Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2019-03-06 | Intervju | Karriär | Profiler

Intervju med årets Executive Assistant: “Det finns ingen roligare tjänst”

Nyligen avgjordes Executive Assistant Awards 2019 där Sveriges bästa assistenter på ledningsnivå lyftes fram. Executiveeffect.se fick en exklusiv intervju med vinnaren av utmärkelsen Executive Assistant of the Year – Laila Anani, Executive PA på Universal Music.

Intervju med årets Executive Assistant: “Det finns ingen roligare tjänst”Laila Anani, Executive PA på Universal Music.

Grattis till utmärkelsen ”Executive Assistant of the Year 2019”. Hur känns det?
– Det är en stor ära, det är ett kvitto på att jag gör ett bra arbete, min energi, min kompetens, tiden jag lägger ner på mitt jobb och kollegor är uppskattat. Jag har fått så mycket kärlek från familj, vänner och kollegor så det känns helt magiskt.

Vad enligt dig utmärker en riktigt vass Executive Assistant?
– En service-minded, driven, lojal och självsäker person som står på sig men är också otroligt lyhörd och ödmjuk. En person som inte är rädd för att prova på något nytt, som kommer med nya idéer och förbättringar för sitt dagliga arbete, chefen, Ledningsgruppen och hela företaget i stort.

Vad är roligast i ditt jobb?
– Det jag älskar med mitt jobb är friheten jag har fått utav min chef. Vi har jobbat ihop i flera år och tillsammans skapat en tillit, förtroende och stor respekt för varandra. Jag har även fått möjlighet och förtroende att utveckla rollen som Executive Assistant på företaget till något jag är väldigt stolt över. Det finns ingen uppgift som är för liten eller för stor för mig. Om jag vill prova på något utanför mina arbetsuppgifter så ger han mig friheten att göra det och pushar mig. Jag älskar att varje dag är full av överraskningar och utmaningar som jag alltid försöker lösa på bästa sätt, tänka nytt och utmana mig själv.

– Musiken är också en drivande faktor till varför jag älskar mitt jobb. Det är en stor del av mitt liv, min vardag och mitt arbete och att jobba på världens största skivbolag och få njuta av ny musik varje dag är en otrolig glädje för mig. Och sist men inte minst min chef och kollegor som är helt magiska.

Vad ingår mer i din roll och i dina arbetsuppgifter som Executive Assistant?
– Jag gör mycket admin, kalender/schema, mötesbokningar, planerar alla luncher/fikan, strategidagar, kvartalsmöten, julfester, kickoffs dvs. företagets egna event planner. Jag jobbar mycket med samarbeten och sponsorer, aktiviteter för personalen och mycket mer. Mitt mål är att skapa en fin stämning på jobbet; välkomnande och inkluderande.

– Jag sitter även med i Ledningsgruppen där vi jobbar som ett team, jag ger råd och stöd till min chef och ledningen och jobbar för att alltid nå våra mål och vara på toppen.

Vilket tips skulle du ge till andra som är sugna på rollen? Och vad har du själv för bakgrund?
– Jag har studerat Medieproducent programmet på Umeå Universitet och Journalistvetenskap på JMK. Efter studierna har jag jobbat på många olika arbetsplatser; hotell, härbärge, Globen som driftledare, som journalist, som receptionist och sist men inte minst som Executive Assistant och alla jobb grundar sig i samma sak: service.

– Service är något man föds med, man har det i blodet och det kommer naturligt. Jag brukar ofta få höra att service faller sig naturligt för mig och jag har blivit framröstad till Årets Medarbetare 2 ggr under min tid hos Universal Music. Jag är en person som älskar att ge och min största glädje är att se andra lyckliga och nöjda.

– Om någon är sugen på att testa den här arbetsrollen så ska de verkligen göra det för det finns ingen roligare tjänst. MEN man ska inte tro att det är en ”enkel” tjänst utan det krävs otroligt mycket utav en. Det krävs lojalitet, dedikation, tid, tillgänglighet och otroligt hög arbetsmoral. Som Executive Assistant får man ge mycket av sig själv men vi får även otroligt mycket tillbaka.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Hjälpsam – men osynlig? Därför kan din största styrka bromsa karriären

Hjälpsam – men osynlig? Därför kan din största styrka bromsa karriären

Att vara den som alltid ställer upp är en av de egenskaper som uppskattas mest hos en Executive Assistant. Men det finns också en baksida. När hjälpsamheten blir en självklarhet riskerar den att göra dig oumbärlig i fel arbetsuppgifter – och mindre synlig för de strategiska möjligheter som driver karriären framåt. Redaktionen har sammanställt några insikter och råd med inspiration från internationella karriärexperter.

