Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Bio & Bistro Capitol
    • Aktiva event
    • Citykonferensen
    • Båsenberga Hotell & Konferens
    • AVEQIA
    • Golfbaren
    • Volvo Studio
    • Liberty International
    • Convendum
    • Ventla
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content
2020-06-01 | Annons | Informationsteknik | Native

Informationsteknik i samarbete med Stockholm Waterfront kan nu erbjuda smarta möten på distans

Med nya Waterfront Studio, framtagen för videokonferens och streaming kan vi erbjuda dig och ditt företag möjligheten till trygga möten. Tillsammans hjälper vi dig att trots rådande läge nå dina deltagare var de än befinner sig.

Informationsteknik i samarbete med Stockholm Waterfront kan nu erbjuda smarta möten på distans

Vi har tekniken och den tekniska kompetensen som gör det möjligt att på ett snabbt och smidigt sätt arrangera möten även i dessa tider. Här finns möjlighet att skräddarsy och anpassa för just dina behov. Från små till stora möten med en mängd olika varianter för ditt utförande såsom, presentation, presidie, paneldebatt, talarstol med studiokänsla. Alltför att tittarens upplevelse ska kännas personlig och direkt.

Informationsteknik i samarbete med Stockholm Waterfront kan nu erbjuda smarta möten på distans

”Om man bokar vår studio kan man förvänta sig en fullständigt kompetent studiolösning för digitala smarta möten på distans. Vi har en studiomiljö med högkvalitativ ljud och bildupptagning där man som presentatör lokalt kan få ut sitt budskap till obegränsat antal tittare på distans. Man kan ha konferenser, paneldebatter, kvartalsrapporter, möten, konserter, ja egentligen vilket event som helst där presentatörerna befinner sig lokalt och tittarna på distans. Det finns även möjlighet att ha presentatörer på distans via våra videomötesverktyg.  Många möjligheter finns!” berättar Informationstekniks medarbetare Victor Eklund.

Informationsteknik i samarbete med Stockholm Waterfront kan nu erbjuda smarta möten på distans

Såg ett starkt behov av att fortsätta mötas

Trots att vi inte får mötas fysiskt så såg Informationsteknik att behovet av möten inte klingades av och det gav idén till den nya studion.

”Idén uppkom i samband med att coronakrisen satte stop för alla typer av lokala möten. Vi såg ett starkt behov av att kunna genomföra sina möten och event utan att behöva samlas i ett och samma rum. Detta har vi gjort till och från i många år redan men efterfrågan har nu skjutit i höjden.  I takt med att vi genomför flera möten på distans så får kunderna upp ögonen för den här tekniken och känner också en större trygghet kring den typen av upplägg. Vi tror att detta kommer spegla sig i framtidens smarta möten i mycket större utsträckning.” – Victor Eklund

För frågor och bokning kring det tekniska upplägget kontakta oss på Informationsteknik via [email protected] eller telefonummer 073-933 20 88. Mer info hittar du på https://www.informationsteknik.se/helhetslosning-for-distansmote-event/.

Boka ditt upplägg hos oss eller få mer info på [email protected] eller 08-5050 6540.

Behöver du hjälp med att FÖRSTÄRKA ditt budskap genom ljud, ljus och bildlösningar?

  • Vi är leverantörer av ljud-, ljus- och bildteknik –vare sig du söker en helhetslösning eller enbart tekniskt stöd.
  • Vår spetskompetens gör att vi kan erbjuda dig som kund det senaste inom tekniska lösningar och dess utrustning. Vi har även tekniker utbildade för att skissa och rita på dina unika önskemål.
  • Vi tillför kunskap och kreativitet som gör att just ditt arrangemang står ut bland andra och får en wow- effekt. Ju tidigare vi kommer in i planeringen, desto bättre förutsättningar skapar vi tillsammans för en bra helhetslösning.
  • Vår personal har erfarenhet, bidrar med lugn och har hög social kompetens, vilket i tillspetsade situationer kan vara skillnaden mellan framgång och misslyckande.
  • Vår närvaro under genomförandet är diskret och professionell. Ni kan fokusera på syftet med ert evenemang och vi ser till att allt tekniskt fungerar.

