Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-01-04 | Arbetsplats

”Det viktigaste är att förstå att det inte handlar om ett inredningsprojekt”

Under de år som Resurs Bank varit hyresgäst hos Wihlborgs har företaget tredubblat sin yta. Sofia Mårtensson, Facility Manager Nordic på Resurs Bank, berättar om hur företaget resonerat kring val av lokaler och hur de bytt arbetssätt från traditionellt kontorsarbete till aktivitetsbaserat arbetssätt.

”Det viktigaste är att förstå att det inte handlar om ett inredningsprojekt”Sofia Mårtensson, Resurs Bank

I rollen som Facility Manager Nordic på Resurs Bank är Sofia Mårtensson den som driver alla de nordiska kontorens flytt- design-, inrednings- och renoveringsprojekt. Förra året var det Oslokontoret som bytte lokaler, och i augusti i år blev hon klar med Helsingforskontorets renovering och uppfräschning.

– Vi vill ha en igenkänningsfaktor på kontoren. Oavsett vilket av våra kontor du kommer in på ska du känna att du är på Resurs Bank. Vi har samma röda tråd i inredning och design, säger Sofia Mårtensson.

Resurs Bank är en nisch-bank som finns i hela Norden, med huvudkontor i Helsingborg och övriga kontor placerade i Malmö, Borås, Stockholm, Köpenhamn, Oslo och Helsingfors. Verksamheten grundar sig i företagets ursprungliga syfte.

Resurs Bank föddes på 1970-talet med visionen att erbjuda enkla finansieringslösningar för detaljhandeln. Idag stöttar Resurs Bank miljontals kunder med lån, sparande och betalningslösningar för butik och e-handel.

– Vi jobbar mot butik och detaljhandeln och har en stor avdelning medarbetare som jobbar inom customer service och hjälper kunder över telefon, berättar Sofia Mårtensson.

 

ltipjpdu3jhkpulvwjs0 ”Det viktigaste är att förstå att det inte handlar om ett inredningsprojekt”
I fastigheten Neptun 6 sitter Resurs Bank med utsikt över kanalen, Malmö Live och en av Malmös grönskande parker. Ett utmärkt val för företag som vill sitta i en central kontorsfastighet på lugnt läge.

 

Möjlighet att växa i Wihlborgs lokaler

Resurs Banks Malmökontor låg tidigare på Södergatan, i Wihlborgs lokaler, men 2021 blev kontoret för trångt. Under de sex år som Resurs Bank varit hyresgäst hos Wihlborgs har ytan tredubblats.

– Vi trivdes jättebra på Södergatan, men växte och behövde fler arbetsplatser.

Att vända sig till Wihlborgs för att hitta nytt kontor kändes självklart, eftersom Resurs Bank trivts bra med Wihlborgs som hyresvärd. Men var de skulle flytta var inte lika självklart.

– Vi hade många diskussioner inför flytten. Men vi landade i att det centrala läget var viktigt för oss.

Valet föll på lokalerna i fastigheten Neptun 6, Slottsgatan 2, där de fick 1 300 kvadratmeter, 100 arbetsplatser och fin storstadsvy över kanalen och Malmö Live på andra sidan.

– Läget här är jättebra. Nära centralen med stan runt hörnet, bra lunchmöjligheter och bra för våra medarbetare som bor centralt och går eller cyklar till jobbet.

 

”Det viktigaste är att förstå att det inte handlar om ett inredningsprojekt”
Under de sex år som Resurs Bank har varit hyresgäst hos Wihlborgs har ytan tredubblats. Flytten har ägt rum inom Wihlborgs breda utbud av kontorslokaler.

 

Kontoret ska vara en bra plats för alla

I samband med bytet av lokaler började Resurs Bank tillämpa aktivitetsbaserade arbetsplatser, ABW. Men den största förändringen för Resurs Bank var inte bytet av lokaler, utan bytet av arbetssätt som de gick igenom för tre år sedan.

Med ABW strävar man efter att det ska finnas en bra plats för alla. Det kan vara ett klassiskt skrivbord, en soffgrupp, höga ståbord där man kan landa mellan möten, och ytor som lämpar sig för gemensamma projekt. Idén är att det ska vara arbetsuppgiften som styr var du sätter dig på morgonen.

– Det viktiga att förstå när man ska gå över till ABW är att det inte är ett inredningsprojekt, utan ett förändrat arbetssätt som ska implementeras i hela organisationen, säger Sofia Mårtensson.

Sofia Mårtensson berättar att övergången innebar en skräckblandad förtjusning för många medarbetare.

– Jag vet att många var oroliga, men det är också många som blivit väldigt nöjda. Flera har sagt ”Jag trodde aldrig att jag skulle kunna arbeta så här, men jag älskar det”.