10 sätt att få nästa drömroll som Executive Assistant – så hamnar du på rekryterarnas radar

10 sätt att få nästa drömroll som Executive Assistant – så hamnar du på rekryterarnas radar

Executiveeffects redaktion har sammanställt tio praktiska tips för dig som vill ta nästa steg i karriären som Executive Assistant. Med inspiration från aktuella rekryteringstrender och anpassat till EA-rollen får du konkreta råd om hur du stärker ditt personliga varumärke, ökar din synlighet och hamnar på rekryterarnas radar.

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

Det började med en enkel idé: att lyfta fram människorna bakom titeln. Nu har Executiveeffect publicerat 100 profilintervjuer med Executive Assistants, VD-assistenter, Office Managers och andra nyckelpersoner som varje dag får organisationer att fungera. Bakom varje intervju finns en unik berättelse om drivkraft, ledarskap och yrkesstolthet.

Hemligheten? Toppservice och kvalité!

Hemligheten? Toppservice och kvalité!

Annons

Har man en pryl som går sönder efter en dag kan man konstatera att kvalitén var dålig, men när det gäller service – vad innebär egentligen kvalité? Vad utmärker kvalitetsarbete och hur påverkar det arbetssättet på ett företag där man värnar om det personliga i alla led?

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager – Upplands Väsby – Airsafe Sweden AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Executive/Admin Assistant – Stockholm – American Express
  • Office Manager – Malmö – Atos Medical
  • Executive Assistant – Stockholm – Electrolux Group
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Interim Executive Assistant – Stockholm – Jurek Recruitment & Consulting
  • Executive Assistant – Solna – CGI
  • Senior Executive Assistant & Founder Operations – Stockholm – BW Technologies AB
  • Executive Assistant – Stockholm – SEB
  • Executive Assistant & Teamkoordinator – Kungälv – Scandinavian Training Center
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorganChase
  • CEO Office – Okänd ort – BJAK
  • Executive Assistant (konsultuppdrag) – Stockholm – Wise Admin
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • CEO Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Internet Vikings
  • Executive Assistant till CEO – Stockholm – GSM – Green SM
  • Senior Executive Assistant & Founder Operations – Stockholm – BW Technologies
  • Executive Assistant – Stockholm – CGI

Mest läst

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Executive Assistant har gått från administrativt stöd till strategisk nyckelperson. Efter flera år av effektiviseringar inser allt fler företag värdet av erfarna ledningsassistenter – och konkurrensen om de mest attraktiva kandidaterna hårdnar snabbt. Internationella analyser visar samtidigt att rollen får allt större strategisk betydelse i takt med att arbetslivet blir mer komplext och AI-drivet.
Stockholms nya arena för opera, event och möten öppnar våren 2027

Stockholms nya arena för opera, event och möten öppnar våren 2027

Kungliga Operans tillfälliga hem, en toppmodern eventarena och en ny destination för möten och upplevelser. Nu börjar Gasometer i Norra Djurgårdsstaden ta sin slutliga form. Bakom satsningen står Stockholms stad tillsammans med Miramis, och våren 2027 öppnar dörrarna till en av Nordens mest spektakulära kultur- och eventanläggningar.
Upptäck en av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Upptäck en av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Investera en halv dag – eller följ med på en skräddarsydd resa som du sent kommer att glömma. Välj mellan att följa med på hela resans upplägg eller endast utbildning och middag i Göteborg.
Radisson satsar globalt på långtidsboende – vill göra det enklare för företag att boka längre vistelser

Radisson satsar globalt på långtidsboende – vill göra det enklare för företag att boka längre vistelser

Efterfrågan på längre hotellvistelser fortsätter att öka i takt med fler internationella projekt, tillfälliga arbetsuppdrag och ökad global rörlighet. Nu lanserar Radisson Hotel Group ett nytt globalt koncept som ska göra det enklare för företag, resebyråer och relocation-bolag att boka och hantera längre hotellvistelser.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant till CEO – Stockholm – GSM – Green SM

Executive Assistant till CEO i Stockholm för GSM – Green SM. Nyckelroll i EU‑lansering inom elfordon. Driv struktur, resor och uppföljning i global miljö.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com