Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content
2020-06-01 | Annons | Expohouse Sweden AB

Expohouse utökar sitt erbjudande – satsar på digitala lösningar för mässa, event och retail

Expohouse Sweden AB har under lång tid varit en ledande leverantör av helhetslösningar för mässor, events och produktioner för retail och offentlig miljö. I takt med att det mesta digitaliseras i vår omvärld har event och mässindustrin hamnat lite på efterkälken för att sedan hämta inspiration från en ökad digitalisering inom retail.

Expohouse utökar sitt erbjudande – satsar på digitala lösningar för mässa, event och retail

”Det har länge varit uppenbart att digitalisering behöver ske inom upplevelsebranschen i takt med övriga samhället”, säger Nils Englund sälj och marknadschef på Expohouse.

Fygital eller Digifysisk?

Med digitalisering menar vi inte bara skärmar i olika storlekar som sänder ett budskap, detta har funnits länge. Fygital eller Digifysisk miljö är ett par begrepp som man hört på sista tiden och syftar till en digitaliserad fysisk miljö. Gränsen mellan den fysiska miljön och den digitala suddas ut, se bara på hur butiksmiljön utvecklas till en del av den så kallade omnikanalsförsäljningen med digitala verktyg. Detta är en resa som även event och mässor behöver göra i takt med att besökaren blir mer och mer digital.

Expohouse utökar sitt erbjudande – satsar på digitala lösningar för mässa, event och retail

Helhet med kundens behov i fokus

Nu lanserar Expohouse lösningar inom ett flertal områden, bland annat Touch Signage, Experience solutions och Tailored solutions -skräddarsydda lösningar för att kommunicera och interagera med besökaren genom en digital plattform i en fysisk miljö.

”Att använda digital teknik i en fysisk miljö ger en mängd fördelar som t ex smidig hantering av leads, en koppling till besökarens mobil eller enkel och framtidssäkrad uppdatering av budskap. Kanske framför allt att aktivera och interagera med besökaren på ett framtidssäkert sätt” säger Nils.

Lösningarna kan vara helt i egen form men även som komplement till t ex en eventmiljö eller en shop in shop.

”Det kanske mest unika med vårt erbjudande är att vi i vår produktion av mässor, event och inredning kan integrera den digitala tekniken och få till en helhet utan att kunden behöver blanda in fler leverantörer eller hantera överlämningar”, fyller Nils i.

Expohouse erbjuder en skräddarsydd helhet med själva lösningen och kundnyttan, alltså kundens behov i fokus. Vilken hårdvara vi använder är sekundärt och vi anpassar alltid detta efter behoven genom ett starkt partnernätverk av leverantörer, allt ifrån de största varumärkena till mindre nischade specialister.

”Med helhetslösning menar vi att våra kunder inte ska behöva fundera på vilken driftdator, skärm eller system vi använder utan kan fokusera helt på sitt behov. Vi tar sedan hand om lösningen” säger Nils.

Expohouse utökar sitt erbjudande – satsar på digitala lösningar för mässa, event och retail

Sedan årsskiftet producerar Expohouse skräddarsydda digitala lösningar i nära samarbete med partnerföretaget DAgency.

Välkomna att kontakta oss för att prata mer om hur vi kan digitalisera er fysiska miljö.

Läs mer om vårt digitala erbjudande på https://www.expohouse.com/digital/

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

När omvärlden flyttar in i ledningsrummet – därför behöver fler ledare förstå geopolitik

När omvärlden flyttar in i ledningsrummet – därför behöver fler ledare förstå geopolitik

Geopolitik har länge setts som något för regeringar, säkerhetsexperter och utrikesredaktioner. Men i dag påverkar den även sådant som strategi, affärsbeslut, leverantörskedjor, kompetensförsörjning och kommunikation i svenska organisationer. Frågan är inte längre om ledare behöver förstå geopolitik – utan hur väl de gör det.

Sluta lägga timmar på att leta konferenslokaler – låt mötesexperter hjälpa dig istället

Sluta lägga timmar på att leta konferenslokaler – låt mötesexperter hjälpa dig istället

Kickoff i höst. Ledningsmöte nästa månad. Styrelsedag om två veckor. För många Executive Assistants, ledningsassistenter, Office Managers och kontorsansvariga börjar processen likadant: otaliga öppna flikar, offerter som är svåra att jämföra och värdefull arbetstid som försvinner från allt annat som också måste hinnas med. Men det finns ett smartare sätt att boka möten, konferenser och event – helt kostnadsfritt.

