Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2019-03-06 | Intervju | Karriär | Profiler

Intervju med årets Executive Assistant: “Det finns ingen roligare tjänst”

Nyligen avgjordes Executive Assistant Awards 2019 där Sveriges bästa assistenter på ledningsnivå lyftes fram. Executiveeffect.se fick en exklusiv intervju med vinnaren av utmärkelsen Executive Assistant of the Year – Laila Anani, Executive PA på Universal Music.

Intervju med årets Executive Assistant: “Det finns ingen roligare tjänst”Laila Anani, Executive PA på Universal Music.

Grattis till utmärkelsen ”Executive Assistant of the Year 2019”. Hur känns det?
– Det är en stor ära, det är ett kvitto på att jag gör ett bra arbete, min energi, min kompetens, tiden jag lägger ner på mitt jobb och kollegor är uppskattat. Jag har fått så mycket kärlek från familj, vänner och kollegor så det känns helt magiskt.

Vad enligt dig utmärker en riktigt vass Executive Assistant?
– En service-minded, driven, lojal och självsäker person som står på sig men är också otroligt lyhörd och ödmjuk. En person som inte är rädd för att prova på något nytt, som kommer med nya idéer och förbättringar för sitt dagliga arbete, chefen, Ledningsgruppen och hela företaget i stort.

Vad är roligast i ditt jobb?
– Det jag älskar med mitt jobb är friheten jag har fått utav min chef. Vi har jobbat ihop i flera år och tillsammans skapat en tillit, förtroende och stor respekt för varandra. Jag har även fått möjlighet och förtroende att utveckla rollen som Executive Assistant på företaget till något jag är väldigt stolt över. Det finns ingen uppgift som är för liten eller för stor för mig. Om jag vill prova på något utanför mina arbetsuppgifter så ger han mig friheten att göra det och pushar mig. Jag älskar att varje dag är full av överraskningar och utmaningar som jag alltid försöker lösa på bästa sätt, tänka nytt och utmana mig själv.

– Musiken är också en drivande faktor till varför jag älskar mitt jobb. Det är en stor del av mitt liv, min vardag och mitt arbete och att jobba på världens största skivbolag och få njuta av ny musik varje dag är en otrolig glädje för mig. Och sist men inte minst min chef och kollegor som är helt magiska.

Vad ingår mer i din roll och i dina arbetsuppgifter som Executive Assistant?
– Jag gör mycket admin, kalender/schema, mötesbokningar, planerar alla luncher/fikan, strategidagar, kvartalsmöten, julfester, kickoffs dvs. företagets egna event planner. Jag jobbar mycket med samarbeten och sponsorer, aktiviteter för personalen och mycket mer. Mitt mål är att skapa en fin stämning på jobbet; välkomnande och inkluderande.

– Jag sitter även med i Ledningsgruppen där vi jobbar som ett team, jag ger råd och stöd till min chef och ledningen och jobbar för att alltid nå våra mål och vara på toppen.

Vilket tips skulle du ge till andra som är sugna på rollen? Och vad har du själv för bakgrund?
– Jag har studerat Medieproducent programmet på Umeå Universitet och Journalistvetenskap på JMK. Efter studierna har jag jobbat på många olika arbetsplatser; hotell, härbärge, Globen som driftledare, som journalist, som receptionist och sist men inte minst som Executive Assistant och alla jobb grundar sig i samma sak: service.

– Service är något man föds med, man har det i blodet och det kommer naturligt. Jag brukar ofta få höra att service faller sig naturligt för mig och jag har blivit framröstad till Årets Medarbetare 2 ggr under min tid hos Universal Music. Jag är en person som älskar att ge och min största glädje är att se andra lyckliga och nöjda.

– Om någon är sugen på att testa den här arbetsrollen så ska de verkligen göra det för det finns ingen roligare tjänst. MEN man ska inte tro att det är en ”enkel” tjänst utan det krävs otroligt mycket utav en. Det krävs lojalitet, dedikation, tid, tillgänglighet och otroligt hög arbetsmoral. Som Executive Assistant får man ge mycket av sig själv men vi får även otroligt mycket tillbaka.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Kadi Upmark, Vår Gård: En vd som vuxit in i ledarrollen 

Kadi Upmark, Vår Gård: En vd som vuxit in i ledarrollen 

När hon 2016 intog vd-stolen på hotell- och konferens-anläggningen Vår Gård i Saltsjöbaden utanför Stockholm gick hon från att vara Executive Assistant till att bli kollegornas chef. 2019 storsatsade de genom att utöka med hotellverksamhet och en exklusiv finkrog. Den utsågs i våras till ”Årets hotellrestaurang” och siktet är inställt på en stjärna i Guide Michelin. Vi får ett finstämt samtal med Kadi Upmark om ledarskap, framtidsvisioner och konsten att få personalen att ge feedback uppåt.

