Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Bio & Bistro Capitol
    • Aktiva event
    • Citykonferensen
    • Båsenberga Hotell & Konferens
    • Golfbaren
    • Volvo Studio
    • Liberty International
    • Convendum
    • Ventla
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-06-18 | Aktuellt

14 populära konferensanläggningar i Stockholm med omnejd

Usine erbjuder en Svanenmärkt konferensanläggning i centrala Stockholm

Det finns många fina konferensanläggningar i Stockholm som kan ta ditt möte eller din konferens till nästa nivå. En del föredrar stora konferensanläggningar i Stockholm City medan andra föredrar mindre anläggningar en bit utanför stadens puls. Oavsett vad du tycker är viktigt så har vi något för dig. Nedan har vi samlat några populära anläggningar för företagets konferens i Stockholm.

7A Odenplan

7A Odenplan i Vasastan erbjuder hemtrevliga, moderna och anpassningsbara möteslokaler i alla tänkbara storlekar. Alla mötesrummen har generöst ljusinsläpp och ligger alldeles intill rymliga lounger där du och ditt sällskap kan njuta av en paus.

Mat och dryck är en viktig del i 7A Odenplans konferenskoncept. De samarbetar därför med duktiga cateringleverantörer och kockar som tar fram menyer med råvaror i säsong. Här kan ni njuta av allt från en god frukost till en lyxig trerättersmiddag.

Läs mer om och boka 7A Odenplan »

7A Odenplan erbjuder hemtrevliga, moderna och anpassningsbara möteslokaler

Ersta konferens & hotell

På Ersta konferens & hotell kan du konferera i fina lokaler, njuta av god mat och dryck och övernatta på ett och samma ställe. I den historiska byggnaden från 1800-talet kombineras gammaldags charm, moderna faciliteter och en fantastisk utsikt.

På Ersta terrass, bara ett stenkast från konferensanläggningen, tillagas välsmakande rätter med närproducerade råvaror i säsong. Kockarna på plats hjälper till med allt från konferensluncher till affärsmiddagar.

Läs mer om och boka Ersta konferens & hotell »

På Ersta konferens & hotell kan du konferera i fina lokaler

Fabriken

Fabriken i Hammarby Sjöstad erbjuder ljusa och fräscha mötes- och konferenslokaler i olika storlekar. Samtliga mötesrum har högt i tak och ett generöst ljusinsläpp från byggnadens stora fönster. De är dessutom fint inredda med vackra och exklusiva möbler. Mötes- och konferensrummen är även utrustade med all nödvändig teknik.

Läs mer om och boka Fabriken »

Fabriken i Hammarby Sjöstad erbjuder ljusa och fräscha mötes- och konferenslokaler

Filadelfia Convention Center

Filadelfia Convention Center är en modern mötesplats i hjärtat av Stockholm. Konferensanläggningen har genomgått en omfattande renovering och erbjuder idag de senaste tekniska lösningarna när det kommer till möte och konferens. Här finns det gott om utrymme för alla sällskap, stora som små.

På entréplanet av Filadelfia Convention Center finns ett flertal konferenssalar, alla med anslutning till en lounge. Konferensanläggningen har även en egen cateringleverantör som levererar allt från kaffe och kakor till en trerätters middag.

Läs mer om och boka Filadelfia Convention Center »

Filadelfia Convention Center är en modern mötesplats i hjärtat av Stockholm

Hasselbacken

Hasselbacken erbjuder ett flertal unika, vackra och välplanerade mötesrum och allmänna utrymmen som andas svensk kulturhistoria. Alla konferenslokaler är utrustade med högklassig mötes- och visuell teknik.

När du och dina medarbetare behöver ta en paus i mötet kan ni spela biljard, njuta av en fika på någon av Hasselbackens terrasser eller spela boule i trädgården. Den egna restaurangen tillagar vällagade måltider som ni kan njuta av efter en lång arbetsdag.

Läs mer om och boka Hasselbacken »

Hasselbacken erbjuder ett flertal unika, vackra och välplanerade mötesrum

Helio Kista

Helio Kista är en konferensanläggning i Stockholm med bra placering. Här finns det bekväm tillgång till olika transportmedel som tunnelbana och pendeltåg. I närheten av byggnaden finns även ett parkeringshus för de konferensdeltagare som kör bil.

