Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-09-19 | Profiler

Möt Viktor Petersson Executive Assistant på Volvo Penta

För Viktor Petersson, Executive Assistant på Volvo Penta har jobbet fortsatt att bjuda på många positiva överraskningar ända sedan han klev in i yrkesrollen för några år sedan. Han stora intresse och kunskaper inom It-teknik är något som kommit väl till nytta. Såväl när det gäller digitaliseringen av event och möten liksom AI-trenden som är på frammarsch. 

Möt Viktor Peterssen Executive Assistent på Volvo PentaProfile Picture_Viktor Petersson

– Tekniken med AI är fascinerande och fungerar redan skrämmande bra, säger Viktor. Det är ett område som kommer att växa och det gäller att hänga med i samhällsutvecklingen.

 För tre år sedan bytte Viktor Petersson yrkesbana. Han gick från att vara rekryterande konsultchef till att börja som management assistent på Volvo Trucks. Nu fyra år senare vet han att det var ett kliv i rätt riktning när det gällde hans framtida yrkesval.

– Det började med att ett företag behövde en ny management assistent, säger Viktor. En kollega som hade företaget som kund tyckte att jag var rätt person för jobbet. Jag var tveksam men hon stod på sig.

Precis som många andra hade Viktor den traditionella bilden av yrkesrollen. Men han bytte snabbt uppfattning redan vid intervjun. Den chef som Viktor skulle assistera var tydlig med att hon inte ville ha hjälp med några traditionella sekreterarsysslor. Utan det hon behövde var en assistent som tänkte strategiskt och hade fokus på att bygga teamet och avdelningen.

– Jag tyckte det verkade intressant, klickade direkt med chefen, fick jobbet och började som konsult 2019.

När sedan pandemin bröt ut ett halvår senare och de hårda restriktionerna infördes fick alla konsulter på Volvo Trucks lämna kontoret. Viktor som börjat känna sig hemma i yrkesrollen fortsatte som assistent då han efter några månader fick jobb på en advokatbyrå.

– Juridik var ett ämne som intresserade mig och jag hade gått en del kurser inom ämnet, vilket var en fördel. Men att arbeta som juristassistent skiljde sig lite från det första assistentjobbet eftersom det innebar mer administrativa uppgifter.

Arbetet på advokatbyrån gav dock Viktor en hel del nyttiga erfarenheter.

– Juridiska kunskaper har man ofta nytta av även när man arbetar som chefsassistent, säger Viktor. Det kan göra att man förstår lite mer när det exempelvis gäller innehåll i affärsavtal eftersom det juridiska språket skiljer sig från vanligt affärsspråk.

– Jag kan rekommendera att man går en kurs och skaffar sig lite juridiska kunskaper, exempelvis även i arbetsrätt. Det är användbart när man sitter i en ledningsgrupp och ska delta i dialoger, om och med anställda.

Efter att pandemirestriktionerna avtagit hörde Volvo Group åter av som och erbjöd Viktor åter en anställning som chefsassistent. Han svarade ja direkt och blev sedan kvar inom koncernen, numera som executive assistent på Volvo Penta.

– Jag tvekade inte att tacka ja eftersom jag trivdes så bra här, säger Viktor. Att arbeta som assistent är fantastiskt roligt och det är väldigt varierande arbetsuppgifter. Man arbetar både i centrum där alla beslut tas och vid sidan av. En perfekt yrkesroll för mig som gillar struktur, tycker om att vara spindeln i nätet och att bygga nätverk. Sedan gäller också att kunna vara lite av en kameleont i det här jobbet, vilket kan innebära att kunna läsa av ett rum och läsa av människor och känslor.

Något som lyfts fram i de flesta omdömen från tidigare kollegor om Viktor är att han är en glädjespridare som gärna stöttar andra och samtidigt en person som levererar. Ett skäl till att han lämnat det avtrycket menar Viktor beror på att han gärna skapar och driver närverk.

–  Genom mina erfarenheter i rekryteringsbranschen vet jag att det är viktigt att bygga nätverk för att skapa en bra företagskultur, säger han. Nätverk är bra för såväl nya medarbetare som de som har några år på nacken inom organisationen. Det är alltid nyttigt att dela erfarenheter och viktigt att lära sig mer om vad som händer runt om i företaget.

Något som Viktor också är känd för bland kollegor, gamla som nya är hans intresse och kunskaper inom It-teknik.

– Mitt intresse för It-teknik har funnits i många år och ligger mig varmt om hjärtat, säger han. Redan under gymnasietiden läste jag med inriktning mot IT-media, höll på med webb-design och liknande.

Ett intresse och kunskaper inom It-teknik är förstås i dagsläget en stor fördel för den som arbetar som executive assistent. Inte minst eftersom digitaliseringen av möten och event utvecklats blixtsnabbt under pandemin, vilket innebär nya utmaningar i företagsvärlden.

– Fördelen med utvecklingen av den digitala tekniken är att det numera går att nå alla, säger Viktor. Men det kräver att tekniken måste funka, vilket den inte alltid gör.

Även utvecklingen av AI (Artificiell intelligens) har gått I en rasande fart. På många företag diskuteras det en hel del kring hur det kommer att påverka assistenternas yrkesroll.

– AI är något som kan ses som ett hjälpverktyg. Jag har testat chattGPT och liknande. Tekniken är fascinerande och den fungerar redan skrämmande bra. För att vara i framkant eller att lyckas är det viktigt att exempelvis bli extremt duktig på frågeställningar för att kunna få fram bra resultat.

