Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-02-04 | Hållbarhet

Event för mångfald och inkludering

Den 23 mars 2023 bjuder Mitt Liv in till ett symposium där ledare får inspiration, aktuell kunskap och en konkret färdplan för att uppnå större mångfald och inkludering i verksamheten. VD:arna för kända företag som Securitas, Kicks, Mannheimer Swartling, Hemköp, HSB och Dustin står på scenen och delar sina bästa tips för att nå verkliga resultat.

Event för mångfald och inkludering

Mångfald och inkludering (M&I) är framgångsfaktorer för organisationers affärsvärde, innovationskraft och förmåga att attrahera de bästa talangerna – men också avgörande för en lyckad integration och ett jämlikt och konkurrenskraftigt Sverige.

Enligt Sofia Appelgren, mångfaldsstrateg och grundare av Mitt Liv, ställs allt högre krav på företagen från styrelser, investerare och nya generationer av arbetskraft.

”Mångfald och inkludering har de senaste åren förflyttats från en avgränsad CSR-fråga, via HR-avdelningen till en angelägenhet för ledning och vd. Det blir alltmer affärskritiskt att åstadkomma något konkret och inte bara snacka. Samtidigt upplever vi en stor okunskap om hur man gör för att åstadkomma förändringen. Där behöver vi stötta varandra.”

An inclusive labour market 2023 är en halvdag som innehåller dagsaktuell forskning, nya perspektiv och handfasta verktyg för att skapa verklig förändring och värde i organisationer.

Exempelvis presenterar vd:arna för sex kända svenska bolag ett handlingsprogram som hjälper företag att göra M&I till verklighet och bidra till ökad konkurrenskraft. Gruppen har deltagit i Mitt Livs vd-program under det gånga året och består av Carl Dahlén (vd Securitas Sverige), Elisabeth Beskow (vd DNB Sverige), Freddy Sobin (vd Kicks), Jan Dernestam (vd Mannheimer Swartling), Joakim Skarborg (vd Novax) och Sofia Götmar-Blomstedt (vd PWC Sverige).

Dessutom presenterar föregående års vd-grupp de utmaningar och lärdomar de stött på när de skridit till handling och implementerat sitt handlingsprogram i respektive företag. Laurence Romani, Professor i management vid Stockholm School of Economics deltar med den senaste forskningen om inkluderande organisationer och deras stora möjlighet att bidra till inkluderande samhällen.

”Vi vill presentera aktuell forskning för att kunna göra rätt saker för att nå framsteg på riktigt. Är man dessutom intresserad av hur vd:arna för ett antal svenska storföretag har tagit sig an den här frågan så är symposiet ett gyllene tillfälle. De kommer för att inspirera fler att göra mer, börja där man själv befinner sig och sedan inleda resan mot ett mer framgångsrikt företag”, säger Sofia Appelgren.

När: Torsdag den 23 mars, kl. 9.00-12.00

Se hela programmet här

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Grumme historisk vinnare av Sustainable Brand Index 2026 – Polisen når rekordnotering

Grumme historisk vinnare av Sustainable Brand Index 2026 – Polisen når rekordnotering

Grumme har utsetts till Sveriges mest hållbara varumärke i Sustainable Brand Index 2026, medan Polisen når en historisk tredjeplats i tider då svenskarna prioriterar trygghet och enkelhet.

Så skapas hållbara team

Våga upprepa er när ni skapar hållbara team

Vikten av att välja konferenser i avskilda miljöer, där ledningsgruppen kan utvecklas, samarbeta och ladda om för att förbli hållbara över tid, ska inte underskattas. Om detta skriver vår gästskribent Magdalena Höglund och delar med sig av sina erfarenhet av att skapa konferenser i en inspirerande och hållbar miljö för att stärka teamet.

