Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-10-17 | Krönika

Är jag en snäll besserwisser?

Inspirationsföreläsaren på scenen berättar om de olika personlighetstyper som kan finnas på en arbetsplats och hur man som ledare kan hantera dem. Han gör det på ett igenkännande och småroligt sätt. Plötsligt fastnar skrattet i halsen på mig. Det är ju mig han beskriver! Läs Sophia Loader, Executiveeffects chefredaktörs krönika.

Är jag en snäll besserwisser?En snäll besserwisser? Foto: Jesse Cason Unsplash

Nyligen deltog jag på VD-dagen på Grand Hôtel i Stockholm. Det var en heldag med många inspiratörer och talare på scenen och som alla pratade om ledarskap på olika sätt. Från min plats nästan längst fram skrattar jag och nickar igenkännande när Mattias Lundberg, legitimerad psykolog och docent i psykologi vid Umeå universitet berättar om de olika personlighetstyperna som kan finnas på en arbetsplats och hur jag som ledare ska vara uppmärksam på dem, på hur de påverkar gruppen och på hur man kan hantera dem.

Plötsligt fastnade skrattet i halsen

Så berättar han om besserwissern. Personer som gärna tar över samtalet, som berättar vad de varit med om och som gärna vill framstå som att de vet bättre än andra. Jag känner att skrattet fastnar i halsen, jag skruvar på mig lite och hoppas att ingen runtomkring mig ser att det är mig han pratar om!

Delvis i alla fall. Jag brukar inte hävda att jag alltid har rätt, men jag delar ofta och gärna med mig av mina erfarenheter, bjuder på berättelser och tipsar om personer, artiklar, böcker och bra sidor på nätet … Och jag hjälper gärna till att lösa andras problem genom att koppla ihop olika personer i mitt nätverk. Men har de egentligen bett om det? Är jag kanske en snäll, men ändock, besserwisser?

Check i alla rutor

Hur man är som person är en blandning av mycket. För egen del har jag i stort sett alltid organiserat och fixat. Jag är projektledare uti fingerspetsarna. Från storasyster-rollen där jag bestämde lekarna till att i skolan vara den som fixade klassfesten och samlade in pengar till lärarna till att senare i mitt yrkesliv vara organisatören av olika projekt med koll på såväl helheten som alla detaljer.

De egenskaper jag hade som den lilla flickan med de långa flätorna och de stora framtänderna har förstärkts genom de olika yrkesroller jag haft och mejslat fram en person som ser lösningar och kopplingar i allt och som gärna delar med sig av det. Frågan är nu bara – vill andra egentligen alls ha mina råd och tips eller veta vad jag gjort?

Konsten att inte ge sig in i alla andras processer

Det är förstås en skillnad mellan att vilja dela med sig av sina kunskaper jämfört med att vara en besserwisser. Det ena är förhoppningsvis positivt, det andra negativt och jag vill gärna tro att det uppskattas när jag förmedlar kontakter och kommer med förslag på lösningar. Men kanske hade det gått lika bra utan min inblandning? Kanske skulle även jag vinna på att hålla igen lite? Vi har ju trots allt bara 24 timmar per dygn och det är upp till varje enskild person att hushålla med just sina timmar på bästa sätt. Och oavsett hur liten inblandning, så tar allting tid även om det bara är att leta fram en kontaktperson och förmedla den, eller att hitta den där sidan på nätet som jag precis tipsade om.

”En klok vän sa till mig: Träna på konsten att inte ge dig in alla andras processer.”

Har du också projektledarrollen i ditt DNA? Vilka processer ska du ge dig in i och när skulle du kunna vinna på att låta bli? Insikten för mig är någonstans att världen faktiskt fortsätter snurra och det går bra ändå även när jag inte bidrar.

Vi borde definitivt reflektera mer över våra invanda mönster och beteenden. Vilken personlighetstyp är du och vad skulle du kunna slipa på?

