Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2019-10-17 | Krönika

Tid för tankar

Har du kommit i kontakt uttrycket pace over perfection (ungefär fart framför fullkomlighet)? Jag har hört det flera gånger i affärssammanhang, och tror att det många gånger är ett bra motto. Det kan ge mandat till att fortsätta röra sig framåt, att inte i envishet sträva efter perfektion, att istället få saker gjorda. Och vi gillar ju fart! Det förknippas med effektivitet, att vinna, att komma först!

Tid för tankarPå bild: Micke Darmell

Samtidigt upplever många en stor tidsbrist. Trots att vi som kollektiv aldrig fått så mycket gjort och haft så mycket fritid, ökar stressen och tidspressen. Resultatet? Kvantitet men ingen kvalitet. Väldigt mycket pace, långt ifrån perfection. Det verkar som att tankar inte får ta tid, och det är något som får en negativ effekt på affärerna.

Många organisationer som jag jobbar med tycker att medarbetarna tillbringar för mycket tid i möten och för att effektivisera tar man då helt enkelt bort några av dem. Veckomötet- det skippar vi! Men det är att börja i fel ände. Om man lär sig skapa bra möten blir en effekt att man sparar tid på sina möten. Däremot är inte förhållandet så att mötena blir bättre, bara för att man spar in tid på dem. Det man lär börja med är att lära sig skapa bra möten. Då kommer resten av sig själv. Effektiviteten också.

När det är dags för kick-off eller konferens skalar många organisationer ner på tiden och lägger max en dag istället för två, tre. Och trots att det uppenbarligen är ett viktigt möte som man vill investera i så stressar man hellre igenom det, och låter inte tankeprocesser ta tid. Alla som läst Malcolm Gladwell kontrar här med en röst: ”Men vi fattar ju beslut jättesnabbt! Och det är ofta besluten som fattas snabbt som är bäst!” Men vänta lite… Det är verkligen långt ifrån alla gånger som den som kommer först vinner. Ett exempel: hur blev den finska skolan bäst i världen på att lära ut naturkunskap? Genom att anställa kvalificerade lärare som låter kunskap få ta tid. De går långsamt fram med sina elever och låter eleverna ta den tid som krävs för att de ska hinna lära sig. Resultat får gå framför framfart.

Ett endags-möte där ämnet handlar om visioner, kreativitet eller innovation blir typiskt bättre när det är lagt mellan 12-12 istället för 08-17. Att sova på saken gör att insikter får landa inom oss innan vi fattar beslut. Dessutom ger det tillfälle att umgås informellt med kollegor, och det är något som stärker relationer samt samarbetsvilja och -förmåga. Pauser, luncher och middagar är tillfällen då den viktiga tysta kunskapen överförs, samtidigt som det oftast är just sådant som får stryka på foten när tid ska sparas in. När vi tror att vi effektiviserar, skapar vi i själva verket mindre utrymme för resultat.

Det här är alltså en appell till långsamheten. Istället för att skynda mot nästa mål: investera i relationer, som leder till bra kommunikation, som i sin tur leder till koordinering och därmed effektivitet. Kanske får jag vara så förmäten att jag vågar föreslå ett nytt motto? Results over rapidness!

Stay gr8!

Av: Micke Darmell, föreläsare & författare inom möteskultur och en sund digitalt arbets-& privatliv.
Mötesevangelist och grundare av företaget gr8 meetings som hjälper organisationer att förbättra sin interna möteskultur.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Ledarskapet förändras i snabb takt. Ökade krav på tempo, transparens och beslutsförmåga har gjort ledningsassistenten till en allt viktigare del av det moderna ledarskapet. Det som tidigare sågs som administrativt stöd har i dag utvecklats till en strategisk nyckelfunktion.

Varför vi hatar möten – och hur de kan bli vår bästa konkurrensfördel

Ring ut det gamla – ring in det nya (på riktigt)

När Nyårsklockan ringer på Skansen upprepar vi samma ord som i över hundra år – om fred, hopp och en ny början. Men vad betyder det egentligen att ”ringa in det nya” i vår vardag? I sin nyårskrönika tar Micke Darmell avstamp i traditionen och pekar ut vad vi på riktigt behöver lämna bakom oss – och vad vi behöver mer av – i våra möten, relationer och i vårt ledarskap.