Informationsteknik erbjuder bland annat nedanstående utrustning och tjänster:

  • Ljudanläggningar
  • Ljussättning för scen och lokalytor
  • Bildteknik
  • Dokumentation och inspelning
  • Votering
  • Mentometer
  • Simultantolkning
  • Videokonferens
  • Konferensmikrofoner
  • Tolkutrustning
  • Prompter
  • Streaming och livesändning
  • Scenografi och dekor
  • Fasad- och vattenprojektioner

Hör av dig om du planerar ett möte eller evenemang och behöver hjälp med den tekniska biten, tillsammans skapar vi den bästa lösningen för er!

Ps. Om du behöver hjälp med ett möte är vi din bästa vän.

Välkommen att kontakta oss

Stockholm

Andreas Lindbergh

andreas lindberg

Telefon +46 8 446  63 86
Mobil +46 70 714 94 77
[email protected]
www.informationsteknik.se

Informationsteknik
Scandinavia AB
Västbergavägen 25
126 30 Hägersten
Box 42101, 126 14 Stockholm

Telefon: +46 8 446 63 00
[email protected]

Malmö


Helena Borg
Telefon +46 40 614 26 75
Mobil +46 705 15 60 85
[email protected]

Informationsteknik
Scandinavia AB

Källvattengatan 9
212 23 Malmö

Telefon: +46 40 611 50 40
[email protected]

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

Monica Ohlson, Executive Assistent till generalsekreterare och styrelse på Barncancerfonden och Niklas Cerovina, Vice President Assistant på Tetra Pak Packaging Solutions AB

Erfarenhet mötte nyfikenhet – mentorsprogrammet utvecklande för båda

Monica Ohlson på Barncancerfonden och Niklas Cerovina på Tetra Pak Packaging Solutions var båda nyfikna på vad ett mentorsprogram skulle innebära för deras professionella utveckling, hon i egenskap av mentor, han som adept. De har båda precis avslutat mentorsprogrammet som ingår i EA-nätverket IMA Swedens medlemskap och här berättar de om varför de anmälde sig, vad de båda tagit med ...
16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

Letar du efter en restaurang i Stockholm där du kan abonnera för ditt nästa event eller fest? Det finns många fantastiska alternativ som erbjuder en kombination av unika miljöer och högkvalitativ mat. Oavsett om du planerar en privat fest på restaurang, en bröllopsmiddag eller en företagskickoff, finns det restauranger som passar alla behov. I denna guide presenterar vi några av ...
Lista: 8 restauranger med chambre séparée i Stockholm

Lista: 12 restauranger med chambre séparée i Stockholm

Allt fler restauranger erbjuder Chambre Séparée som är det perfekta alternativet för dig som vill äta god mat ute men fortfarande sitta avskilt med ditt sällskap. Här listar vi 12 restauranger som erbjuder chambre séparée i stockholm!
23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

Letar du efter den perfekta platsen att hyra festlokal i Stockholm för ditt nästa event? Vi har samlat 23 unika och inspirerande festlokaler som passar allt från bröllop till företagsevenemang. Oavsett om du söker en intim miljö eller en storslagen salong, finns det något för alla i denna lista.
14 bästa ställena för sommarfester i Stockholm

14 bästa ställena för sommarfester i Stockholm

Stockholm är en fantastisk stad för sommarfester, och det finns många unika platser att välja på för att skapa ett minnesvärt evenemang för ditt företag. Oavsett om du planerar en sommarfest med jobbet, en firmafest eller en personalfest, finns det många möjligheter att anpassa efter just er grupp. Från eleganta festlokaler i city till natursköna utomhusmiljöer vid vattnet, erbjuder Stockholm ...

Expertråd

Välkommen Mötesbaren den 15 maj – Magnus Helgesson föreläser om: Attityder som gör skillnad

Välkommen Mötesbaren den 15 maj – Magnus Helgesson föreläser om: Attityder som gör skillnad

Event

Den 15 maj bjuder vi in dig som läser Executiveeffect till ett unikt evenemang där kunskap och nätverkande möts i en härlig miljö. Lyssna till föreläsningen: Attityder som gör skillnad – med toppföreläsaren Magnus Helgesson, få en exklusiv rundtur i Solvallas nyrenoverade mötesytor och avslutande mingel.

Monica Ohlson, Executive Assistent till generalsekreterare och styrelse på Barncancerfonden och Niklas Cerovina, Vice President Assistant på Tetra Pak Packaging Solutions AB

Erfarenhet mötte nyfikenhet – mentorsprogrammet utvecklande för båda

Karriär

Monica Ohlson på Barncancerfonden och Niklas Cerovina på Tetra Pak Packaging Solutions var båda nyfikna på vad ett mentorsprogram skulle innebära för deras professionella utveckling, hon i egenskap av mentor, han som adept. De har båda precis avslutat mentorsprogrammet som ingår i EA-nätverket IMA Swedens medlemskap och här berättar de om varför de anmälde sig, vad de båda tagit med sig och varför de tycker att fler borde våga kasta sig ut på en liknande resa.

