Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2025-06-20 | Profiler

Möt Johanna Tüll Hollander: ”Jag höll på att ta livet av min chef”

Hon har nyligen bytt jobb från Executive Assistant på Munters till Chaos Coordinator på Swedish Neutral. Vi möter Johanna Tüll Hollander som berättar hur hon höll på att ta livet av sin chef, om sin checklista och sitt bästa engelska språktips!

Möt Johanna Tüll Hollander:  ”Jag höll på att ta livet av min chef”Möt Johanna Tüll Hollander: ”Jag höll på att ta livet av min chef”

Vi gör ett besök hemma hos Johanna Tüll Hollander, som nyligen gått från att vara anställd Executive Assistant för koncern-vd:n och ledningsgruppen på Munters till att bli Chaos Coordinator för Swedish Neutral på konsultbasis med eget bolag. Ett upplägg som passar henne perfekt.

Men låt oss börja med vem är Johanna Tüll Hollander privat?

– Privat är jag en rastlös men hemmakär själ som älskar färg, form och att skapa med händerna – gärna med pensel eller spade. Hemma är det ofta fullt hus med barn, vänner och släkt – vi lever lite som en öppen fritidsgård, och jag trivs bäst när det är liv och rörelse. Elektro- och tropical house är en viktig del av vardagen, och som obotlig tidsoptimist händer det tyvärr ganska ofta att jag står i morgonrock när gästerna knackar på. Men är just det där lite kaotiska som är härligast och mest på riktigt.

Du har precis bytt jobb till att bli Chaos Coordinator på Swedish Neutral. Berätta!

– För ett år sedan startade min man och jag ett eget bolag, där han började konsulta för sitt tidigare företag – Swedish Neutral. Jag skötte administrationen vid sidan av mitt dåvarande jobb som Executive Assistant till koncern-vd:n på Munters.

Min långsiktiga tanke var att kanske, om några år, starta något eget inom EA-spåret – men det låg långt bort i horisonten. När jag i januari fick frågan om jag ville kliva in mer operativt och vara med och skapa struktur i samband med Swedish Neutrals internationella expansion… då fick jag faktiskt lite panik. Jag hade inte ens övervägt att lämna det som var mitt roligaste jobb hittills. Men möjligheten att få vara med och bygga något meningsfullt – både affärsmässigt och tekniskt – var för spännande för att säga nej till.

Samtidigt innebär det här en mer hållbar vardag för vår familj. Med två barn och hund är flexibilitet ovärderligt – och nu kan vi båda styra vår tid bättre. Det här är både ett karriärsteg och ett livsbeslut. Och det känns helt rätt.

Berätta kort om Swedish Neutral!

– Swedish Neutral utvecklar teknik som gör elnät säkrare genom att upptäcka och neutralisera jordfel på millisekunder – fel som annars kan orsaka bränder eller strömavbrott. Systemet används redan i bland annat Australien och Kalifornien för att skydda både samhällen och natur. Kort sagt: vi gör elnäten smartare, tryggare och mer robusta.

Så vad innebär din nya roll och vilka EA-egenskaper har du nytta av?

– Min titel på LinkedIn satte jag mest på skoj – men den väckte mer uppmärksamhet än jag väntat mig. “Executive Assistant – because Chaos Coordinator isn’t an official job title” fångar faktiskt ganska väl vad rollen innebär. (Citatet finns ju trots allt på rätt många muggar och böcker för EA:s.)

I min nya roll digitaliserar och strukturerar jag vår lagerföring, jobbar med verksamhetsplanering, partnerkommunikation och rekrytering. Det är en roll där jag får använda hela min erfarenhet och snabbt växla mellan olika uppgifter utan att tappa helheten – och det är precis den typen av utmaning jag trivs bäst med – ordning i kaos.

Jag har läst att du har en checklista för att snabbt lära känna en ny chef?

– Ja, jag gjorde faktiskt en checklista tidigt i min karriär. Idag sitter den mer i ryggmärgen. Det handlar om att snabbt lära känna min nya chef och lägga grunden för ett effektivt samarbete.

