Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2026-05-21 | Aktuellt

Här är finalisterna i Executive Assistant Awards 2026

Strategiskt ledningsstöd, förändringsledning och affärsförståelse står i centrum när finalisterna till Executive Assistant Awards 2026 nu presenteras. Bakom utmärkelsen står Företagsuniversitetet tillsammans med IMA, Inhouse och Strawberry – med målet att lyfta fram de executive assistants som gör verklig skillnad i svenska organisationer.

Här är finalisterna i Executive Assistant Awards 2026

När Perspektiv 360 arrangeras i Stockholm den 28 maj riktas strålkastarljuset mot några av Sveriges mest framstående assistenter på ledningsnivå. Utmärkelsen delas ut i två kategorier: Executive Assistant of the Year 2026 och Upcoming Executive Assistant 2026.

Finalister: Upcoming Executive Assistant 2026

Två namn har tagit sig till final i kategorin för framtidens stjärnor inom yrkesrollen.

Elin Ivarsson, Hitachi Energy AB

Elin Ivarsson beskrivs av juryn som en engagerad och lösningsorienterad Business Assistant med stark affärsförståelse. Hon lyfts fram för sitt driv, sin struktur och sin vilja att ständigt utvecklas i rollen.

Juryn betonar också hennes förmåga att bidra till organisationens utveckling och att vara en viktig kraft i arbetet mot koncernens mål.

Annica Gullberg, Kåpan Tjänstepension

Annica Gullberg har en bakgrund inom kommunikation och change management och uppmärksammas för sitt initiativtagande och sin vilja att utveckla assistentrollen.

Enligt juryn kombinerar hon proaktivitet och struktur med ett starkt fokus på effektiva lösningar som skapar värde både för ledning och verksamhet.

Finalister: Executive Assistant of the Year 2026

I huvudkategorin lyfts assistenter fram som inte bara stöttar ledningen operativt – utan också fungerar som strategiska partners i organisationen.

Anneli Thyrell, Siemens Energy AB

Anneli Thyrell beskrivs som en executive assistant med både internationellt perspektiv och stark lokal förankring. Juryn framhåller hennes förmåga att skapa struktur i komplexa miljöer med många internationella kontaktytor.

Hon lyfts även fram som en trygg kommunikatör med stark affärsförståelse och som en person som aktivt bidrar till bättre beslut och utveckling av verksamheten.

Sofia Puhakka, Telenor

Sofia Puhakka nomineras för sin kombination av strategisk höjd, struktur och förändringsdriv. Juryn pekar särskilt på hennes arbete inom AI och nya arbetssätt samt hennes förmåga att utveckla assistentfunktionen.

Hon beskrivs som en inspirerande och professionell partner till ledning och chef – med en avgörande roll för organisationens effektivitet.

Vinnarna presenteras under galakvällen på Perspektiv 360 i Stockholm den 28 maj.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Ny middagsupplevelse på Spritmuseum – perfekt för mindre kundevent och ledningsgrupper

Ny middagsupplevelse på Spritmuseum – perfekt för mindre kundevent och ledningsgrupper

Spritmuseum tar nu steget längre in i upplevelseindustrin med den nya satsningen Tidsresan – ett immersivt middagskoncept där gästerna får resa genom 300 år av svensk mat- och dryckeshistoria. För ledningsassistenter och mötesplanerare som söker något mer minnesvärt än en traditionell middag kan konceptet bli ett nytt alternativ för kundevent, nätverkskvällar och mindre ledningsgrupper.

Förtroende – ledningsassistentens viktigaste valuta

Förtroende – ledningsassistentens viktigaste valuta

När chefer släpper in dig i de mest strategiska rummen är det inte bara din kompetens som avgör. Det handlar om något betydligt större: förtroende. För dagens ledningsassistenter har förmågan att hantera konfidentiell information, läsa av situationer och agera med integritet blivit en av yrkesrollens mest avgörande framgångsfaktorer.

