Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-11-04 | Profiler

”Vi gjorde oss av med hundratals kilo med saker vi inte behövde”

Berättar Maj Schwerin, vd-assistent på E.ON Energidistribution. För Executiveeffect berättar hon om det galnaste projektet hon har haft på sitt bord och hur en vanlig arbetsdag kan se ut.

“Vi gjorde oss av med hundratals kilo med saker vi inte behövde”På bilden: Maj Schwerin

Möt Maj Schwerin, vd-assistent på E.ON Energidistribution. Hon berättar att hon efter några år i Stockholm bestämde sig för att flytta tillbaka till Malmö igen.

– När jag hade jobbat i Stockholm några år bestämde jag mig för att flytta tillbaka till Malmö igen. Jag hade till en början några vikariat innan jag via  nätverket Chefssekreterarna i Malmö fick tips om tjänsten på E.ON som jag genast sökte och fick, berättar Maj Schwerin.

Den digitala utveckling har gått framåt

Att göra den mest effektiva kalenderplaneringen och organisera resor är en stor del av Majs arbetsvardag.

– Att planera resor, möten och besök är väldigt roligt tycker jag. Nu i coronatider är det tyvärr inte så mycket av detta. Jag tycker också det är roligt att göra den bästa kalenderplaneringen för min chef. Det är en utmaning som jag gillar mycket. Det går även mycket tid åt att planera för Ledningsteamsmötena där jag hanterar agendaplanering och gör anteckningar.

Sedan Maj började på E.ON för drygt fyra år sedan har det den digitala utveckling gått framåt. Speciellt under detta år.

”Min nuvarande chef tillträdde i januari i år”

– Den största förändringen har varit att under detta år, ställa om till digitala möten, och bli ännu mer digitaliserad. Men också att min nuvarande chef tillträdde i januari i år, berättar Maj och fortsätter:

– Det tar flera månader att lära känna varandra. Både han och jag tycker att vi har lyckats bra och vi trivs fint tillsammans. Sedan mitten av mars är vi inte så ofta på kontoret men vi har dagliga avstämningar på telefon. Han är både empatisk och omtänksam, vilket jag gillar.

Japansk metod för att städa

Det galnaste som Maj har haft på sitt bord är ett så kallat 5s-projekt som är en japansk metod för att städa.

– I en tidigare roll på ett annat företag var jag ansvarig för att genomföra ett 5s-projekt, en japansk metod. 5s står för sortera, systematisera, städa, standardisera och sköta om, berättar Maj och fortsätter:

– Inget galet projekt i sig, men det var väldigt förvånande att se hur många prylar som medarbetarna städade ut från sina rum. Vi gjorde oss av med hundratals kilo med saker vi inte behövde ha kvar.

Det är viktigt att din chef utmanar dig

För att utvecklas i rollen som chefsassistent behöver du en chef som utmanar dig menar Maj.

– Det är otroligt viktigt att ha en chef som utmanar dig och låter dig växa i din roll.

Följ med Maj under en arbetsdag:

Vad är det första du gör på morgonen?

– Startar datorn och öppnar Outlook. Tittar i kalendrarna och hanterar min och min chefs e-post.

När och hur tar du din förmiddagsspaus?

– Den blir vid halvtiotiden tillsammans med några kolleger i fikarummet. Jag äter alltid en liten smörgås och dricker dagens första kopp kaffe. Sedan pandemin började arbetar jag hemma cirka tre dagar i veckan. Då blir det fikapaus i köket och jag passar på att lyssna på musik och ta några danssteg

Vad är det sista du gör innan lunchen?

– Skannar av e-posten.

När och hur tar du din eftermiddagspaus?

– Den blir vid halvtretiden och gärna med kollegorna när jag är på kontoret. Det händer dock att arbetet kräver att det blir vid datorn.

Vad är det sista du gör innan du går hem?

– Jag skannar av så att alla viktiga mail är omhändertagna och tittar i kalendern hur morgondagen är planerad. Jag skriver ibland ner de två till tre viktigaste sakerna jag ska göra nästa dag, säger Maj och avslutar:

– Det här låter kanske väldigt inrutat men det händer ofta att rutinerna kastas om när vissa saker kräver snabbt agerande.

