Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-02-23 | Arbetsplats

Fler kvinnor än män vill fortsatt arbeta hemifrån

En undersökning från Akavia visar att fler kvinnor än män vill arbeta hemifrån efter pandemin. Eva Nordmark (S), arbetsmarknads- och jämställdhetsminister, och Lotta Stern, vd på Ratio, diskuterar pandemins påverkan på jämställheten i Studio Akavia Möter.

Fler kvinnor än män vill fortsatt arbeta hemifrånLotta Stern, vd på Ratio, Eva Nordmark (S), arbetsmarknads- och jämställdhetsminister, i samtal med Caroline Cederquist, pressansvarig på Akavia.

– Vi måste se till att det inte blir en kvinnofälla. Jag ser också stora möjligheter med ett flexibelt arbetsliv då det blir lättare att kombinera jobb och familjeliv. Men vi måste vara uppmärksamma så att det inte innebär att kvinnor arbetar mindre och får mindre möjligheter till kompetensutveckling, säger Eva Nordmark (S), arbetsmarknads- och jämställdhetsminister.

Akavia har genomfört en medlemsundersökning och tittat på fördelningen mellan män och kvinnor i förhållande till inställning och vilja att arbeta hemifrån eller på jobbet. I undersökningen uppger 63 procent av kvinnorna och 58 procent av männen att de önskar arbeta hemifrån 2–3 dagar per vecka. Vidare anser fler kvinnor än män att de har blivit mer effektiva.

– Det är väldigt tydligt i forskningen att det finns risker med det flexibla, som att det kan leda till ett A- och ett B-lag, där de som jobbar på distans inte syns. Det behöver vi hantera och diskutera och särskilt i relation till jämställdhetsfrågan. Varje arbetsplats behöver prata om det men det handlar också om chefers inställning och att det måste bli mätbart vad man presterar, oavsett om man jobbar hemma eller på kontoret, säger Lotta Stern, vd på Ratio, näringslivets forskningsinstitut.

– Det allra viktigaste just nu är att jämställdheten diskuteras på arbetsplatserna, så att ett mer flexibelt arbetssätt blir bra för alla. Om det visar sig att det skulle behövas reformer och lagändringar är jag självklart redo att titta på det, säger Eva Nordmark.

Se hela Studio Akavia Möter här och länk till undersökningen finns här.

Fakta:

Siffror från undersökningen:

  • 38 % av kvinnorna uppger att de utför mest hushållsarbete.
  • 57 % av kvinnor och 46 % av männen tycker att de har blivit mer effektiva.
  • Hushållsarbetet verkar öka för kvinnorna när de arbetar mer hemifrån: 22 % av kvinnorna som arbetar mer hemifrån än sin partner uppger att hushållsarbetet har blivit mindre lika fördelat.
  • Chefer som är män förväntar sig att medarbetarna ska arbete mer från kontoret: 28 % av chefer som är kvinnor och 39 % av män som är chefer vill att medarbetarna ska arbeta mest från kontoret efter pandemin.

Undersökningen grundar sig på två enkäter, den första skickades ut i juni 2021 och den andra i september 2021. Enkäten från juni: 4 299 personer besvarade enkäten vilket innebär en svarsfrekvens på 42 procent. Enkäten från september: 3 692 personer besvarade denna enkät vilket innebär en svarsfrekvens på 38 procent.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Ny rapport: Kontoren matchar inte längre hur vi arbetar

Ny rapport: Kontoren matchar inte längre hur vi arbetar

Tomma skrivbord samtidigt som mötesrummen är fullbokade. Svårt att hitta en plats för koncentrerat arbete och brist på rum för spontana samtal. En ny nordisk rapport visar ett tydligt glapp mellan hur kontoren är utformade och hur arbetsdagen faktiskt ser ut.

Referenstagningen blir digital – ny tjänst ska ge säkrare rekryteringar

Referenstagningen blir digital – ny tjänst ska ge säkrare rekryteringar

Referenstagning är ett välkänt moment i rekryteringen, men också en del av processen som kan vara både tidskrävande och svår att genomföra enhetligt. Nu lanserar Svensk Bakgrundsanalys en automatiserad tjänst som ska göra arbetet snabbare och ge mer strukturerade beslutsunderlag.