Konferensrummen är utrustade med all tänkbar teknik för ett lyckat möte. I samma byggnad som Helio Kista finns ett café där du och dina kollegor kan njuta av en kaffepaus. Det går dessutom att boka lunch och fika i förväg.

Läs mer om och boka Helio Kista »

Helio Kista är en konferensanläggning i Stockholm med bra placering

Life City

Life City är en ny mötesplats i Stockholm i den nya stadsdelen Hagastaden. Den här anläggningen är för alla som låta innovativa idéer få utrymme att blomstra. Life City erbjuder lösningar för sällskap i alla olika storlekar.

På Life City finns exklusiva och välutrustade mötes- och konferensrum med modern teknik. Personalen på plats finns där för dig för att se till så att din och ditt sällskaps vistelse blir så bra som möjligt. Life City har dessutom en egen restauratör, K-märkt, som erbjuder mat och fika med fokus på hållbarhet och hälsa.

Läs mer om och boka Life City »

Life City är en ny mötesplats i Stockholm i den nya stadsdelen Hagastaden

Nalen

Nalens magnifika salar och vackra rum bidrar med en charm till de konferenser och möten som hålls i anläggningens konferens- och möteslokaler i varierande storlekar. Samtliga lokaler är utrustade med wifi, TV, whiteboard, blädderblock, block och pennor.

När du bokar någon av Nalens konferenslokaler tilldelas du en kontaktperson som hjälper dig med planeringen. För att ditt sällskap ska hålla uppe energin hela dagen erbjuder Nalen allt från färska smörgåsar och bakverk till fruktkorgar. All mat som serveras tillagas från grunden i det Svanenmärkta köket på Nalen Restaurang.

Läs mer om och boka Nalen »

Nalens magnifika salar och vackra rum bidrar med en charm till dina möten och konferenser

SPACE

SPACE är en konferensanläggning i Stockholm City som består av ett flertal olika välutrustade mötes- och konferensrum. Här finns även en lounge- och mingellokal och tre studios som anpassats för podcastinspelning, broadcasting och fotografering.

Inredningen är en smakfull blandning av bevarade detaljer från 60-talet, vackra loungemöbler och klätterväxter. Tack vare byggnadens gigantiska fönster erbjuds här en spektakulär utsikt över Stockholms innerstad. På SPACE kan du och ditt sällskap ta en paus i arbetsdagen och njuta av mat, fika och drinkar.

Läs mer om och boka SPACE »

SPACE är en konferensanläggning som består av välutrustade mötes- och konferensrum

Ulfsunda Slott

I Bromma, endast 15 minuters bilfärd från centrala Stockholm, ligger Ulfsunda Slott. På slottet finns ett flertal unika konferenslokaler som passar utmärkt för sällskapet som vill konferera i en vacker slottsmiljö.

Samtliga konferensrum har stora fönster ut mot borggården, allén eller Mälaren och är utrustade med all nödvändig mötesteknik. Om du och ditt sällskap vill kombinera mötet eller konferensen med en aktivitet finns det många valmöjligheter. Vad sägs till exempel om en champagneprovning, en matlagningskurs eller ett besök på en bastuflotte?

Läs mer om och boka Ulfsunda Slott »

På Ulfsunda Slott finns ett flertal unika konferenslokaler

United Spaces Waterfront

United Spaces Waterfront i centrala Stockholm erbjuder exklusiva konferenslokaler med hög standard. Låt dem sköta alla praktiska detaljer kring ditt möte eller konferens så att du kan fokusera på det som är viktigt, nämligen din verksamhet.

Mötesrummen är utrustade med modern teknik, såsom wifi, projektor och whiteboard. Kaffe och te ingår alltid när du konfererar i någon av United Spaces Waterfronts lokaler.

Läs mer om och boka United Spaces Waterfront »

United Spaces Waterfront i Stockholm erbjuder konferenslokaler med hög standard

Usine

Usine erbjuder en nyrenoverad och Svanenmärkt konferensanläggning i centrala Stockholm med förstklassig service. Lokalerna är rymliga, anpassningsbara och har bra ventilation. De är dessutom utrustade med den senaste mötestekniken.

