i EA-rollen och om dagen då Sydkorea kom på besök.
Clarion Hotel Sign lyfter sin designidentitet med nya Stratum Suites

Clarion Hotel Sign lyfter sin designidentitet med nya Stratum Suites

I hjärtat av Stockholm lanserar Clarion Hotel Sign tre exklusiva signatursviter – Stratum Suites – formgivna i samarbete med designstudion Bernadotte & Kylberg. Med svenskproducerade möbler, arkitektonisk fingertoppskänsla och en unik panoramavy över staden siktar hotellet mot att erbjuda ett nytt slags hotellupplevelse – lika mycket designresidens som boende.
De 14 bästa konferens- och mötesrummen i Stockholm för din nästa bokning

De 14 bästa konferens- och mötesrummen i Stockholm för din nästa bokning

Behöver du hyra ett konferensrum i Stockholm? Oavsett om du planerar en viktig företagskonferens, ett kreativt möte eller en workshop, finns det många fantastiska alternativ att välja mellan. För att göra din sökning enklare har vi satt ihop en guide till de 14 bästa konferens- och mötesrummen i Stockholm. Här hittar du allt från eleganta och centralt belägna lokaler till ...
Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Hon lär ut hur du navigerar i förändring på IHM och den 8 maj kliver Kerstin Sääw upp på scen på International Management Assistants årsmöte i Stockholm. Här berättar hon hur du som EA kan ta en unik position i förändringsprocesser, varför förändringar ofta kör fast och varför Pippi har en särskild plats i hennes liv.
Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect går in i en ny fas. Tillsammans med STHLM Möten och SheMeets samlas plattformen nu i ett nytt bolag – samtidigt som ett strategiskt samarbete med Konferensidé stärker erbjudandet kring mötets innehåll. Executiveeffect fortsätter att vara ett oberoende media med ansvarig utgivare.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com