Innan jag nu öppnar munnen tänker jag till på om jag verkligen behöver ge mig in i just den här processen eller kan jag delta lite i bakgrunden och bara nicka instämmande när någon annan håller i taktpinnen …

Boktips: Jäkla människa – en handbok i hur du hanterar jobbiga människor på arbetet, Mattias Lundberg

Sophia Loader
Foto: Reine Järletun
Sophia Loader [email protected]

Läs mer:

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Ledarskapet förändras i snabb takt. Ökade krav på tempo, transparens och beslutsförmåga har gjort ledningsassistenten till en allt viktigare del av det moderna ledarskapet. Det som tidigare sågs som administrativt stöd har i dag utvecklats till en strategisk nyckelfunktion.

Varför vi hatar möten – och hur de kan bli vår bästa konkurrensfördel

Ring ut det gamla – ring in det nya (på riktigt)

När Nyårsklockan ringer på Skansen upprepar vi samma ord som i över hundra år – om fred, hopp och en ny början. Men vad betyder det egentligen att ”ringa in det nya” i vår vardag? I sin nyårskrönika tar Micke Darmell avstamp i traditionen och pekar ut vad vi på riktigt behöver lämna bakom oss – och vad vi behöver mer av – i våra möten, relationer och i vårt ledarskap.

Förändringströtthet 2026 – när energin tar slut mitt i utvecklingen

Förändringströtthet 2026 – när energin tar slut mitt i utvecklingen

Annons

Förändringströtthet smyger sig ofta in i organisationer utan att någon riktigt sätter ord på det. Tempot är högt, initiativen många och viljan att utvecklas finns där – men energin börjar sakta försvinna. Vad händer när förändring blir ett permanent tillstånd?

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Coordinator/Legal Assistant – Stockholm – Poolia Sverige
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant och Office Manager – Stockholm – Mastercard
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Interim Office Manager – Stockholm – Agigo
  • Executive Assistant to Group CEO – Jönköping – ITAB Group
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Nets
  • Workplace Coordinator – Stockholm – Helsing
  • Office Manager – Malmö – Mindpark
  • Office & Operations Manager – Stockholm – Appostrophe
  • Strategisk Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Manager – Stockholm (Bromma) – Norteam AB
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin

Mest läst

Sommarfest i Stockholm – enkelt att boka med STHLM Möten

Sommarfest i Stockholm – enkelt att boka med STHLM Möten

Hitta rätt sommarfest med STHLM Möten – vi erbjuder flera färdiga paket med tydligt pris per person, för både små och stora sällskap.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Assistent till CTO-office och Investments & Partnerships – Stockholm – Saab

Ledningsnära assistent som koordinerar möten, material och event för CTO-office samt Investments & Partnerships. Placerad i Stockholm. Säkerhetsskyddad tjänst.
Då & Nu – möt Frida Bodin: Från ny som EA till navet i Väsbyhems utveckling

Då & Nu – möt Frida Bodin: Från ny som EA till navet i Väsbyhems utveckling

När vi intervjuade Frida Bodin första gången var hon ny i rollen som chefsassistent. Sex år senare har hon vuxit in i en nyckelposition som kombinerar ledningsstöd med verksamhetsutveckling på Väsbyhem, som nyligen utsågs till Sveriges bästa arbetsplats.
Så väljer organisationer videoplattform 2026

Så väljer organisationer videoplattform 2026

Videomötet har gått från att vara ett verktyg till att bli ett strategiskt plattformsval. För dagens ledningsassistenter handlar det inte längre bara om att boka ett möte – utan om att säkra rätt teknik, rätt datahantering och rätt användarupplevelse för hela organisationen.
Från kalenderkaos till strategisk kraft – så arbetar du med rätt prioriteringar

Från kalenderkaos till strategisk kraft – så arbetar du med rätt prioriteringar

Det är lätt att känna att tiden inte räcker till. Kalendern fylls snabbt och tempot är högt – särskilt i rollen som ledningsassistent. Många försöker lösa det genom att bli mer effektiva. Men ofta handlar utmaningen om något annat: vilka prioriteringar som faktiskt får styra din dag.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com