Färsk frukt och vatten finns alltid att tillgå och om så önskas går det att lägga till kaffe, frukost, lunch och fika i bokningen. Usines personal hjälper gärna till att arrangera ett avslutande mingel eller middag på någon av de egna restaurangerna efter en lång dag.

Läs mer om och boka Usine »

Usine erbjuder en Svanenmärkt konferensanläggning i centrala Stockholm

Westmanska Palatset

Westmanska Palatset erbjuder prisvärda dagkonferenser i Stockholm City. I den historiska anläggningen finns moderna och förstklassiga konferenslokaler och engagerad personal som hjälper dig och ser till så att din konferens blir lyckad.

I konferensanläggningen finns även Westmanska Palatsets egna restaurang som finns där för att tillgodose ditt sällskaps matbehov, oavsett om det gäller en förmiddagsfika, en affärslunch eller en trerätters middag.

Läs mer om och boka Westmanska Palatset »

Westmanska Palatset erbjuder prisvärda dagkonferenser i Stockholm City

Åkeshofs Slott

Bara ett stenkast från Åkeshovs tunnelbanestation ligger Åkeshofs Slott som en dold pärla. Trots närheten till Stockholm City och stadens puls vilar ett lugn över platsen. På Åkeshofs Slott kan du arrangera en konferens i en slottsliknande miljö. Här finns ett flertal olika konferensrum, en matsal och gott om hotellrum för de som vill övernatta.

Läs mer om och boka Åkeshofs Slott »

Konferera i en vacker slottsmiljö på Åkeshofs Slott

 

Vad som urskiljer en bra konferensanläggning i Stockholm kan variera från företag till företag. Inget företag är det andra likt och preferenserna är därmed inte detsamma. Oavsett om du föredrar en konferensanläggning nära Stockholm, en anläggning med möjlighet till övernattning eller en modern mötesplats i centrum så finns det något för dig.

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

AI förändrar hur Google fungerar – och hur företag behöver tänka SEO

AI förändrar hur Google fungerar – och hur företag behöver tänka SEO

En ny söklogik skapar både trafikbortfall och affärsmöjligheter. Så säkrar du din synlighet när Gemini tar över.

Grattis alla ny-cerifierade EA:s!

Grattis alla ny-certifierade EA:s!

I går var det dags för den tionde omgången av Executive Business Assistant att certifieras. Stort grattis säger vi på Executiveeffect till er alla!

Grattis Julia Wiklund - utsedd till årets EA!

Grattis Julia Wiklund – utsedd till årets EA!

Efter 23 år med namnet ”Vidgade Vyer” har Företagsuniversitetets årliga konferens för assistenter och administratörer bytt namn till Perspektiv 360. Den ägde rum förra veckan och till ”Executive Assistant of the Year” utsågs Julia Wiklund på Hitachi Energy till. Stort grattis säger vi på Executiveeffect!

Värdskapet som gör skillnad – det du känner, minns och tar med dig hem

Värdskapet som gör skillnad – det du känner, minns och tar med dig hem

Annons

Det handlar inte bara om vad du ser – det handlar om hur du blir bemött, hur du blir omhändertagen och hur du känner dig när du lämnar dagens konferens

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Dags för sandaler och solglasögon!

Dags för sandaler och solglasögon!

Krönika

Vi har snackat AI, bjudit på tips, råd och inspiration. Vi har fått ta del av hur olika EA-rollen kan se ut i våra många profilintervjuer med er och vi har setts på olika event och webinarier. Men nu stundar midsommar och det är dags att byta e-post mot solkräm och ta på sandaler och solglasögon och gå ner i varv några veckor. Vårt nyhetsbrev är tillbaka igen i augusti. Vi ses då! 😎

Retorikexperterns 10 tips – så får du dina mottagare att lyssna och delta

Kan AI förstå ironi? Och vad har det med retorik att göra? 

Krönika

AI kan härma, men inte känna – och just där ligger den avgörande skillnaden. Retorik och kommunikation handlar om nyanser, känslor och samspel, något tekniken aldrig helt kan ersätta. Retorik- och röstexpert Per Furumo reflekterar över AI:s begränsningar och vad det betyder för mänsklig interaktion. 