Checklistan börjar med en personlig intervju – vissa chefer har nog blivit lite överrumplade av mina ganska rättframma frågor, men de har visat sig vara väldigt värdefulla. Jag vill förstå vem personen är, både professionellt och privat, i den mån det är relevant. Det kan handla om allt från familjesituation, husdjur, hämtningar/lämningar, till om man föredrar papperskalendrar eller digitala verktyg.

Jag frågar också om tidigare erfarenheter av att jobba med en EA – vad som har fungerat bra, vad som inte gjorde det – så jag kan anpassa mitt arbetssätt direkt. Och ja, vissa frågor är oväntade. På mitt senaste jobb behövde jag till exempel lägga till skostorlek – eftersom det krävdes särskilda besöksskor vid fabriksbesök.

Checklistan innehåller även praktiska uppgifter: kort- och medlemsuppgifter för resor, favoritplatser på flyg och hotell, lösenord, dator-ID:n, visum, passuppgifter – sådant som underlättar min roll, men som också förstås kommer successivt, i takt med att förtroendet byggs upp.

Du har gått flera utbildningar. Berätta vad de gett dig!

– I mars avslutade jag utbildningen Executive Assistant – Masterclass via Företagsuniversitetet. Det var en intensiv och givande satsning som gav mig både fördjupade kunskaper och ett ovärderligt nätverk med andra seniora assistenter.

En höjdpunkt var studieresan till London, där vi bland annat hade en föreläsning med Ken Taylor – en verklig nestor inom internationell kommunikation. Hans ord fastnade hos mig och har förändrat hur jag ser på att använda engelska i yrket. Han sa något i stil med: ”Cirka 400 miljoner har engelska som modersmål – men flera miljarder använder det som andraspråk. Krångla inte till det. Din samtalspartner är troligen inte heller infödd. Förenkla språket för att vara säker på att du gör dig förstådd.”

Det låter kanske enkelt, men för mig var det en ögonöppnare. Jag har alltid kunnat engelska, men det där med att våga uttrycka sig utan att överprestera – det gav mig ett helt nytt lugn. Jag fokuserar numera mer på tydlighet än perfektion, både i tal och skrift.

Utbildningen har också stärkt mig i rollen strategiskt – hur jag kan arbeta ännu mer proaktivt, skapa värde och vara ett verkligt stöd i ledningsarbetet.

Vad är det roligaste och vad är det mest utmanande i ditt nya jobb?

– Det roligaste? Att få vara med och bygga något som gör skillnad – på riktigt. Det känns meningsfullt att mitt jobb indirekt bidrar till att skydda både människor och miljö. Dessutom älskar jag känslan av att ha ena foten i tekniken och den andra i strukturen.

Det mest utmanande? Alla nya tekniska termer. Jag har alltid varit teknikintresserad, men just nu känns det som att jag försöker lära mig ett nytt språk – där varje mening består av siffror, bokstavskombinationer och kretskort som ”ser exakt likadana ut men absolut inte är det!” Men jag är envis – och har börjat se kretskort i sömnen, vilket jag tolkar som framsteg 😉.

Du har varit EA i många år – har du någon udda eller speciell händelse som utmärker sig?

– Haha, jo det finns en hel del men jag tar några riktigt gamla och bortglömda.

En gång var jag ny på jobbet och skulle boka ett möte åt min chef som ”skulle till Köpenhamn”. Jag tolkade det bokstavligt och trodde att hon menade konferensrummet med det namnet – inte faktiska Köpenhamn i Danmark. Det hela uppdagades bara minuter innan hon skulle ge sig av. Jag var redo att gå under jorden – men hon var lugn som en filbunke och konstaterade att hon ändå inte kände för att resa just den dagen.

En annan gång lyckades jag nästan ta livet av en chef, helt oavsiktligt förstås, genom att bjuda på ett eukalyptustuggummi. Han blev yr, fick svårt att andas och fick lägga sig i vilorummet. Tydligen visste han inte själv att han var känslig för det. Jag satt utanför med hjärtat i halsgropen och tänkte att det här var min sista arbetsdag. Som tur var återhämtade han sig snabbt – men jag har lite svårt för tuggummin efter det …

Det jag tar med mig från sådana här händelser är vikten av att inte glömma bort att andas. Det blir alltid något som inte går enligt plan – men om man behåller lugnet och har lite humor, så löser sig det mesta.

Och avslutningsvis, om du fick vara EA åt vem som helst, vem skulle det vara och varför?