Green Action Week sätter fokus på hållbar klädkonsumtion

Green Action Week sätter fokus på hållbar klädkonsumtion

Under årets Green Action Week, som äger rum 28 september–6 oktober, kommer Naturskyddsföreningen att belysa den ohållbara klädkonsumtionen genom en rad aktiviteter över hela Sverige. Från Norrbotten till Skåne arrangeras klädbytardagar och andra evenemang som syftar till att öka medvetenheten om klädindustrins påverkan på miljö och klimat.

Så fick 500 deltagare en helhetsupplevelse som höll hela vägen

Västmöte 2026: När 500 deltagare ska mobiliseras krävs en partner som tar helhetsgreppet

Annons

När ett stort möte ska leverera både energi och riktning räcker det inte att ’bara’ få dagen att rulla på. Planeringen måste sitta tidigt, ansvarskedjan tydlig och alla segment haka i varandra. Under Moderaternas ”Västmöte 2026” tog Estrad i Alingsås rollen som strategisk partner genom hela processen, från förberedelser och projektledning till genomförande och avveckling.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant till Head of Life Business Area – Solna – SEB
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • Executive Assistant – Stockholm – Legora
  • Executive Assistant – Stockholm – Market Partner Scandinavia
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Okänt företag
  • Office Manager/Kontorsassistent deltid – Solna – Adecco
  • Office Manager/Fleet Manager – Hammarby Sjöstad – Mettler-Toledo
  • Senior Executive Assistant – Skövde – Aurora Engineering AB
  • Executive Assistant – Göteborg – Randstad Sweden
  • Office Manager på deltid – Solna – Adecco
  • Management Assistant Wound Care R&D – Göteborg – Mölnlycke Health Care
  • Office Manager – Farsta, Stockholm – Simplex Bemanning AB
  • Office Manager – Jordbro – Simplex Bemanning AB
  • Senior Executive Assistant – Skövde – Okänt företag
  • Senior Executive Assistant – Skövde – SkillHuset
  • Executive Assistant och Paralegal – Solna – NCC
  • Executive & Office Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Senior Executive Assistant – Skövde – Aurora Engineering AB
  • Senior Executive Assistant – Skövde – Aurora Engineering AB

Mest läst

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Executive Assistant har gått från administrativt stöd till strategisk nyckelperson. Efter flera år av effektiviseringar inser allt fler företag värdet av erfarna ledningsassistenter – och konkurrensen om de mest attraktiva kandidaterna hårdnar snabbt. Internationella analyser visar samtidigt att rollen får allt större strategisk betydelse i takt med att arbetslivet blir mer komplext och AI-drivet.
Anna Canon tar över som Regional Chair för IMA North

Anna Canon tar över som Regional Chair för IMA North

Under IMA:s årsmöte den 8 maj på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Anna Canon, Affärsområdeskoordinator på Skellefteå Kraft AB till ny Regional Chair North. Vi undrar förstås vad som kommer vara hennes fokus de kommande åren!
Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 2

Detta är del två i en serie om tre artiklar som belyser vanliga men ofta outtalade utmaningar i ledningsgrupper – och hur de kan utvecklas till mer effektiva och samspelta team.
Här är finalisterna i Executive Assistant Awards 2026

Här är finalisterna i Executive Assistant Awards 2026

Strategiskt ledningsstöd, förändringsledning och affärsförståelse står i centrum när finalisterna till Executive Assistant Awards 2026 nu presenteras. Bakom utmärkelsen står Företagsuniversitetet tillsammans med IMA, Inhouse och Strawberry – med målet att lyfta fram de executive assistants som gör verklig skillnad i svenska organisationer.
EA:s blir nyckelperson i framtidens affärsresor

EA:s blir nyckelperson i framtidens affärsresor

När världen blir mer osäker, resandet mer komplext och hållbarhetskraven skärps växer en ny strategisk roll fram för Executive Assistants. Frågan är inte längre bara vem som bokar resan – utan vem som säkerställer att hela resan fungerar.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com