Göteborgs gastronomiska scen 2025

Göteborgs gastronomiska scen 2025

Inspiration

Göteborgs gastronomiska scen fortsätter att utvecklas med över 40 nya inslag under 2025. Bland nyheterna finns en världsunik spritbar, ett ångbåtscafé i älven, hemtrevliga bakfickor och kreativa krogar som introducerar innovativa koncept. Denna lista, framtagen av Göteborg & Co AB, presenterar ett urval av de mest spännande nyöppningarna och viktiga matevenemangen att hålla koll på just nu.

När "rätt" inte räcker – ny bok uppmanar till omdömets revansch

När ”rätt” inte räcker – ny bok uppmanar till omdömets revansch

Aktuellt

I en tid där regelverk och processer ofta prioriteras över sunt förnuft, presenterar Klas Hallberg och Per Kristensson sin nya bok Rätt räcker inte – Att göra nytta på riktigt. Boken, som släpptes den 2 maj 2025, riktar sig till ledare, chefer och alla som vill navigera bortom byråkratins begränsningar och återupprätta det mänskliga omdömet.

Så bygger du en effektiv och ansvarsfull styrelse

Styrelseskola: Så bygger du en effektiv och ansvarsfull styrelse

Styrelsearbete

Advokatfirman Treschow & Partner, ledd av grundaren Frida Treschow, har lanserat en serie pressmeddelanden under titeln ”Styrelseskola”. Denna serie syftar till att ge företag och deras ledningsstöd en djupare förståelse för styrelsens roll, ansvar och hur man bygger en stark och kompetent styrelse.

Travel Team blir Way – nytt namn, bredare tjänster

Travel Team blir Way – nytt namn, bredare tjänster

Aktuellt

Efter 22 år som Travel Team tar företaget nu steget in i en ny era med ett nytt namn och en bredare tjänsteportfölj. Way är det nya namnet som speglar företagets utveckling inom affärsresor, konferenser, kongresser och event.

Solvalla i ny skepnad: Nu en toppmodern mötesarena

Solvalla i ny skepnad: Nu en toppmodern mötesarena

Hallå där...

Med nyrenoverade mötesytor och en ambition att bli en arena för möten och event, öppnar Solvalla upp för nya möjligheter. Den 15 maj är det smygpremiär för de nyrenoverade lokalerna när Mötesbaren gästar anläggningen, vilket ger bokare och mötesproffs en första titt på den omvandlade arenan.

Pia Thedéen, Nya Ledarskapet

Webbinarium – Hjärnsmart ledarskap för ökat fokus, resultat och välmående

Event

Den 20 maj är du varmt välkommen till denna digitala lunch med oss. Vi tar fram lunchlådan, kopplar upp oss och låter Pia Thedéen, vd på Nya Ledarskapet lära oss hur vi kan bli bättre på att skapa resultat och samtidigt må bra. Nya Ledarskapets utbildningar baseras på forskning framtagna i samarbete med Karolinska Institutet och du kommer få handfasta tips som kan hjälpa dig att förbättra hur du leder dig själv och andra. Varmt välkommen att anmäla dig! Webbinariet är kostnadsfritt.

Så ser du till att ditt event blir en succé – med tre enkla ledord

Så ser du till att ditt event blir en succé – med tre enkla ledord

Inspiration

Att planera ett lyckat event är mer än att boka en lokal och bjuda in talare. Det handlar om att skapa en upplevelse som engagerar deltagarna på flera nivåer. Genom att fokusera på tre centrala ledord – Känna, Lära och Göra – kan du designa ett evenemang som inte bara informerar, utan också inspirerar och aktiverar dina gäster.

Tyst kunskap – den osynliga väven i organisationen

Tyst kunskap – den osynliga väven i organisationen

Arbetsplats

Att vara ledningsassistent (Executive Assistant, EA) är en roll som kräver medvetenhet och reflektion, och kan utvecklas till en strategisk position där du aktivt bidrar till organisationens framgång. Genom att förstå och navigera tyst kunskap, informella ledare och dolda agendor kan du stärka din roll och skapa värde på flera nivåer.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com