Konsten att säga nej på jobbet – 10 sätt att sätta gränser utan att skapa dålig stämning

Konsten att säga nej på jobbet – 10 sätt att sätta gränser utan att skapa dålig stämning

För assistenter är förmågan att säga nej ibland lika viktig som förmågan att få saker att hända. När kalendern är full, prioriteringarna krockar och nya önskemål fortsätter att landa kan ett genomtänkt nej vara det som skapar utrymme för det som faktiskt är viktigast. Här är tio sätt att sätta gränser utan att skada relationerna.

Elite Hotels of Sweden utses till Årets Hotellkedja – så skapas Sveriges bästa mötesupplevelser

Elite Hotels of Sweden utses till Årets Hotellkedja – så skapas Sveriges bästa mötesupplevelser

Annons

Elite Hotels of Sweden har tilldelats den prestigefyllda utmärkelsen Årets Hotellkedja 2025 vid Grand Travel Award, där över 4000 resenärer och branschproffs röstade fram vinnaren. Utmärkelsen är ett kvitto på hotellkedjans målmedvetna arbete med att leverera mötes- och konferensupplevelser i absolut toppklass.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Executive Assistant Investment Banking – Stockholm – XML International
  • Executive Assistant – Göteborg – Volvo Financial Services
  • Chefssekreterare – Lund/Malmö – Region Skåne
  • Ledningsstöd, Handläggare kansli – Solna – Polismyndigheten
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – XML International
  • Executive Assistant (12‑month contract) – Stockholm – McKinsey & Company
  • Administrativ samordnare och chefsstöd – Botkyrka – Botkyrka kommun
  • Executive Legal Assistant – Stockholm – Sobi
  • Administratör och verksamhetskoordinator – Norrköping – Norrköpings kommun
  • VD-assistent med intresse för marknadsföring – Stockholms kommun – Securdia AB
  • Executive Partner – Stockholm – Mentimeter
  • Administrativ samordnare inom IM&T – Örnsköldsvik – BAE Systems Hägglunds AB
  • Administrativ samordnare IM&T – Örnsköldsvik – BAE Systems
  • Executive Assistant to the CEO – Stockholms kommun – Zaver
  • Sekreterare till Rikshemvärnschefen – Stockholm – Försvarsmakten
  • Chefsassistent – Huddinge – Region Stockholm
  • Chefsassistent – Stockholm – Karolinska Universitetssjukhuset
  • Chefsassistent – Stockholm – Karolinska Universitetssjukhuset
  • Styrelsesekreterare – Stockholm – Naturskyddsföreningen
  • Creative Executive & Personal Assistant & Project Manager – Stockholm – ZËIYT

Mest läst

Experten tipsar: Här är företagsjulklapparna som sticker ut 2026

Experten tipsar: Här är företagsjulklapparna som sticker ut 2026

Vad ger man egentligen medarbetare och kunder i julklapp? Något användbart, något oväntat eller kanske möjligheten att välja själv? Executiveeffect har frågat Allan Kosik, på Be The Brand, vilka företagsjulklappar han tror lite extra på inför julen 2026. Här är sex av hans favoriter – från gjutjärnsgryta och weekendbag till årets kanske säkraste kort.
När trycket på ledningen ökar blir ledningsassistenten allt viktigare

När trycket på ledningen ökar blir ledningsassistenten allt viktigare

Möten, informationsflöden, snabba beslut och ständiga omprioriteringar tar en allt större del av ledningens arbetsdag. Samtidigt ökar kraven på att chefer ska hinna tänka långsiktigt och hålla fokus på verksamhetens viktigaste frågor. I den verkligheten får ledningsassistenten en allt mer central roll – inte bara för att få vardagen att fungera, utan för att skapa struktur, kontinuitet och utrymme för ...
Fantastiskt värdskap när Mötesbaren intog Tekniska museet

Fantastiskt värdskap när Mötesbaren intog Tekniska museet

150 gäster, mingel mitt i svensk innovationshistoria, mat inspirerad av olika tidsepoker och en av Stockholms mest spektakulära eventmiljöer. När Mötesbaren intog Tekniska museet under måndagen blev det en kväll där värdskap, innovation och upplevelser stod i centrum – och där gästerna fick upptäcka museet från en helt ny sida.
Södra Teatern förvandlar Kägelbanan till Winter Wonderland

Södra Teatern förvandlar Kägelbanan till Winter Wonderland

I vinter lanserar Södra Teatern ett nytt färdigpaketerat koncept för företag som vill samla medarbetarna utan att behöva bygga festen från grunden. Från mitten av november till slutet av januari förvandlas klassiska Kägelbanan till Winter Wonderland – en färdig vintervärld mitt på Södermalm i Stockholm.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}