Därför är självledarskap avgörande för VD:ar

Därför är självledarskap avgörande för VD:ar

Krönika

Självledarskap är inte längre en individuell färdighet – det är en nyckel för framtidens ledarskap. I denna krönika skriver Louise Key-Hedberg om insikter från rapporten Ledarspaning 2025 och om hur VD:ar ser självledarskap som avgörande för hållbara organisationer.

Vad är du utan ditt jobb? AI kanske snart ger dig svaret

Vad är du utan ditt jobb? AI kanske snart ger dig svaret

Krönika

Är du någonsin på en middag där det första som händer är att någon frågar: ”Vad jobbar du med?” Det är en oskyldig fråga på ytan, men bakom den ligger en samhällsnorm som kopplar din identitet till din produktivitet. Vi är våra jobb, våra titlar, våra leveranser. Och det är kanske därför vi känner oss så hotade av AI.

Årskrönika: ”Detta kan ni EA:s förvänta er av vår bransch!"

Årskrönika: ”Detta kan ni EA:s förvänta er av vår bransch!”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Kajsa Tamsen är partner på Inhouse och vi bad henne skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: Emmy Sundberg

Årskrönika: ”Att våga gå före kräver mod”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Emmy Sundberg är Director of Meetings & Private Events på Fotografiska Stockholm, och vi bad henne skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: ”Vi ska spegla era förväntningar”

Årskrönika: ”Vi ska spegla era förväntningar”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Mikael Björkqvist är CMO på matlagningsstudion AVEQIA, och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: Pär Haga

Årskrönika: ”Ta på dig rollen som innovatör!”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Pär Haga är CEO och co-founder på Boardeaser, en plattform med digitala verktyg för styrelse och ledning, och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: Framtidsäkra din karriär steg för steg

Årskrönika: Framtidsäkra din karriär steg för steg

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025 när det kommer till din egen karriär och yrkesroll? Stefan Haglund är vd på Företagsuniversitetet och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: 2025 innebär både nya krav och nya möjligheter

Årskrönika: Nytt år med nya krav och nya möjligheter

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025 när det kommer till möten och evenemang? Henrik Vallentin är CEO på Event Logic, en webbaserad plattform som förenklar planering, upphandling och hantering av möten, event och konferenser. Ta del av hans årskrönika skriven för dig som EA. Trevlig läsning!

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

Så mycket tjänar en Executive Assistant

Så mycket tjänar en Executive Assistant

Som Executive Assistant spelar du en nyckelroll i att stötta företagsledningen med administration, kommunikation och projektledning. Lönenivån reflekterar både kompetens och ansvar, läs mer i vår sammanställning, så mycket tjänar en Executive Assistant.
“Jag befinner mig i händelsernas centrum hela tiden”

“Jag befinner mig i händelsernas centrum hela tiden”

Möt Maija Adriansson, Executive Assistant på Sweco AB till Näringslivets mäktigaste kvinna 2019. För Executiveeffect berättar hon om betydelsen av att ha en inkluderande chef och delar med sig av sina bästa tips på hur du utvecklas i yrkesrollen.
5 planeringsverktyg som du önskar att du hade upptäckt tidigare

5 planeringsverktyg som du önskar att du hade upptäckt tidigare

Upptäck fem oumbärliga planeringsverktyg som kommer att revolutionera din arbetsdag. Oavsett om du arbetar ensam eller i ett team, erbjuder dessa verktyg enkelhet och effektivitet för att ta din planering till nästa nivå.
Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Svenskar ligger i topp i internationella rankningar över engelska som andraspråk. Trots det så blir det ibland fel när svenskar ska kommunicera på engelska, framför allt i professionella sammanhang. Experterna tipsar om hur du förbättrar din skriftliga kommunikation på engelska.
Möt Marina Disoto:

Möt Marina Disoto: ”Vi blir allt mer integrerade i beslutsfattandet.”

Det började med nio år som flygvärdinna till en EA-roll på ett riskkapitalbolag. Idag jobbar hon som EA för vd och CFO på Axel Johnson International. För Executiveeffect berättar Marina Disoto hur hon har format sin EA-roll från grunden och hur hon idag är allt mer integrerad i beslutsfattandet.

