Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-02-08 | Säkerhet

Osäkra nätverk under tjänsteresor – detta kan du säkra upp!

Uppkopplad på flygplatsen, i hotellobbyn eller på hemmakontoret? Ola Smidvik, business developer på svenska eCiceron berättar hur du med en enkel checklista kan öka it-säkerheten för både din vd och dig själv.

Tjänsteresor och it-säkerhet - detta kan du säkra uppTjänsteresor och it-säkerhet – detta kan du säkra upp Foto Stefan Coders Pixabay

Att jobba utanför kontoret är mer regel än undantag för många idag. Vilka hotbilder finns när vi kopplar upp oss mot nätet när vi sitter på flygplatsen eller i hotellobbyn? Och är du medveten om att till exempel en till synes vanlig laddsladd till datorn kan vara en ”trojansk häst” som går in och tar över din dator så fort du kopplat in den? Och en sådan enkel sak som att tonåringens kompisar frågar efter lösenordet och vill koppla upp sig på ert nätverk innan de ens hunnit få av sig jackan i hallen kan innebära stora säkerhetsrisker när du sedan kopplar upp jobbdatorn!

Vi ringer upp Ola Smidvik på eCiceron för att höra vad du som EA ska tänka på och kan göra för att minimera riskerna med att information sprids på ett felaktigt sätt.

Berätta lite kort om eCiceron och dig!

Tjänsteresor och it-säkerhet - detta kan du säkra uppOla: Vi är ett svenskt IT-säkerhetsföretag som arbetar med att öka säkerheten och medvetenheten för företag och organisationer i Norden. Själv har jag har arbetat inom IT-branschen i över 30 år, de sista cirka 15 åren med IT-säkerhet inom affärsutveckling och marknad på olika säkerhetsbolag.

Vi hjälper företag att i realtid skydda sig mot intrång och genomlysning av ett företags situation när det gäller IT säkerhet. Våra säkerhetskonsulter hjälper till exempel företag med att sätta upp säkra nätverk och kommunikation till områden där detta brister. Och då allt fler jobbar på distans har vi utvecklat en hårdvaru-VPN för säker uppkoppling utanför kontoret.

Vilka är de största hoten/riskerna som jag som vd-assistent ska tänka på för min vd och mig själv?

Ola: De största hoten inkluderar phishing, där angripare försöker lura användare att avslöja känslig information. Och osäkra nätverk under tjänsteresor. Fysisk åtkomst till enheter är också en risk. Därför är det viktigt att vara medveten om säkerhet på offentliga platser och att undvika att dela känslig information.

Hur har hotet ökat? Och hur måste jag skydda mig idag jämfört med för fem år sedan?

Ola: Hoten har ökat i takt med teknologins framsteg. Idag måste du vara extra noggrann med att säkra enheter och information, jämfört med för fem år sedan.

De pratades nyligen om att AI kan gå in och återskapa både röst och bild och att man bör ha ett kod-ord inom familjen för att undvika att bli lurade att föra över pengar. Ska man införa detta med sin vd också tycker du?

Ola: Absolut! Att införa ett kodord är en god idé för att förhindra bedrägeri, särskilt med tanke på de avancerade möjligheterna med AI. Det kan vara en extra säkerhetsåtgärd för att verifiera autenticiteten av kommunikationen mellan dig och din vd. Och det gäller särskilt vid överföring av känslig information eller pengar.

Vad finns det för hjälpmedel?

Ola: Det finns flera hjälpmedel för att öka IT-säkerheten under tjänsteresor. Användning av VPN för säkra nätverksanslutningar, regelbundna säkerhetsuppdateringar för enheter och programvara, samt implementering av tvåfaktorsautentisering är grundläggande. Dessutom kan säkerhetsmedvetenhetsträning vara effektivt för att lära användare att känna igen och undvika potentiella hot.

Hjälp oss och ge oss en checklista på vad vi ska tänka på!

Ola: Gärna! Här är en kort checklista:

  1. Använd starka och unika lösenord, helst via en lösenordshanterare.
  2. Undvik att ansluta till okända nätverk. Använd alltid en VPN för säkra anslutningar.
  3. Uppdatera enheter och programvara regelbundet för att täppa till säkerhetshål.
  4. Aktivera tvåfaktorsautentisering för extra skydd vid inloggning.
  5. Var medveten om din omgivning och skydda enheter från fysisk åtkomst, särskilt på offentliga platser.

Avslutningsvis – hur tror du hotet det ser ut om tre år?

Ola: Inom tre år förväntas hotlandskapet fortsätta utvecklas. Vi kan förvänta oss mer avancerade metoder för attack, särskilt inom området AI-baserad manipulation. Det är tyvärr avgörande att vara proaktiv, hålla sig informerad om de senaste säkerhetstrenderna och ständigt uppgradera säkerhetsåtgärderna för att möta de växande hoten.

