Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-01-08 | Krönika | Gästskribent | Livsstil | Må bra

Balans handlar inte bara om dig själv

Tillhör du dem som utan problem kan blanda arbete med ditt privatliv eller mår bäst när du helt kan stänga ner jobbet när du är ledig? Executiveeffects gästskribent författaren Anna Zetterberg skriver i sin krönika om hur du genom att bli medveten om dina gränser och även andras runt omkring dig kan uppnå balans i ditt liv.

Balans handlar inte bara om dig självHur ditt liv ser ut när det kommer till gränslöshet och i vilka sammanhang utmanas du när det kommer till detta?

För att du ska må bra är det en förutsättning att du lyckas uppnå balans i ditt liv. För att detta ska vara möjligt behöver du veta var din gräns mellan prestation och vila går i olika perspektiv: under arbetsdagen, veckan och året – men även totalt sett i ditt liv. När, var och hur presterar du? När, var och hur återhämtar du dig? Gränslöshet utmanar oss här. Finns det inga gränser är risken stor att återhämtningen uteblir och din låga brinner ut.

Integrerare eller segmenterare – vem är du?

Studier visar att hur vi förhåller oss till och klarar av att må bra under gränslösa arbetsförhållanden varierar stort mellan olika individer, men man har kunnat ringa in två ytterligheter i preferenser när det gäller gränskontroll. Man talar om segmentering i kontrast till integrering.

Integreraren trivs med att blanda sitt arbete med sitt privatliv, är gärna alltid uppkopplad och har inga problem med att arbeta under semesterledigheter. Denna personlighetstyp är, ur hälsosynpunkt, som klippt och skuren för det gränslösa livet. 

Segmenteraren, som mår bäst då det finns tydliga ramar, har dock svårare att uppnå en tillfredsställande balans i det gränslösa. Hon eller han upplever frustration av att inte kunna stänga ner och känna sig klar. Stress fortsätter att pumpa i kroppen och möjligheterna till återhämtning försämras. 

I praktiken placerar vi oss någonstans mellan ytterligheterna och hur mycket vi påverkas kan skilja sig åt i olika sammanhang. På arbetsplatsen handlar det mycket om hur våra egna gränspreferenser förhåller sig till kollegornas, dito i kombination med de normer som gäller på arbetsplatsen. Är du i grunden en segmenterare krävs det mycket av dig för att du ska anpassa dig till helt gränslösa förhållanden. Och är du en integrerare som samarbetar med personer med ett stort behov av kontroll uppstår friktion. 

Förståelse för olika typer skapar framgång

Nyckeln till framgång enligt dessa studier ligger i kunskap om och förståelse för skillnaderna så att vi kan anpassa oss själva i förhållande till omgivningen. Integreraren må ha relativt enkelt att förhålla sig till gränslösa förhållanden, men i samverkan med andra krävs alltså anpassning. Integrerarens verklighet kan också se helt olika ut för den som lever ensam och den som har familj. Familjelivet ställer högre krav på anpassning och struktur, vilket kräver mer planering av såväl privatliv som arbete.

När vi nu står inför ett helt nytt decennium kanske det är ett bra läge för dig att lägga lite eftertanke på hur ditt liv ser ut när det kommer till gränslöshet och i vilka sammanhang utmanas du när det kommer till detta? Vad behöver du göra för att anpassa dig efter de förutsättningar som finns? Ta gärna upp frågan med dem du lever och samarbetar med och skapa förståelse för varandras olika syn. Kanske kan ni därefter skapa överenskommelser för hur ni ska ha det för att det ska fungera för alla. För att uppnå balans behöver alla ta och ge.

