Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-03-24 | Profiler

Peggy onboardar nya medarbetare

Peggy Ödgren fick möjlighet att utvecklas i sin roll som executive assistant och idag har hon inte bara fokus på sin chef, utan även de nyanställda. I sin nya roll jobbar Peggy med onboarding av nya medarbetare på en av Volvo Cars avdelningar. Det är människorna i fokus, precis som tidigare.

Peggy onboardar nya medarbetarePeggy Ödgren

Peggy Ödgren har haft olika roller under sitt arbetsliv och om hon ska se den röda tråden så är det mötet med människor som är ett återkommande tema. Peggy hade jobbat fyra år som executive assistant på Volvo Cars när hon i höstas bestämde sig för det var dags för nya utmaningar. Idag jobbar hon som Business support & Onboarding expert på avdelningen för design, en ny roll som hon fått utforma själv. Idag delar hon sin tid mellan att stötta sin chef med administrativa uppgifter och jobba med onboarding av nya medarbetare.

– Jag har alltid jobbat med människor och för människor, för att förbättra och förenkla. Jag tycker att det kommer naturligt hos mig och jag har lätt att se helheten, det är roligt när man känner att man gör skillnad och när man underlättar för folk.

Peggy jobbar på Volvo Cars designavdelning i Göteborg, en avdelning med drygt 400 anställda. I sin roll ser Peggy till så att de nya medarbetarna får en bra introduktion till Volvo Cars och designavdelningen samt att de får rätt förutsättningar på jobbet. Peggy håller i onboarding i genomsnitt varje vecka och processen innebär allt från att skicka välkomstmejl, ordna en guidad tur i fabriken, till att berätta hur man enklast tar sig till arbetsplatsen. Peggys fokus är att introducera de nyanställda till hur de på bästa sätt kommer igång på sin nya arbetsplats. En stor del är även att få de nyanställda att känna sig välkomna och inkluderade. Peggy försöker skapa en så välkomnande stämning som möjligt, så att de nyanställda känner sig bekväma med att ställa frågor och förstår att de är trygga i gruppen. Hon fortsätter vara närvarande även efter första veckan genom att ha individuella uppföljningsmöten, skicka material, se till så att de trivs på jobbet och ordna träffar där alla nyanställda får träffa varandra och knyta nya kontakter. För Peggy är det viktigt att se onboardingen ur de nyanställdas perspektiv – vad är det viktigaste för att de ska kunna komma in i jobbet på bästa sätt?

– Det gäller ju att fundera på hur jag skulle vilja ha det om jag kom ny, vad är det jag behöver veta, vad är viktigast för att komma in i jobbet?

Precis som i en klassisk EA-roll behöver Peggy vara väldigt självgående och se vad som behöver göras innan någon ber om det. Hon har själv tagit fram den onboarding-process som finns, med stöd av underlag från företaget. Det är en process som är i ständig utveckling. Utöver onboarding av nyanställda så stöttar Peggy sin chef med klassiska uppgifter så som mötesbokning, inköpsordrar och är vad hon själv kallar en ”må bra-general” på avdelningen. Peggy har själv format mycket av sin roll och byggt på den efter hand, när hon sett nya behov. Hon har kommit en bra bit på vägen och känner fortfarande att det finns mycket roligt att bygga vidare på. På frågan vad som driver henne så svarar Peggy att det är känslan av att göra saker och ting bättre och att underlätta för de anställda.

– Det är nog att man jobbar för att det ska bli bättre för till exempel de anställda. Att underlätta och få dem att känna sig sedda och att de får med sig något. Det känns värdefullt att kunna lämna över det tycker jag!

Av: Lovisa Wallin

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Möt Therés Westrin: ” Därför vill jag ge alla EA:s en superhjälte i julklapp”

Möt Therés Westrin: ” Därför vill jag ge alla EA:s en superhjälte i julklapp”

I årets sista EA-intervju möter vi Therés Westrin. Som Chair för IMA Sverige är hon en röst för utveckling, mod och gemenskap – och nu tar hon med sig allt det in i sin nya roll som Executive Assistant på Alfa Laval. Här berättar hon hur fler unga (och män!) kan upptäcka yrket och om julklappen hon önskar att varje EA hade på sitt skrivbord. 