Expertråd

Amadeus och GBTA Foundation i ny allians för mer hållbara och tillgängliga affärsresor

Amadeus och GBTA Foundation i ny allians för mer hållbara och tillgängliga affärsresor

Affärsresor

Amadeus anslöt sig till GBTA Foundation som en ny företagspartner och bidrar direkt till dess branschomfattande People and Planet-program. På Planet-sidan gick Amadeus med i GBTA Sustainability Initiative som Silver-partner för att påskynda klimatåtgärder inom affärsresandet. På People-sidan blir Amadeus den första grundande allierade till GBTA Accessibility Initiative, som syftar till att säkerställa smidiga affärsresor för alla.

AI förändrar hur Google fungerar – och hur företag behöver tänka SEO

AI förändrar hur Google fungerar – och hur företag behöver tänka SEO

Aktuellt

En ny söklogik skapar både trafikbortfall och affärsmöjligheter. Så säkrar du din synlighet när Gemini tar över.

Därför behöver du som executive assistant synliggöra ditt värde

Därför behöver du som executive assistant synliggöra ditt värde

Karriär

Du är en avgörande kugge i verksamheten — men när allt flyter på som bäst märks du knappt. Det låter som en komplimang, men riskerar att göra ditt arbete osynligt. Här får du konkreta råd för hur du kan visa värdet av dina insatser utan att det känns som skryt.

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Gästskribent

Efter några års tvekan är Almedalsveckan tillbaka, inte bara till omfång, utan till relevans. I en tid när demokratin skakar och marknaden söker fotfäste blir värdet av genuina mötesplatser tydligt.

Välkommen till Mötesbaren på nyrenoverade Maxim Stockholm

Välkommen till Mötesbaren på nyrenoverade Maxim Stockholm

Event

Den 4 september bjuder Effect-sajterna in till en inspirerande kväll med föreläsningen Framtidens möte – när själ, känsla och AI kliver in i rummet, med hållbarhetsexperten Mikael Salo. Kvällen bjuder även på mingel och visning av nyrenoverade Maxim Stockholm.

Dags för sandaler och solglasögon!

Dags för sandaler och solglasögon!

Krönika

Vi har snackat AI, bjudit på tips, råd och inspiration. Vi har fått ta del av hur olika EA-rollen kan se ut i våra många profilintervjuer med er och vi har setts på olika event och webinarier. Men nu stundar midsommar och det är dags att byta e-post mot solkräm och ta på sandaler och solglasögon och gå ner i varv några veckor. Vårt nyhetsbrev är tillbaka igen i augusti. Vi ses då! 😎

Magisk kväll på Fotografiska när Mötesbaren bjöd in till mingel och inspiration

Magisk kväll på Fotografiska när Mötesbaren bjöd in till mingel och inspiration

Event

Sol från klarblå himmel, mingelglada gäster, fantastisk mat och en inspirerande föreläsning – när Mötesbaren intog sommarverandan på Fotografiska blev det en kväll att minnas. Kolla in mingelbilderna här!

Möt Johanna Tüll Hollander:  ”Jag höll på att ta livet av min chef”

Möt Johanna Tüll Hollander: ”Jag höll på att ta livet av min chef”

Profiler

Hon har nyligen bytt jobb från Executive Assistant på Munters till Chaos Coordinator på Swedish Neutral. Vi möter Johanna Tüll Hollander som berättar hur hon höll på att ta livet av sin chef, om sin checklista och sitt bästa engelska språktips!

Sustainable Healthy Performance lär chefer agera i oroliga tider

Sustainable Healthy Performance lär chefer agera i oroliga tider

Event

Chris Christiansson är programdirektör på Ara Health och har utbildat över 5 000 ledare i ”Sustainable Healthy Performance” och i ”In Demand Robustness”. I geopolitiskt oroliga tider är detta viktigare än någonsin, menar Chris. Nu har du som Executiveeffects läsare möjlighet att få delta under två dagar i Laax i Schweiz för att se om det kan vara något för din organisation.

Grattis alla ny-cerifierade EA:s!

Grattis alla ny-certifierade EA:s!

Aktuellt

I går var det dags för den tionde omgången av Executive Business Assistant att certifieras. Stort grattis säger vi på Executiveeffect till er alla!

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com