Läs mer: Gör din chef till en digital hjälte
Redaktionen [email protected]

Läs mer:

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

Det började med en enkel idé: att lyfta fram människorna bakom titeln. Nu har Executiveeffect publicerat 100 profilintervjuer med Executive Assistants, VD-assistenter, Office Managers och andra nyckelpersoner som varje dag får organisationer att fungera. Bakom varje intervju finns en unik berättelse om drivkraft, ledarskap och yrkesstolthet.

Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Idag är Susanne Westlund både EA och SPO på Vattenfall, men för ett drygt år sedan stod hon utan jobb och att hitta ett nytt visade sig vara svårare än hon trott. I vårt öppna samtal berättar hon här om hur du metodiskt kan hitta ett nytt jobb och i vårt tanke-experiment väljer hon en riktig powerperson som sin drömchef!

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Från hotellobby till ledningsgrupp – för drygt två år sedan bytte Ingela Lindahl bana och tog klivet in i EA-rollen på Holmen. I dag navigerar hon mellan affärskritiska beslut och vardagslogistik, samtidigt som hon hämtar energi i stallet, med hö i håret och fullt fokus. Här berättar hon om omställningen, tempot och vad som krävs för att ligga steget före.

Vad är en DMC och hur kan det lyfta ditt företag?

Vad är en DMC – och hur kan det underlätta ditt planerande?

Annons

Att planera och genomföra internationella evenemang kan vara en utmaning med många fallgropar. Kulturkrockar, komplex logistik och brist på lokal expertis kan snabbt förvandla en spännande möjlighet till en stressfylld upplevelse. Vi på Liberty International erbjuder lösningen – låt oss berätta hur.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Administrativ assistent – Göteborg – Saab
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Office Management Coordinator – Solna – DHL
  • Executive Assistant – Solna – Saab
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms län – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant, GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant till Head of Wealth & Asset Management – Stockholm – SEB
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei
  • Interim EA/Paralegal – Stockholms kommun – Jurek Recruitment & Consulting
  • Founders Associate – Stockholm – Grale
  • Executive Assistant inom Operations – Väderstad – Väderstad AB
  • Administratör/GD‑sekreterare – Stockholm – FRA
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei
  • Executive Assistant – Growth – Stockholm – Legora

Mest läst

Svensk innovation utmanar konventionerna för det aktivitetsbaserade arbetssättet

Svensk innovation utmanar konventionerna för det aktivitetsbaserade arbetssättet

Att arbeta aktivitetsbaserat går traditionellt ut på att flytta runt mellan olika arbetszoner på kontoret för att arbeta i den miljö som passar bäst för det arbete som ska utföras för stunden. Här finns tysta zoner för koncentrationskrävande arbete, avdelningar där det är tillåtet att samarbeta och samtala, konferensrum, enskilda rum, grupparbetsrum och lounge-miljöer.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health

Central roll nära C‑suite på Neko Health i Stockholm. Driv kalender, resor, möten och processförbättringar i snabbväxande healthtech‑miljö.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
“Ledningsgruppen har ansvaret för vilken möteskultur som skall vara normen”

Sveriges första Virtuella Mötesmässa!

Den 17e december är det dags för Sveriges första virtuella mötesmässa. Arrangörer är gr8 meetings i samarbete med Trippus. Utställarna börjar bli klara och vi slår en signal till Heléne Arvidsson på gr8 meetings som är arrangör tillsammans med Trippus.
Nordens största nätverk för hybridmöten har skapats

Nordens största nätverk för hybridmöten har skapats

Filmstaden lanserar tillsammans med event- och streamingteknikföretaget Adapt ett nätverk för streamade och fysiska möten och events under namnet Cinema Connect. Stommen i Cinema Connect är Filmstadens över 100 salonger i Norden samt Adapts sex egna streamingstudior i Stockholm och Göteborg.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com