Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-04-14 | Krönika | Gästskribent

Vad tränar du på?

I sin krönika skriver Anders Lundin om vad du som vd-assistent kan lära av idrotten. Han rekommenderar även att denna text är något som du som assistent med fördel kan dela med din vd.

Vad tränar du på?

Roland Matsson, en legendarisk handbollstränare på 1970- talet frågade mig efter en träning om jag höll med honom om att man blir bättre på det man tränar på. Jag svarade: -Ja!
Då svarade han mig: – Vad tränar du på?

Så många vd:ar, chefer och ledare jag möter, gör som de alltid gjort. Vissa möten blir bra, andra mindre bra. Vissa anställningar blir bra, andra mindre bra. Vissa lyssnar på råd, andra kör egna race. Oavsett hur de agerar är det en stor skillnad på hur de reflekterar över sina beslut. En klok ledare tar stöd i sin assistent eller sin omgivning, för att få feedback på hur stämningen var i rummet. Hur många pratade?  Hur ofta blev någon avbruten? Vem tittade de flesta på, när det blev känsliga eller tveksamma diskussioner? 

Alla dessa små och stora gester, som påverkar hur vi tar beslut. Att reflektera över hur vi reflekterar. Att fundera över vad vi tränar på? För om Roland Mattson hade rätt så blir det viktigt att fundera över ”Tränar vi på rätt saker?”

En vd-assistent kan göra stor skillnad i ett företag genom att ges uppgiften att registrera vad som sker under ett möte.   Till exempel genom att sortera på:

  • Vilka i gruppen hade störst uppmärksamhet på DÅ-tiden och vilka var mest i FRAM-tiden, under diskussionerna?
  • Vilka i gruppen hade störst uppmärksamhet på detaljer och vilka var mest på helhetsbilden?
  • Vilka i gruppen hade störst uppmärksamhet på det som är påverkbart och vilka på det icke påverkbara?

Inom idrotten lämnar vi så lite som möjligt åt slumpen

Det är sällan någon som säger: ”Vilken tur vi hade som vann OS”.  Det är mängder med träning och förberedelser som ligger bakom en framgångsrik prestation.  Det är också helt avgörande att alla individer, i hela teamet bakom, får sin egen uppmärksammade ”plats” och med det sin tydliga uppgift. 

Vad ska jag göra och varför? När ska jag gör det?  Hur jag ska gör det, testar vi oss fram genom ständig återkoppling.  I denna process är det två frågeställningar som kommer tillbaka, gång på gång.

Vad var bra?  Om vi fick göra om, vad skulle vi gjort annorlunda. Observera, INTE bättre, för det vet vi inte förrän vi provat.   

Att samtala om hur vi samtalar, fundera över hur vi funderar och utvärdera hur vi utvärderar blir några värdefulla verktyg för att utveckla verksamheten.

Genom att till exempel låta vd-assistenten vara den som uppmärksammar det som vi så lätt missar, slipper vi en del av missförstånden på våra möten. Att vara den som fångar upp och återkopplar till gruppen, för att vi ska bli vassare över tid. Dessa små signaler är annars det som diskuteras vid kaffeautomaten, nere på parkeringen eller i mobilen efter mötet.

Alla dessa små subtila ögonrörelser, gester och ljud skickar meddelanden till omgivningen. När vi ska tyda dom startar tolkningen. ”Vad menade hen när den sa så, med den betoningen och det tonfallet?” 

Livet är komplext

Framtiden är oviss och förändringshastigheten är hög. Då är det extra viktigt att vi sätter in reflektionen i vår vardag. Att vi övar på rätt saker utifrån vad som krävs för att lyckas.

Mitt tips till dig som vd-assistent är att föreslå för din chef använda dig i rollen som assistent som dedikerad observant eller ”sorterare” av både din chefs och ert sätt att kommunicera. Då kan du och ni justera snabbare, på samtal som inte leder dit ni vill.

Låt hela gruppen ständigt ha följande fråga med i sina tankar:

”Det vi gör just nu leder det till att vi lyckas med det vi är satta att utföra?”

Då ökar oddsen för att ni tränar på rätt saker.

Vad tränar du på?
Anders Lundin är, förutom gästskribent på Executiveeffect, pedagog, idrottsledare, elittränare och före detta förbundskapten i handboll samt certifierad förändringsledare. Hans ämnesområde är kommunikation i alla dess former. Han har även blivit utsedd till Topp100 – Sveriges populäraste föreläsare 2019 av Eventeffect.se
.