Wow, vilken kväll det blev när Mötesbaren intog World of Volvo

Wow, vilken kväll det blev när Mötesbaren intog World of Volvo

Det blev en kväll fylld av inspiration, skratt och imponerade blickar när Mötesbaren arrangerades på spektakulära World of Volvo under måndagskvällen. Närmare 70 gäster , mötesbokare och personer från eventbranschen i en härlig mix samlades för att uppleva en av Sveriges mest omtalade mötesarenor just nu – och få gick därifrån utan att vara rejält imponerade.

Möjlighet till fler hälsosamma möten i Arlandastad

Möjlighet till fler hälsosamma möten i Arlandastad

Annons

I en unik lokal med 10 meters takhöjd etableras nu 13 banor i en av Sveriges första ”padel pop-ups” av Klövern Padel i nya mötes- och evenemangsarenan Scandinavian XPO, Arlandastad.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant till CEO – Solna – SAS – Scandinavian Airlines
  • International Board Executive Assistant – Okänd ort – IAIM
  • Office Manager – Stockholm – Zacco
  • Office Manager – Uppsala – Randstad Sweden
  • Executive Assistant – Stockholms län – Tata Consultancy Services
  • Office Manager – Malmö – Orkla Foods Sverige
  • Executive Assistant – Stockholm – Tata Consultancy Services
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – AGRD Partners
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Office Manager & Executive Support – Stockholm – Wise Admin
  • Founder Associate – Stockholm – Simplex Bemanning AB
  • Office Manager – Stockholm – Northmill Bank
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Operations / Office Manager – Stockholm – Curoflow
  • VD-assistent/Office Manager – Stockholms kommun – Securdia AB
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – T-Unit
  • VD‑assistent/Office Manager – Stockholms kommun – Securdia AB
  • Office Manager – Farsta – Simplex Bemanning
  • Executive Assistant – Stockholm – AIG
  • Office Administrator & Executive Assistant – Göteborg – Wallenius Wilhelmsen

Mest läst

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Under IMA:s årsstämma den 8 maj på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Suzana Stoka, Senior Executive Assistant på Telia Company till ny Regional Chair East. Här svarar hon på vad som står på hennes to-do-list i nya rollen!
Inbjudan: EA-mingel #18 – en kväll där energi, relationer och upplevelser möts

Inbjudan: EA-mingel #18 – en kväll där energi, relationer och upplevelser möts

Välkommen till ett nytt inspirerande mingel – denna gång på Ad Astra by Elite. Den 28 maj bjuder vi in till en kväll där du får fylla på med ny energi, knyta värdefulla kontakter och uppleva en miljö utöver det vanliga.
12 Affärsresebyråer att ha koll på inför nästa upphandling

49 Affärsresebyråer att ha koll på inför nästa upphandling

Att ha en bra affärsresebyrå som partner kan underlätta livet för dig som Executive Assistant. Inför nästa upphandling, se till att läsa på och jämföra olika aktörer för att se vilken som passar ert företag bäst. Executiveeffect listar 43 resebokare att ha koll på.
Här är finalisterna i Executive Assistant Awards 2026

Här är finalisterna i Executive Assistant Awards 2026

Strategiskt ledningsstöd, förändringsledning och affärsförståelse står i centrum när finalisterna till Executive Assistant Awards 2026 nu presenteras. Bakom utmärkelsen står Företagsuniversitetet tillsammans med IMA, Inhouse och Strawberry – med målet att lyfta fram de executive assistants som gör verklig skillnad i svenska organisationer.
IMA:s nya ordförande: ”Jag vill driva frågor som stärker både individen och professionen i stort”

IMA:s nya ordförande: ”Jag vill driva frågor som stärker både individen och professionen i stort”

Under IMA:s årsmöte i fredags på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Ebba Lahrman, EA på Swedish Match till ny ordförande för Sverige efter Theres Westrin. Häng med när vi tar tempen på vad som står högst upp på agendan för ordföranden för ett av Sveriges viktigaste nätverk för Executive Assistants!

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com