Möt Gustaf Janernäs: ”Jag älskar struktur och kreativt kaos”

Möt Gustaf Janernäs: ”Jag älskar struktur och kreativt kaos”

I maj i år utsågs han till Upcoming EA of the Year – ett kvitto på både talang och driv. Gustaf Janernäs, Executive Assistant & Travel Specialist Operations på The Absolut Company, berättar hur erfarenheterna som musiker och åren på Försvarsmakten format honom. Han älskar struktur men kan också tänka sig vara EA åt en person som bjuder på kreativt kaos.

Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

När vi intervjuade Maria Tielman 2019 satt hon på Almega och talade varmt om att våga berätta om sina ambitioner. Sex år och fyra jobbyten senare är hon Senior Executive Assistant på Teknikföretagen – mitt i industrins AI-skifte. Här berättar hon om jobbytena, varför rätt chef alltid väger tyngst, hur hennes nätverk hjälpte henne att trolla fram en MODO-tröja till Stefan Löfven på rekordtid och hur AI:s god natt-saga fick henne somna.

Nätverka och mingla i våra mysiga lounger efter mötet

Nätverka och mingla i våra mysiga lounger efter mötet

Annons

Ge ditt möte en perfekt avslutning – upplev kraften i nätverkandet

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Office Mood Manager i Stockholm – arbetsträning 50% | Puzzel
  • Erevena söker Executive Assistant i Stockholm – Nordics
  • Executive Assistant – Trustly, Stockholm | nära CEO, Fintech
  • LISA YANG söker Office Manager i Stockholm | Heltid
  • Executive Assistant till VP MACH – Hitachi Energy
  • Executive Assistant till VP MACH – Västerås/Ludvika
  • Strategisk Executive Assistant – McKinsey Stockholm
  • Global Office Experience Manager – SignUp Software, Solna, Stockholm
  • Executive Assistant till Family Office i Sverige – Guide
  • Office Manager i Stockholm – Adecco bygger kandidatpool
  • Jobb: Office & Operations Manager i Stockholm | imeto
  • Manpower söker Executive Assistant (VD-assistent) i Kista
  • Acast söker Office Manager i Stockholm – podcast & studio
  • Executive Assistant-jobb hos Trustly i Stockholm | VD-stöd
  • Executive Assistant Göteborg – Medicinteknik | Wise Admin
  • Technical Assistant – Group Product Planning | TRATON AB
  • Eqvor rekryterar Executive Assistant & Backoffice – Stockholm
  • Puzzel: Office Mood Manager 50% i Stockholm – arbetsträning
  • Office Mood Manager i Stockholm – arbetspraktik 50% | Puzzel
  • Vikarierande Office Manager – SATS Sverige, Sundbyberg

Mest läst

11 inspirerande anläggningar för effektiva ledningsmöten

11 inspirerande anläggningar för effektiva ledningsmöten

Att skapa möten som sticker ut handlar lika mycket om platsens karaktär som agendan på papperet. En plats kan sätta tonen för kreativitet, samarbete och fokus — och det är där du som ledningsassistent gör största skillnaden. Här är 11 platser som hjälper dig lyfta helhetsupplevelsen för ledningen.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

LISA YANG söker Office Manager i Stockholm | Heltid

Bli Office Manager på LISA YANG i Stockholm. Heltid med showroom-ansvar, kontorsdrift och nära samarbete med Head of People. Start omgående.
Bästa trixen för att lyckas med tulpaner

Så får du tulpanerna att hålla längre – enkla tips som gör skillnad

Från Blomsterfrämjandet kommer nu råd för hur svenska tulpaner håller sig fräscha längre och utvecklas till ett levande inslag som skapar trivsel i både hem och arbetsmiljö. Med rätt skötsel kan en bukett tulpaner bli ett stilfullt och hållbart blickfång – perfekt för kontor, mötesrum och receptioner.
Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

AI har ingen egen moral eller agenda (ännu). Det innebär att alla AI-problem egentligen är människo-problem. Alla verktyg kan användas på säkra eller osäkra sätt. Men ett verktyg som utvecklas exponentiellt blir snabbt ohållbart farligt utan rätt skydd och strategi. 

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com