Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2019-10-10 | Må bra

Nomofobi – vår tids mest ökande fobi?

Får du ångest om du går på toaletten och inser att du har glömt att ta med dig din mobil? Då kan du lida av nomofobi - no phone phobia.

Nomofobi – vår tids mest ökande fobi?

Nomofobi kännetecknas av ett närmast tvångsmässigt beroende av sin mobiltelefon. I grunden handlar denna fobi om att hjärnans belöningshormon dopamin frisätts när vi kollar och pillar med våra mobiler, vilket i sin tur triggar oss att göra det ännu mer.

Enligt Siri Helle, som är författaren bakom boken Smartare än din telefon, diskuterar forskarna om nomofobi kan liknas, eller till och med jämställas, med ett heroinberoende.

Nomofobi – vår tids mest ökande fobi?
Siri Helle är författare till boken Smartare än din telefon. Fotograf: Anna-Lena Ahlström

I en brittisk studie som genomfördes för omkring fem år sedan kunde forskarna konstatera att över hälften av de 1000 intervjuade deltagarna kände oro när de inte hade tillgång till sin mobil. En av fem kollade mejlen i sängen och en av fyra kunde tänka sig att pilla på mobilen när de var på dejt. Med största sannolikhet är dessa siffror ännu högre idag, fem år senare.

För att avgöra om man lider av nomofobi bör man fråga sig själv om man tycker att ens pillande med mobiltelefonen orsakar någon form av problem eller har en negativ inverkan på sitt övriga liv.

– Skillnaden mellan ett beroende och en uppslukande hobby är inte hur mycket tid den tar, utan om den tillför livet något snarare än att inkräkta på det”, säger Siri Helle i tidningen Kollega.

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Att göra det svåra roligt – och få mer gjort

Att göra det svåra roligt – och få mer gjort

Som assistent är det lätt att fastna i monotona eller utmanande uppgifter som känns tråkiga och svåra. Men i stället för att intala sig att det är nödvändigt, bli din egen motivationsarkitekt – genom att göra det svåra roligt.

Pressbild Club House – Robert Bohman och Felix Granander Robert Bohman och Felix Granander gör om The Drawing Room till exklusiv medlemsklubb för nyktra livsstilar

Robert Bohman och Felix Granander gör om The Drawing Room till exklusiv medlemsklubb för nyktra livsstilar

The House Rehabs ägare Robert Bohman och Felix Granander tar över konkurrenten The Drawing Room och gör om behandlingshemmet till exklusiv medlemsklubb. Övertaget innebär att Robert Bohman nu tar tillbaka det koncept han själv grundat.

Säga-nej-skola för det-fixar-jag-personer

Säga-nej-skola för det-fixar-jag-personer

Det finns ett talesätt som säger att vill du få någonting gjort, fråga en person som inte har tid. Som Executive Assistant är du en person som får saker och ting gjorda, du är lösningsorienterad och kreativ. Vem skulle inte fråga en sådan person om hjälp? Men du kan inte göra allt så därför kommer här vår säga-nej-skola som hjälper dig att säga nej på ett naturligt och respektfullt sätt!

Eszter Lazar, Head of Travel på BSC Travel

Vad ska man tänka på när man arrangerar en resa för hundratals medarbetare?

Annons

Dröm stort, planera i god tid och kom ihåg att små justeringar kan ge stora fördelar, uppmuntrar Eszter Lazar, Head of Travel på BSC Travel, en del av Business Service Club.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Business Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Executive Assistant – Stockholm – Urban Partners
  • Executive Assistant till CEO – Solna – SAS – Scandinavian Airlines
  • International Board Executive Assistant – Okänd ort – IAIM
  • Office Manager – Stockholm – Zacco
  • Office Manager – Uppsala – Randstad Sweden
  • Executive Assistant – Stockholms län – Tata Consultancy Services
  • Office Manager – Malmö – Orkla Foods Sverige
  • Executive Assistant – Stockholm – Tata Consultancy Services
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – AGRD Partners
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Office Manager & Executive Support – Stockholm – Wise Admin
  • Founder Associate – Stockholm – Simplex Bemanning AB
  • Office Manager – Stockholm – Northmill Bank
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Operations / Office Manager – Stockholm – Curoflow
  • VD-assistent/Office Manager – Stockholms kommun – Securdia AB
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – T-Unit
  • VD‑assistent/Office Manager – Stockholms kommun – Securdia AB
  • Office Manager – Farsta – Simplex Bemanning

Mest läst

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Under IMA:s årsstämma den 8 maj på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Suzana Stoka, Senior Executive Assistant på Telia Company till ny Regional Chair East. Här svarar hon på vad som står på hennes to-do-list i nya rollen!
Här är finalisterna i Executive Assistant Awards 2026

Här är finalisterna i Executive Assistant Awards 2026

Strategiskt ledningsstöd, förändringsledning och affärsförståelse står i centrum när finalisterna till Executive Assistant Awards 2026 nu presenteras. Bakom utmärkelsen står Företagsuniversitetet tillsammans med IMA, Inhouse och Strawberry – med målet att lyfta fram de executive assistants som gör verklig skillnad i svenska organisationer.

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

Letar du efter den perfekta platsen att hyra festlokal i Stockholm för ditt nästa event? Vi har samlat 23 unika och inspirerande festlokaler som passar allt från bröllop till företagsevenemang. Oavsett om du söker en intim miljö eller en storslagen salong, finns det något för alla i denna lista.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant till CEO – Solna – SAS – Scandinavian Airlines

SAS – Scandinavian Airlines söker Executive Assistant till CEO i Solna. Strategiskt stöd till ledning och styrelse, planering, resor och sekretess i internationell miljö. Start 1 juni 2026.
Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Den här artikeln ingår i en serie om tre texter om ledningsgruppers verkliga utmaningar – och hur de kan utvecklas från friktion till samverkan. Serien är framtagen tillsammans med Mi Ridell, expert inom ickeverbal kommunikation och beteende under press, och Henrik Mattsson, rådgivare och specialist inom kommunikation, konflikthantering, ledarskap och teamutveckling.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com