Informationsteknik i samarbete med Stockholm Waterfront kan nu erbjuda smarta möten på distans

Informationsteknik i samarbete med Stockholm Waterfront kan nu erbjuda smarta möten på distans

Annons

Med nya Waterfront Studio, framtagen för videokonferens och streaming kan vi erbjuda dig och ditt företag möjligheten till trygga möten. Tillsammans hjälper vi dig att trots rådande läge nå dina deltagare var de än befinner sig.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Administratör och chefsstöd – Stockholm – Försvarsmakten
  • Kvalificerat ledningsstöd – Stockholm – Polismyndigheten
  • Utskottsassistent/chefssekreterare – Stockholm – Riksdagsförvaltningen
  • Administrativ samordnare – Kinna – 7H Elpartner AB
  • Chefsassistent Bild- och funktionsmedicin – Umeå – Region Västerbotten
  • Ledningskoordinator/informationsförvaltare – Uppsala – Uppsala Bostadsförmedling
  • Lägescentralassistent/samordnare – Stockholm – Regeringskansliet
  • Samordnare till överdirektören – Stockholm – Myndigheten för civilt försvar
  • Executive & Workplace Coordinator – Stockholm – Syncron
  • Chefsassistent – Stockholm – Karolinska Universitetssjukhuset
  • Assistenter till myndighetsledningen – Stockholm – UND
  • Chefsassistent ME Övre buk – Stockholm – Karolinska Universitetssjukhuset
  • PA & Office Manager – Stockholm – Holmströmgruppen
  • Executive Assistant till President BA Mining – Stockholm – Sandvik
  • Chefsassistent/ST-administratör – Okänd ort – Capio S:t Görans Sjukhus
  • Senior administratör – Stockholm – QUATTRO BEMANNING & REKRYTERING AB
  • Administratör – Sundbyberg – Svenska kraftnät
  • Ledningsstöd Säkerhet, risk och beredskap – Solna – Arbetsförmedlingen
  • Executive Assistant – Stockholms län – Lipum
  • Personlig assistent till koncernchef – Stockholm – NGLM Group

Mest läst

EA Summit 2026: From support to strategic impact 23 november 2026

From support to strategic impact – välkommen till EA Summit 2026

Rollen som Executive Assistant är i förändring. Kraven ökar, nya verktyg förändrar arbetssätten och förmågan att ligga steget före blir allt viktigare. Den 23 november samlar EA Summit 2026 assistenter som vill utvecklas i sin roll, stärka sitt strategiska bidrag och få nya perspektiv på framtidens ledningsstöd. Under en intensiv eftermiddag och kväll på Citykonferensen i Stockholm möts vi kring ...
När alla behöver din hjälp – vem skyddar assistentens egen tid?

När alla behöver din hjälp – vem skyddar assistentens egen tid?

Att vara tillgänglig, flexibel och lösningsorienterad är en självklar del av många assistenters vardag. Men när förväntningarna växer blir det allt viktigare att kunna sätta gränser och prioritera sin egen tid. Executiveeffects redaktion har spanat internationellt och tagit del av diskussionerna om assistentyrkets utveckling. En tydlig trend är att förmågan att skapa en hållbar arbetsvardag blir allt viktigare – både ...
Välkommen till EA Mingel på Engsholms Slott den 27 oktober

Välkommen till EA Mingel på Engsholms Slott den 27 oktober

Den 27 oktober lämnar vi citypulsen bakom oss och bjuder in till en ny kväll med EA Mingel – den här gången i en miljö utöver det vanliga.
Skratt, magi och nya möten när 66 ledningsassistenter samlades på Miss Clara

Skratt, magi och nya möten när 66 ledningsassistenter samlades på Miss Clara

Det blev en kväll med nya bekantskaper och många skratt när 66 ledningsassistenter samlades på Miss Clara by Nobis i Stockholm. När Executiveeffect och She Meets Event bjöd in till gemensamt EA-mingel fylldes hotellet av samtal, inspiration och nätverkande – med Caroline Ravn som kvällens magiska höjdpunkt.
Automatiskt utkast

Hero of the Year by Executiveeffect 2026

Vem är din hjälte bakom kulisserna? Nominera en kollega som förtjänar att hyllas!

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}