Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2025-02-11 | Affärsresor

AI-assistent revolutionerar planering och bokning av flerstoppsresor

En ny AI-assistent möjliggör för resenärer att planera och boka komplexa resor med flera stopp i ett sammanhängande flöde.

AI-assistent revolutionerar planering och bokning av flerstoppsresor

Denna innovativa AI-assistent erbjuder skräddarsydda förslag på resor, transport och boende i ett och samma flöde. Resenärer kan nu kombinera olika destinationer, transportsätt och boendealternativ, och boka hela resan med ett enda klick. Denna kostnadsfria tjänst, byggd med teknik liknande den bakom ChatGPT, ger användarna avsevärt större frihet i sin reseplanering.

Andreas Elmgren, General Manager på Sembo, kommenterar: ”Det här kommer sätta en ny branschstandard globalt. Vi ser att många är inne och nosar på AI och bygger egna ChatGPT-inspirerade lösningar, men detta är första lösningen där man både får förslag och möjlighet att boka flera olika transportsätt och boenden i ett och samma verktyg och bokningsflöde.”

Jari Virtanen, VD för Stena Line Travel Group Holding AB, tillägger: ”Sembo har alltid varit ett teknikdrivet och innovativt reseföretag och det är också bland annat därför Stena Line gick in som ägare. Generellt sett ligger resebranschen långt efter den typ av digitalisering som andra branscher gjort — sättet att boka resor har sett likadant ut de senaste 20 åren. Nu tar Sembo ett rejält kliv framåt och det känns fantastiskt att gå i bräschen internationellt.”

Länk till Sembo.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Globala priser på affärsresor stabiliseras – möjlighet för strategisk omställning 2025–2026

Globala priser på affärsresor stabiliseras – möjlighet för strategisk omställning 2025–2026

Efter flera år av prissvängningar ser den nya CWT/GBTA Global Business Travel Forecast 2026 en stabiliseringsfas för priserna på flyg, hotell och marktransport, trots ekonomisk osäkerhet.

Ta ledningsgruppen till Schweiz! 

Ta ledningsgruppen till Schweiz! 

Läge att boka in nästa ledningsgruppsmöte utanför Sveriges gränser? Häng med när Executiveeffect testar ledarskapsprogrammet SHP i Laax i Schweiz. Programmet är en mix av ledarskapsutveckling, hälsa och coachning från idrottsvärlden och vi utmanades av Davos ishockeylagets mentala coach Tina och doktor Wolfgang kalibrerade vår andning …

Amadeus och GBTA Foundation i ny allians för mer hållbara och tillgängliga affärsresor

Amadeus och GBTA Foundation i ny allians för mer hållbara och tillgängliga affärsresor

Amadeus anslöt sig till GBTA Foundation som en ny företagspartner och bidrar direkt till dess branschomfattande People and Planet-program. På Planet-sidan gick Amadeus med i GBTA Sustainability Initiative som Silver-partner för att påskynda klimatåtgärder inom affärsresandet. På People-sidan blir Amadeus den första grundande allierade till GBTA Accessibility Initiative, som syftar till att säkerställa smidiga affärsresor för alla.

Styrkan av berättelser kring lägerelden när oron blåser

Styrkan av berättelser kring lägerelden när oron blåser

Annons

– När vår vardag skakas om av saker i vår omvärld som vi inte har kontroll över ökar människans behov av att vara tillsammans, säger Mårten Diktonius, Content Director på Eventyr.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Vi möter Marika Svensson, Business Support till Chief Engineering & Technology Officer på Volvo Cars. För Executiveeffect berättar hon om sin karriärresa, vad hon ser som en EA:s viktigaste verktyg och varför hon skulle vilja vara EA till en militär.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
EA Mingel #12 När kunskap, nätverk och nya perspektiv möts

EA Mingel #12 När kunskap, nätverk och nya perspektiv möts

Den 20 oktober bjuder Executiveeffect och Fotografiska in till ett exklusivt EA-mingel– en kväll där inspiration och nätverkande möts i en unik atmosfär. Programmet bjuder både på ny kunskap och tid för givande samtal med kollegor i branschen.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: En dag för inspiration, insikter och praktisk utveckling

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter för en halvdagskonferens på Citykonferensen i Stockholm. Under rubriken ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken” får deltagarna ta del av insikter från Executiveeffects stora EA-undersökning, praktiska verktyg för att samarbeta med Microsoft Copilot, och inspiration för att leda utan formell chefsroll. Det blir en dag då teori möter praktik och ...
EA-mingel #11 – Laax Experience på Skandia Bio

EA-mingel #11 – Laax Experience på Bio Skandia

Välkommen till höstens EA-mingel den 14 oktober! Denna gång samlas vi på anrika Bio Skandia i Stockholm för en kväll där Schweiz står i centrum – med inspiration, nätverkande och ett högaktuellt tema: Ledarskap med neurovetenskap och beteendepsykologi.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com