 

Mer om:
eCiceron grundades redan 2007 av Marc Rantanen under tiden han var student i elektroteknik på KTH i Stockholm. Idag har bolaget vuxit från den enskilda firman till ett aktiebolag med över 25 anställda och kontor i Bollnäs, Stockholm, Asker strax utanför Oslo och snart även i Skellefteå. Här till deras hemsida.

Sophia Loader [email protected]

Läs mer:

Efter Vasaloppets IT-attack – så skyddar du dig

Efter Vasaloppets IT-attack – så skyddar du dig

I samband med Vasaloppsveckan kapades Vasaloppets vd:s mejlkonto. Gregory Singh, med lång erfarenhet av säkerhetsfrågor, berättar hur den här typen av attacker går till – och hur du skyddar dig mot dem.

SWEPO Group lanserar Security-as-a-Service

SWEPO Group lanserar Security-as-a-Service

SWEPO Group tagit fram en lösning som ger företag utan egen säkerhetsavdelning möjlighet att stärka sin säkerhet. Den nya tjänsten, kallad Extern Säkerhetsavdelning, erbjuder en kostnadseffektiv lösning för att få tillgång till omfattande säkerhetsexpertis, utan att behöva anställa, genom ett innovativt ”Security-as-a-Service”-paket.

Atea lanserar två nya säkerhetstjänster

Atea lanserar två nya säkerhetstjänster

Två nya satsningar som stärker kundernas cybersäkerhetsarbete finns tillgängliga genom Atea, som nu lanserar säkerhetstjänsterna Atea Cybersecurity Assessment och Atea Automated Moving Target Defense.

Automatiskt utkast

5 anledningar till att välja Golfbaren för ditt nästa företagsevent!

Annons

När du planerar företagets nästa kick-off, konferens, eller teambuilding-aktivitet, letar du sannolikt efter en plats som erbjuder mer än bara mötesrum och standard catering. Du söker en unik upplevelse som förstärker team-andan, inspirerar kreativitet och lämnar ett bestående intryck. Golfbaren står ut som en optimal destination för företag som värderar innovation, gemenskap och en touch av lekfullhet i sina sammankomster.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Chefssekreterare/administratör – Stockholm – Socialstyrelsen
  • Office Manager – Stockholm – Belnord Capital
  • Office Manager – Lund – Voyado
  • Executive Assistant – Stockholm – Electrolux Group
  • Administrativ assistent, BU AEW – Göteborgs stad – Saab
  • Administrativ assistent – Göteborg – Saab
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Office Management Coordinator – Solna – DHL
  • Executive Assistant – Solna – Saab
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms län – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant, GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant till Head of Wealth & Asset Management – Stockholm – SEB
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei
  • Interim EA/Paralegal – Stockholms kommun – Jurek Recruitment & Consulting

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Administrativ assistent – Stockholm – Försvarsmakten

Tidsbegränsad roll som administrativ assistent på Högkvarteret i Stockholm. Ge chefsstöd, hantera ärenden, sekretess och system. Ansök senast 2026-06-23.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Jobb: PA/Executive Assistant till Frantzén Group – Stockholm

Frantzén Group söker PA/EA i Stockholm. Ledningsnära roll med kalender- och mötesplanering, reselogistik och kontorsansvar. Läs analysen och ansök nu.
Här är vinnarna av Årets Kontor 2019

Här är vinnarna av Årets Kontor 2019

Vinnarna av Årets Kontor 2019 har utsetts. Priset delas ut till de företag eller organisationer som skapat ett trivsamt och visuellt tilltalande kontor. Spana in och låt dig inspireras av några av vinnarkontoren.
100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

Det började med en enkel idé: att lyfta fram människorna bakom titeln. Nu har Executiveeffect publicerat 100 profilintervjuer med Executive Assistants, VD-assistenter, Office Managers och andra nyckelpersoner som varje dag får organisationer att fungera. Bakom varje intervju finns en unik berättelse om drivkraft, ledarskap och yrkesstolthet.
Möt Louise Albert: "Att koordinera alla EA:s i koncernen har stärkt vår yrkesroll"

Möt Louise Albert: ”Att koordinera alla EA:s i koncernen har stärkt vår yrkesroll”

Volvokoncernen har 104 000 anställda globalt och här finns inte mindre än 300 EA:s. Själv har Louise Albert haft flera olika roller och idag är hon EA till Executive Vice President Volvo Group Trucks Technology och Chief Technology Officer Volvo Group. För Executiveeffect berättar hon om sin karriär, hur hon tror fler yngre och fler män kan upptäcka jobbet som EA:s ...

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com