Då&Nu: Åsa Tassdal har gått från virtuell pionjär till vd med hjärta

Då&Nu: Åsa Tassdal har gått från virtuell pionjär till vd med hjärta

När Executiveeffect intervjuade Åsa Tassdal 2019 hade hon precis lämnat sin roll som Executive Assistant på Sweco för att starta sitt eget företag – Virtea – ett av Sveriges första bolag som erbjöd virtuella assistenttjänster. Sex år senare möter vi en vd som fortfarande brinner för samma sak: att ge fler chefer tillgång till riktigt bra assistans – med strategi, värme och hjärta.

Då&Nu: EA Karin Hélène om att vara dörröppnare och chef

Då&Nu: EA Karin Hélène om att vara dörröppnare och chef

Executiveeffect intervjuade tungviktaren inom EA-världen Karin Hélène, Senior Executive Assistant på European Spallation Source (ESS) i Lund för sex år sedan. Idag är hon även Head of Director General’s Office. Hur är det att ta på sig chefsrollen och leda teamet som stödjer generaldirektören och den högsta ledningen i ett av Europas mest avancerade forskningsprojekt? Och hur ser hon att EA-rollen kommer utvecklas?

Stora ytor, stora möjligheter – arrangera din mässa mitt i Stockholm

Stora ytor, stora möjligheter – arrangera din mässa mitt i Stockholm

Annons

Letar du efter den perfekta platsen för att arrangera en mässa? Våra stora och flexibla mötes-, konferens- och eventytor mitt i Stockholms city ger dig möjligheten att skapa ett evenemang som engagerar och imponerar.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Executive Assistant-volontär | Mercy Ships Sverige
  • Office Manager med teamledaransvar i Stockholm | The Pace
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator | Specsavers Göteborg
  • Epiroc söker Executive Assistant i Nacka | Strategisk EA-roll
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator – Specsavers Göteborg
  • Epiroc söker Business Area Executive Assistant – Stockholm
  • Epiroc söker Executive Assistant – Nacka, Stockholm | Jobb
  • EIB rekryterar Assistant/Office Manager i Budapest – Sök nu
  • EA/VD-assistent & Social Media Manager – finans, Stockholm
  • Boardtalk söker VD-assistent & Social Media Manager – Stockholm
  • Senior Executive Assistant till Essitys CEO – Stockholm

Mest läst

Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken (4 platser kvar!)

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
Mötesbaren och Food Family bjöd på en kväll där samarbete, smak och känsla stod i centrum

Stämningen på topp när 180 gäster fyllde Teaterbaren för Food Familys lansering

Den 4 november samlades Stockholms event­bransch och mötesbokare för en kväll full av inspiration, varumärkesbyggande och mingel när Mötesbaren tog plats hos Teaterbaren i Kulturhuset i centrala Stockholm för lanseringen av Food Family. Föreläsningen ”Magnetiska varumärken” med talaren Arvid Axland satte tonen för kvällen, som sedan övergick i ett energifyllt mingel med tilltugg och nätverkande.
Ny guide ska höja nivån på chefsrekryteringar

Ny guide ska höja nivån på chefsrekryteringar

När rekryteringsprocessen haltar, märks det direkt i ledningsrummet. Nu lanserar Signpost Executive en ny guide som vill hjälpa vd:ar, styrelser – och alla som jobbar nära dem – att hitta chefer med både hjärna och hjärta. För dig som Executive Assistant, som ofta har fingret på pulsen i organisationen, är det här en läsning som kan förändra hur du ser ...
Mötesregler som gör vardagsmöten mer effektiva

Mötesregler som gör vardagsmöten mer effektiva

Som Executive Assistant har du en central roll i att se till att möten är välorganiserade och produktiva. Det är lätt att möten slösar bort tid och tappar fokus, men genom att tillämpa några enkla principer kan du hjälpa till att skapa möten som gör skillnad. Här är några konkreta tips för att förbättra möten och undvika vanliga fallgropar.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com