Balans handlar inte bara om dig självAnna Zetterberg är författare och prestations- och motivationskonsult. Hennes mission är att hjälpa fler människor att oftare kunna känna sig nöjda när de checkar ut från dagens jobb. Anna är aktuell med hennes andra bok ”Stressa hjärna – gör stressen till en positiv kraft”. Läs mer om Anna på www.motive.se.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Så gör du höst-kickoffen 2026 intressant - och skippar de stela PowerPoint-maratonen

Karin Dufva: Tre idéer som lyfter höstkickoffen bortom PowerPoint och konferensrum

För många Executive Assistants och Office Managers är höstkickoffen en av årets viktigaste aktiviteter. Samtidigt har medarbetarnas förväntningar förändrats. Här delar Karin Dufva på Memento tre konkreta koncept som kan förvandla kickoffen från informationsmöte till en upplevelse som bygger kultur, relationer och motivation.

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

AI har ingen egen moral eller agenda (ännu). Det innebär att alla AI-problem egentligen är människo-problem. Alla verktyg kan användas på säkra eller osäkra sätt. Men ett verktyg som utvecklas exponentiellt blir snabbt ohållbart farligt utan rätt skydd och strategi. 

Så skapar du en välkomnande reception

Så skapar du en välkomnande reception

Annons

Det finns inget mer banalt än en tv på väggen. Låt oss visa hur du enkelt kan få ut budskap till alla besökare.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Administrativ koordinator – Göteborg – Poolia Sverige
  • Office Coordinator – Stockholm – Qred
  • Office & Culture Coordinator – Göteborg – Flipr
  • VD-assistent – Södertälje – Telge Bostäder
  • Administrativ handläggare – Uppsala – Försvarsmakten
  • Vd-koordinator – Uppsala – Länsförsäkringar Uppsala
  • Enhetsassistent till Justitiedepartementet – Okänd ort – Regeringskansliet
  • Senior Executive Assistant – Stockholm – Marshall Group
  • Senior Executive Assistant – Stockholm – Marshall Group
  • Institutionsassistent – Uppsala – Poolia
  • Enhetsassistent – Stockholm – Regeringskansliet
  • Management Associate – Stockholm – 0TO9
  • Office & Event Manager – Stockholm – Alight
  • Executive Coordinator – Stockholm – Martin Key
  • Chefsstöd till förbundsdirektören – Malmö – VA SYD
  • Executive Assistant – Stockholm – FTI Consulting
  • Executive Coordinator – Stockholm – Martin Key
  • Expeditionschefsassistent – Okänd ort – Regeringskansliet
  • Executive Assistant/PA till CEO – Stockholms kommun – Gaddr
  • Executive Advisor B2C Sweden – Stockholm – GlobalConnect

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office & Culture Coordinator – Göteborg – Flipr

Flipr rekryterar Office & Culture Coordinator i Göteborg. Bred roll inom office management, HR-support och kultur/event. Heltid, omgående start till jan 2027.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager/Administratör – Stockholm – 100% och EPHI

Ledningsnära Office Manager/Administratör till 100% och EPHI i Stockholm. Driv kontorsdrift, EA-stöd, administration och reselogistik. Heltid, tillsvidare.
Exklusivt möte med EA of the Year Sofia Puhakka

Exklusivt möte med EA of the Year Sofia Puhakka

Hur känns det att i hård konkurrens få sitt namn utropat som Executive Assistant of the Year? Om det, vilka AI-verktyg som underlättar hennes jobb och vad som överraskade henne mest efter utmärkelsen berättar Sofia Puhakka, EA åt Telenors vd och divisionschefen för konsument. Och så ger hon fem tips på hur du håller dig uppdaterad i EA-rollen.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
Välkommen till Mötesbaren på Tekniska museet – upplev Wisdome Stockholm

Välkommen till Mötesbaren på Tekniska museet – upplev Wisdome Stockholm

Hur ser framtidens möten ut? Den 28 september bjuder Mötesbaren och Tekniska museet in mötesbokare och eventproffs till en kväll fylld av innovation, inspiration och nya mötesupplevelser. Vi minglar i Drömlandet, inspireras av Jonas Brögger i spektakulära Trähallen och avslutar kvällen med en upplevelse i Wisdome Stockholm.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}