 

olwslzfn7ogz93jwgmgd ”Det viktigaste är att förstå att det inte handlar om ett inredningsprojekt”
Tillsammans med Wihlborgs anpassade Resurs Bank sina lokaler för att fungera för den aktivitetsbaserade arbetsplatsen, ABW.

 

Hybridarbetet skapar nya rum

Det aktivitetsbaserade arbetssättet, och att Resurs Bank tillämpar hybridarbete, det vill säga att 60 procent av tiden ska man vara på kontoret och 40 procent får man arbeta hemifrån, har lett till att de kunnat dra ner på vissa ytor och prioritera andra. En öppen plats, ”Town Hall”, finns på alla deras kontor. Där ska man kunna samla hela kontoret för gemensamma events, föreläsningar eller information från företagsledningen.

– Vi har rivit många väggar! Här var bara kontorsrum, inte en öppen yta någonstans, berättar Sofia Mårtensson.

Hon säger att Wihlborgs varit tillmötesgående för deras önskemål, exempelvis byggdes en interntrappa mellan de båda våningsplanen för att binda ihop kontoret ytterligare.

– Wihlborgs har varit superflexibla och vi har haft bra dialog hela tiden. Det känns som de alltid vill kundens bästa. Det känns tryggt att ha en större fastighetsägare i ryggen, eftersom de har så mycket att erbjuda.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Så väljer organisationer videoplattform 2026

Så väljer organisationer videoplattform 2026

Videomötet har gått från att vara ett verktyg till att bli ett strategiskt plattformsval. För dagens ledningsassistenter handlar det inte längre bara om att boka ett möte – utan om att säkra rätt teknik, rätt datahantering och rätt användarupplevelse för hela organisationen.

Kontorstrender 2026 – så förändras arbetsplatsen

Kontorstrender 2026 – så förändras arbetsplatsen

Kontoret har gått från att vara en plats för individuellt arbete till att bli en strategisk mötesplats för samarbete, kultur och innovation. Flera internationella rapporter visar att arbetsplatsen 2026 formas av hybridarbete, ökad fokus på välmående och en design som ger medarbetarna större valfrihet. Här är några av de viktigaste kontorstrenderna just nu.

Fyra av tio företag saknar krisplan – risk för stora konsekvenser vid samhällsstörningar

Fyra av tio företag saknar krisplan – risk för stora konsekvenser vid samhällsstörningar

Många svenska företag har inte rustat för kris eller krig – trots ökade omvärldshot och behovet av robust motståndskraft. Endast fyra av tio företag har en plan för att hantera en större samhällskris, och bara en tredjedel är förberedda för höjd beredskap eller krig, visar en ny undersökning från Myndigheten för civilt försvar.

Praktiska tips och inspiration för dig som bokar – med Cantalobos i Andalusien som exempel på hur det kan bli både enkelt och extraordinärt.

När miljön gör jobbet – så planerar du en ledningsgruppsresa som verkligen ger effekt

Annons

Så planerar du en ledningsgruppsresa som faktiskt gör skillnad
Att planera en ledningsgruppsresa till Spanien kan kännas som att lägga ett pussel där alla bitar måste passa perfekt – från logistik och agenda till upplevelse och återhämtning. Det ska vara effektivt men också energigivande. Avskilt men inte avskärmat. Och framför allt – det ska skapa verkligt värde för dem som deltar.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Office Manager – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Coordinator/Legal Assistant – Stockholm – Poolia Sverige
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant och Office Manager – Stockholm – Mastercard
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Interim Office Manager – Stockholm – Agigo
  • Executive Assistant to Group CEO – Jönköping – ITAB Group
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Nets
  • Workplace Coordinator – Stockholm – Helsing

Mest läst

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?
Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Vi träffade henne 2020. Nu firar hon 10 år i sin yrkesroll och är nominerad till Årets EA. Hennes chef utsågs nyligen till Årets vd och här delar Sofie Bergwall på Pilotage med sig av allt från deras framgångsrecept, sin favoritpodd för att hålla sig uppdaterad i yrket till hur hennes EA-roll blivit mer affärsstrategisk.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholm – Workday

Strategisk Executive Assistant-roll i Stockholm. Arbeta nära Regional VP Nordics med kalender, kommunikation, resor, event och projekt. Flex Work, 50% kontor.
Inbjudan: Upplev en mötesdestination fylld av inspirerande föreläsare och nya idéer

Inbjudan: Upplev en mötesdestination fylld av inspirerande föreläsare och nya idéer

Den 11 maj bjuds du som Executive Assistant in till en kväll där du inte bara nätverkar – utan får uppleva, testa och inspireras av en hel mötesdestination i praktiken.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden

Timanställd Office Manager i Stockholm för student, ca 20 h/vecka hos Ocean Outdoor. Kontorsdrift, inköp, event och admin. Meriterande för ledningsstöd/EA.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com