Bygg din egen AI-assistent – och ta din roll som ledningsassistent till nästa nivå

Bygg din egen AI-assistent – och ta din roll som ledningsassistent till nästa nivå

Arbetar du som ledningsassistent och vill ligga steget före i en roll som förändras snabbt? Nu har du möjlighet att inte bara förstå AI – utan faktiskt använda det på riktigt i din vardag.

Expohouse

Expohouse Sweden skapar helhetslösningar för mässa, event och inredning för butik och offentlig miljö.

En komplett partner för samordning, produktion, etablering, logistik och underhåll. Med samtliga produktionsdiscipliner in-house och ett brett nätverk av underentreprenörer kan vi på ett kreativt och effektivt sätt skapa unika projekt.

Vi hjälper varumärken att kommunicera, positionera och stärka sitt erbjudande genom unika exponeringslösningar kännetecknade av hög kvalitet.

Med Norden som huvudmarknad och leveranser varje månad i Europa, USA och Asien har vi hela världen som arbetsplats.

Expohouse produktionsanläggning och kontor ligger i Rosersberg strax norr om Stockholm.

Välkomna att kontakta oss på Expohouse.

Kontakt:

Nils Englund

[email protected]

+4673 444 50 11

Jonas Liljebäck

[email protected]

+4670 994 62 00

 

Länkar:

https://www.expohouse.com/
https://www.linkedin.com
https://www.instagram.com
https://www.facebook.com/
https://vimeo.com/expohous

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager / Researcher – Stockholm – HRM Affärsutveckling
  • Kontorschef – Stockholm – MacRent
  • Executive Assistant – Borås – Ordina AB
  • Office Manager sommaruppdrag – Stockholm – Instabee
  • Office Manager & CEO Associate – Stockholm – Internet Vikings
  • Office Experience Manager – Stockholm – Bannerflow
  • Ledningssekreterare – Göteborg – Göteborgs universitet
  • Founder Associate inom Health Tech – Stockholm (Nacka) – Simplex Bemanning AB
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • VD-assistent inom försäkring – Stockholms kommun – Incluso
  • Executive Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Enhetsassistenter EU & internationella frågor – Stockholm – Regeringskansliet
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Executive Assistant – Storstockholm – JobBusters AB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Office Manager (summer cover) – Stockholm – Instabee
  • Chefssekreterare – Uddevalla – Uddevalla kommun
  • Chefsadministratör – Finspång – Finspångs kommun
  • Administrativ assistent – Stockholm – Försvarsmakten

Mest läst

Certifierad Executive Business Assistant – utbildningen som stärker både rollen och självförtroendet

Certifierad Executive Business Assistant – utbildningen som stärker både rollen och självförtroendet

Att vara Executive Assistant handlar idag om betydligt mer än att hantera kalenderbokningar och koordinera möten. Rollen har utvecklats till att bli ett strategiskt stöd för ledningen – och kraven på affärsförståelse, kommunikation, digital kompetens och självledarskap ökar. Därför väljer allt fler att utbilda sig till Certifierad Executive Business Assistant.
Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Idag är Susanne Westlund både EA och SPO på Vattenfall, men för ett drygt år sedan stod hon utan jobb och att hitta ett nytt visade sig vara svårare än hon trott. I vårt öppna samtal berättar hon här om hur du metodiskt kan hitta ett nytt jobb och i vårt tanke-experiment väljer hon en riktig powerperson som sin drömchef!
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholm – AIG

Affärsnära EA-roll i centrala Stockholm. Stöd nordisk VD och ledningsgrupp, koordinera möten/resor och vara superuser i Concur/Ariba i en internationell miljö.
Så gör du höst-kickoffen 2026 intressant - och skippar de stela PowerPoint-maratonen

Karin Dufva: Tre idéer som lyfter höstkickoffen bortom PowerPoint och konferensrum

För många Executive Assistants och Office Managers är höstkickoffen en av årets viktigaste aktiviteter. Samtidigt har medarbetarnas förväntningar förändrats. Här delar Karin Dufva på Memento tre konkreta koncept som kan förvandla kickoffen från informationsmöte till en upplevelse som bygger kultur, relationer och motivation.
Från konferens till community – fem eventtrender som kommer påverka Executive Assistants under 2026

Från konferens till community – fem eventtrender som kommer påverka Executive Assistants under 2026

AI-personalisering, mindre exklusiva möten och hårdare krav på affärsnytta. När företag planerar sina möten, konferenser och interna event under 2026 förändras spelplanen snabbt. För Executive Assistants och Office Managers innebär det både nya möjligheter och högre förväntningar. Här är de fem viktigaste trenderna att ha koll på.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com