Läs även Anders tidigare krönika: Bakom varje framgångsrik VD står en assistent som får saker att hända.

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

AI har ingen egen moral eller agenda (ännu). Det innebär att alla AI-problem egentligen är människo-problem. Alla verktyg kan användas på säkra eller osäkra sätt. Men ett verktyg som utvecklas exponentiellt blir snabbt ohållbart farligt utan rätt skydd och strategi. 

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Ledarskapet förändras i snabb takt. Ökade krav på tempo, transparens och beslutsförmåga har gjort ledningsassistenten till en allt viktigare del av det moderna ledarskapet. Det som tidigare sågs som administrativt stöd har i dag utvecklats till en strategisk nyckelfunktion.

Mindley växer – välkomnar Louise Ekeberg som rådgivare inom professionell mötesplanering

Mindley växer – välkomnar Louise Ekeberg som rådgivare inom professionell mötesplanering

Annons

Bakom varje framgångsrikt möte finns en noggrant orkestrerad upplevelse – och människor som får den att hända. När Mindley nu stärker sitt rådgivarteam med Louise Ekeberg är det med en passion för att skapa värde i varje detalj. Med 25 års erfarenhet av event och affärsresor vet hon hur planering, partnerskap och fingertoppskänsla kan lyfta hela ledningsarbetet.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant/Administrativ assistent – Göteborg – SHT Smart High Tech AB
  • Executive Assistant – Stockholm – Wise Admin
  • Team Assistant – Stockholm – Fidelio Capital
  • Executive Assistant Operations – Väderstad – Väderstad AB
  • Executive & Office Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Executive Assistant Office Manager – Stockholms kommun – Okänt företag
  • Senior Executive Assistant – Stockholm – JLL
  • Office Manager & Executive Support – Stockholm – Wise Admin
  • Personal Assistant to Director of Partnerships – Stockholm – Omni Matrix
  • Executive Assistant – Stockholm – Avonova Hälsa
  • Executive Assistant-praktik – Stockholm – Qling.ai
  • Office Manager – Stockholms kommun – Summa Equity
  • Office Manager – Stockholm – Immedica Pharma AB
  • Office Manager – Stockholm – MCF Corporate Finance
  • Executive Assistant och Paralegal – Solna – NCC
  • Office Manager – Lund – Voyado
  • Office Manager på deltid – Solna – Adecco
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms kommun – Cavotec
  • Executive Assistant – Stockholm – AIG
  • Executive Assistant till Head of Life Business Area – Solna – SEB

Mest läst

Anneli Gustavsson

Anneli Gustavsson vill lyfta nästa generation Executive Assistants

Efter ett uppehåll återvänder Anneli Gustavsson till IMA Swedens styrelse som MarCom Officer. Hon vill öka kännedomen om nätverket, skapa större medlemsvärde och inspirera fler Executive Assistants att ta plats, engagera sig och utvecklas i sina yrkesroller.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant till CEO – Solna – SAS – Scandinavian Airlines

SAS – Scandinavian Airlines söker Executive Assistant till CEO i Solna. Strategiskt stöd till ledning och styrelse, planering, resor och sekretess i internationell miljö. Start 1 juni 2026.
Ny app ska hjälpa Almedalsbesökare att skapa fler värdefulla kontakter

Ny app ska hjälpa Almedalsbesökare att skapa fler värdefulla kontakter

Att springa på rätt person vid rätt tillfälle är en del av Almedalens charm. Men för den som vill arbeta mer strategiskt med sitt nätverkande lanserar Trippus nu en app som gör det möjligt att hitta relevanta kontakter och boka möten redan innan man anländer till Visby.
Gillar du det vi gör? Bli medlem i Executiveeffect

Gillar du det vi gör? Bli medlem i Executiveeffect

Executiveeffect bevakar, inspirerar och skapar mötesplatser för Executive Assistants, Office Managers och andra yrkesroller som arbetar nära ledningen. Genom att bli medlem får du inte bara tillgång till kunskap, nätverk och aktiviteter – du bidrar också till vårt arbete med att lyfta och stärka en av arbetslivets viktigaste yrkesroller.
Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Executive Assistant har gått från administrativt stöd till strategisk nyckelperson. Efter flera år av effektiviseringar inser allt fler företag värdet av erfarna ledningsassistenter – och konkurrensen om de mest attraktiva kandidaterna hårdnar snabbt. Internationella analyser visar samtidigt att rollen får allt större strategisk betydelse i takt med att arbetslivet blir mer komplext och AI-drivet.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com