– Oj, vad svårt… Det skulle vara spännande att jobba inom politiken så jag hade nog valt Reinfeldt under hans aktiva period eller paret Obama. Jag vet att bilden av människor kan vara en helt annan i media än i verkligheten men jag upplever dem alla som sympatiska och med mänskliga värderingar.

 

Mer om:

Till Johanna Tüll Hollander på LinkedIn

Swedish Neutral är ett svenskt teknikföretag med huvudkontor i Kungsängen, grundat 1987. De utvecklar system för nollpunktsbehandling och jordfelsskydd i elnät. Kunderna finns globalt inom elnät, industri och infrastruktur. Företaget är ISO 9001-certifierat och har vunnit Edison Silver Award.

 

Av:

Sophia Loader

Sophia Loader [email protected]

Läs mer:

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Vi möter Marika Svensson, Business Support till Chief Engineering & Technology Officer på Volvo Cars. För Executiveeffect berättar hon om sin karriärresa, vad hon ser som en EA:s viktigaste verktyg och varför hon skulle vilja vara EA till en militär.

Möt Sofie Koark:  ”Lyft upp AI-frågan till ledningsagendan”

Möt Sofie Koark: ”Lyft upp AI-frågan till ledningsagendan”

Hon har ett av Sveriges kanske mest spännande jobb inom ett område som fortfarande är relativt outforskat för många. Vi träffar Sofie Koark, Executive Assistant åt vd:n för AI Sweden, Sveriges nationella centrum för artificiell intelligens. Hon berättar hur du kommer igång med att själv använda AI och hur EA:s kan spela en avgörande roll genom att lyfta upp AI-frågan till ledningsagendan.

Då & Nu: EA Laila Anani om EA-rollen i en snabbt växande global organisation

Då & Nu: EA Laila Anani om EA-rollen i en snabbt växande global organisation

Som Executive Assistant åt Pophouse vd Per Sundin styr Laila Anani över fullspäckade scheman i flera tidszoner. I underhållningsindustrins toppskikt är hon lika känd för sin struktur som för sitt generöst dukade bord. Hon berättar om coachen som hjälper henne prioritera, vilka egenskaper hon sett till att utveckla och varför hon aldrig nöjer sig med mellanmjölk.

Konferenslokaler för alla tillfällen – flexibilitet, kvalitet och service i hjärtat av Stockholm

Konferenslokaler för alla tillfällen – flexibilitet, kvalitet och service i hjärtat av Stockholm

Annons

Oavsett om ni planerar ett mindre möte, ett större event eller en hybridkonferens erbjuder vi konferenslokaler och mötesrum som passar alla behov. Med en kombination av moderna faciliteter, centralt läge och högklassig service skapar vi förutsättningar för framgångsrika evenemang.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Vi möter Marika Svensson, Business Support till Chief Engineering & Technology Officer på Volvo Cars. För Executiveeffect berättar hon om sin karriärresa, vad hon ser som en EA:s viktigaste verktyg och varför hon skulle vilja vara EA till en militär.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
EA Mingel #12 När kunskap, nätverk och nya perspektiv möts

EA Mingel #12 När kunskap, nätverk och nya perspektiv möts

Den 20 oktober bjuder Executiveeffect och Fotografiska in till ett exklusivt EA-mingel– en kväll där inspiration och nätverkande möts i en unik atmosfär. Programmet bjuder både på ny kunskap och tid för givande samtal med kollegor i branschen.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: En dag för inspiration, insikter och praktisk utveckling

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter för en halvdagskonferens på Citykonferensen i Stockholm. Under rubriken ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken” får deltagarna ta del av insikter från Executiveeffects stora EA-undersökning, praktiska verktyg för att samarbeta med Microsoft Copilot, och inspiration för att leda utan formell chefsroll. Det blir en dag då teori möter praktik och ...
EA-mingel #11 – Laax Experience på Skandia Bio

EA-mingel #11 – Laax Experience på Bio Skandia

Välkommen till höstens EA-mingel den 14 oktober! Denna gång samlas vi på anrika Bio Skandia i Stockholm för en kväll där Schweiz står i centrum – med inspiration, nätverkande och ett högaktuellt tema: Ledarskap med neurovetenskap och beteendepsykologi.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com