– Jag tror inte att AI kommer att leda till någon stor förändring av vår yrkesroll eller ersätta den, säger Viktor. Den mänskliga touchen kommer alltid att behövas när det gäller vissa delar i det här yrket. Däremot kommer nog yrkesrollen att bli mer mångfasetterad och det gäller att hänga med i utvecklingen.

Av: Karin Urbina Rutström

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Då & Nu – möt Frida Bodin: Från ny som EA till navet i Väsbyhems utveckling

Då & Nu – möt Frida Bodin: Från ny som EA till navet i Väsbyhems utveckling

När vi intervjuade Frida Bodin första gången var hon ny i rollen som chefsassistent. Sex år senare har hon vuxit in i en nyckelposition som kombinerar ledningsstöd med verksamhetsutveckling på Väsbyhem, som nyligen utsågs till Sveriges bästa arbetsplats.

Möt Ebba Lahrman: Från trafikreporter till EA-tungviktare

Möt Ebba Lahrman: Från trafikreporter till EA-tungviktare

Årets första profilintervju tar mig till Swedish Matchs nordiska huvudkontor, som ligger på Karlavägen i centrala Stockholm. Här ska jag träffa Ebba Lahrman, Executive Assistant till Anna Hällöv, som är Sverigechef på Swedish Match.

Möt Therés Westrin: ” Därför vill jag ge alla EA:s en superhjälte i julklapp”

Möt Therés Westrin: ” Därför vill jag ge alla EA:s en superhjälte i julklapp”

I årets sista EA-intervju möter vi Therés Westrin. Som Chair för IMA Sverige är hon en röst för utveckling, mod och gemenskap – och nu tar hon med sig allt det in i sin nya roll som Executive Assistant på Alfa Laval. Här berättar hon hur fler unga (och män!) kan upptäcka yrket och om julklappen hon önskar att varje EA hade på sitt skrivbord. 

Polhemsalen – en konferens som lyfter era idéer till nya höjder

Polhemsalen – en annorlunda konferenslokal som inspirerar och överraskar

Annons

Ibland behöver en konferens vara mer än bara ett möte – det behöver vara en upplevelse som känns ny, annorlunda och inspirerande. Att samlas i en unik miljö kan lyfta energin, öppna upp för nya idéer och ge teamet en känsla av att vara en del av något speciellt.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant till VD-kansliet – Stockholm – Hypergene
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Circulose
  • Team Assistant & High Voltage Academy Coordinator – Ludvika – Hitachi Energy
  • Executive Assistant – Stockholm – Hypergene
  • Executive Assistant – Göteborg – Adecco
  • Executive Assistant – Stockholm – Hypergene
  • Executive Assistant – Stockholm – Workday
  • Team Assistant & High Voltage Academy Coordinator – Ludvika – Hitachi Energy
  • Office Manager – Stockholm – ISS
  • Executive Assistant & Office Coordinator – Stockholm – Alleima
  • Assistent till CTO-office och Investments & Partnerships – Stockholm – Saab
  • Support & Marketing Assistant PGHV Breakers – Ludvika – Hitachi Energy
  • Office Manager/Assistent – Stockholm – Helseplan Consulting Group
  • Executive Assistant – Uppsala – Cytiva
  • Executive Virtual Assistant i Stockholm | Abundance of Clients AB
  • Executive Assistant & Office Coordinator – Alleima Stockholm
  • Office Manager till private equity-bolag i Stockholm | Wise Admin
  • Office Manager till new—land, Stockholm | Jobb i film
  • Office Manager till Norteam AB i Stockholm (Bromma) – sök nu
  • Office Manager/Executive Assistant – Country CEO, Nexi i Stockholm

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager till private equity-bolag i Stockholm | Wise Admin

Wise Admin rekryterar en Office Manager till ett internationellt private equity-bolag i Stockholm. Kontorsdrift, värdskap och leverantörer. Ansök via wise.se
Så styr du upp dina möten

Så styr du upp dina möten

Sitter du i möten som inte leder någon vart och som du upplever bara slösar på din tid? Du är inte ensam! Knepet är att ha tydliga riktlinjer för era möten som alla i företaget följer, så går alla möten som en dans.
Då & Nu – möt Frida Bodin: Från ny som EA till navet i Väsbyhems utveckling

Då & Nu – möt Frida Bodin: Från ny som EA till navet i Väsbyhems utveckling

När vi intervjuade Frida Bodin första gången var hon ny i rollen som chefsassistent. Sex år senare har hon vuxit in i en nyckelposition som kombinerar ledningsstöd med verksamhetsutveckling på Väsbyhem, som nyligen utsågs till Sveriges bästa arbetsplats.
Mingelspecial från Mötesbaren på TAK

Mingelspecial från Mötesbaren på TAK

Mötesköpare och mötesproffs träffades för att mingla och upptäcka eventmöjligheterna på TAK. Mötesbaren ägde rum mitt bland Stockholms citys takåsar. Kolla in mingelbilderna här.
Mötesregler som gör vardagsmöten mer effektiva

Mötesregler som gör vardagsmöten mer effektiva

Som Executive Assistant har du en central roll i att se till att möten är välorganiserade och produktiva. Det är lätt att möten slösar bort tid och tappar fokus, men genom att tillämpa några enkla principer kan du hjälpa till att skapa möten som gör skillnad. Här är några konkreta tips för att förbättra möten och undvika vanliga fallgropar.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com