Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-12-09 | Aktuellt | Hållbarhet

Självskattningstest ger företag hållbarhetsperspektiv på den egna skattehanteringen

FAR har tagit fram ett nytt verktyg som stöttar företag och koncerner i att se på den egna skattehanteringen ur ett hållbarhetsperspektiv.

Självskattningstest ger företag hållbarhetsperspektiv på den egna skattehanteringenBIld av Mohamed Hassan från Pixabay

Verktyget, ett självskattningstest, ger möjlighet att tydliggöra utvecklingsbehov och förbättringsåtgärder utifrån varje bolags specifika situation.

– Skatt är i högsta grad en hållbarhetsfråga och vi ser ett ökat fokus hos de större bolagen att förmedla en ökad transparens kring skattehanteringen. Detta är också något som efterfrågas av deras intressenter, menar Hans Peter Larsson, skatteansvarig på FAR.

Digitalt självskattningstest

För att möta företags ökade efterfrågan på rådgivning kring regelefterlevnad, har FAR utvecklat ett digitalt självskattningstest kring skatt och hållbarhet. Testet är framtaget av FAR:s strategigrupp Skatt i samarbete med representanter för FAR:s medlemsbyråer.

– Det FAR lanserar nu är ett självskattningstest, som visar organisationens mognadsgrad utifrån ett antal fokusområden. Resultatet visar översiktligt vad som är bra – och vad som kan förbättras, berättar Per Holstad, auktoriserad skatterådgivare på EY och ordförande i FAR:s strategigrupp Skatt.

Bra grund för diskussioner med rådgivaren

– Testet är en bra bas för diskussioner mellan auktoriserade skatterådgivare och deras kunder. Det är ett nytt sätt att diskutera skattehantering och hållbarhet som vi hoppas kan ge konstruktiva förslag på hur företaget ska gå vidare, menar Per Lindstrand, skatteexpert och konsult på FAR.

Här är länken till verktyget.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Därför vill vi veta var allting är hela tiden

När incitamenten avgör vem en ledare litar på med kapitalet

Certifierad Executive Business Assistant – utbildningen som stärker både rollen och självförtroendet

Certifierad Executive Business Assistant – utbildningen som stärker både rollen och självförtroendet

Att vara Executive Assistant handlar idag om betydligt mer än att hantera kalenderbokningar och koordinera möten. Rollen har utvecklats till att bli ett strategiskt stöd för ledningen – och kraven på affärsförståelse, kommunikation, digital kompetens och självledarskap ökar. Därför väljer allt fler att utbilda sig till Certifierad Executive Business Assistant.

Boka årets julbord på Spritmuseeum

Boka årets julbord på Spritmuseeum

Annons

Bokningen till årets julbord på Spritmuseum är nu öppen.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager – Lund – Voyado
  • Executive Assistant – Stockholm – Electrolux Group
  • Administrativ assistent, BU AEW – Göteborgs stad – Saab
  • Administrativ assistent – Göteborg – Saab
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Office Management Coordinator – Solna – DHL
  • Executive Assistant – Solna – Saab
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms län – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant, GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant till Head of Wealth & Asset Management – Stockholm – SEB
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei
  • Interim EA/Paralegal – Stockholms kommun – Jurek Recruitment & Consulting
  • Founders Associate – Stockholm – Grale
  • Executive Assistant inom Operations – Väderstad – Väderstad AB

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholm – Bauer Media Audio Filial Sweden

Erfaren Executive Assistant till Bauer Media i Stockholm. Stödja nordisk CFO, driva kalender och möten samt koordinera intressenter i internationell miljö.
Här är vinnarna av Årets Kontor 2019

Här är vinnarna av Årets Kontor 2019

Vinnarna av Årets Kontor 2019 har utsetts. Priset delas ut till de företag eller organisationer som skapat ett trivsamt och visuellt tilltalande kontor. Spana in och låt dig inspireras av några av vinnarkontoren.
Dan Persson Knistad Herrgård: ”Steffo är mitt bollplank”

Dan Persson Knistad Herrgård: ”Steffo är mitt bollplank”

Hallå där... Dan Persson, vd och ägare till Knistad Herrgård i Skövde. Vi tog en pratstund med Dan om hur han tagit verksamheten genom pandemitiden och hur hans samarbete ser ut med delägaren Steffo Törnquist.
Jenny

Möt Jenny Haglund Sahlin chefsassistent inom Handelsbanken

Jenny på Handelsbanken visar hur rollen som chefsassistent handlar om mod, kultur och människokännedom – inte bara struktur.
Färre ordförandekvinnor i storbolagens styrelserum

Färre ordförandekvinnor i storbolagens styrelserum

Mångfald och jämställdhet blir allt viktigare för många företag. Samtidigt visar nu en ny kartläggning att andelen kvinnor på ordförandeposten minskar bland börsens större bolag. Dessutom ökar medelåldern bland styrelseledamöterna. Resultaten framkommer i PwC:s årliga studie om styrelsearbete, som täcker in samtliga bolag listade på stockholmsbörsens tre huvudlistor.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com