Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
    • MEET Sweden
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content
2022-10-20 | Aktuellt

Kapitel 8 byter namn och expanderar till Mallorca

Entreprenören Lena Werner strukturerar om och utökar sitt koncept. Det blir tre nya varumärken med passande varumärkeskostym för de olika anläggningarna men verksamheten är fortfarande densamma: konferens och event samt private office.

Kapitel 8 byter namn och expanderar till MallorcaLena Snygg och Lena Werner

Kapitel 8 byter namn blir Klara, Ivar och Ingeborg

Efter 20 framgångsrika år bytte konferensverksamheten Lundqvist och Lindqvist AB namn och blev Kapitel 8 Kontor och Kakor AB. Verksamheten fanns då på två olika adresser i Stockholm – Klarabergsviadukten 90 och Västra Trädgårdsgatan 15. Nu snart fem år senare och med två år av erfarenhet från hur pandemin har påverkat verksamheten gav det ledningen insikt och driv till att blicka framåt. Lena Werner, grundare och enskild ägare av Kapitel 8 Kontor och Kakor AB, omstrukturerar härmed verksamheten och byter namn på bolaget. Det blir tre nya varumärken med passande varumärkeskostym för de olika anläggningarna men verksamheten är fortfarande densamma: konferens och event samt private office.

Entreprenören Lena Werner strukturerar om och utökar sitt koncept

Lena Werner Holding AB (moderbolaget) tar över firmanamnet Kapitel 8 AB och dotterbolagen får egna namn och identiteter. Verksamheten på Västra Trädgårdsgatan 15 (Tändstickspalatset) blir Ivar Stockholm AB. Ivar erbjuder private office (kontorsrum) i en exklusiv och privat miljö samt konferens- och mötesrum. Inom private office finns också Klubben, ett våningsplan med speciella lokaler och gemensamhetsutrymmen som enbart är till för dem som sitter där.

Verksamheten på Klarabergsviadukten 90 blir Klara Stockholm AB. Klara har alltid kallats för Klara och nu blir namnet officiellt. Här har Lena Werner framgångsrikt bedrivit konferensverksamhet under 25 år och målet är att hela tiden ligga i framkant vad gäller personliga och hållbara dagmöten i centrala Stockholm.

Ingeborg Sollér är Kapitel 8s nya etablering i Sollér på Mallorca. Ingeborg är ett karaktäristiskt mallorkinskt townhouse från 1586 som just nu varsamt renoveras och inreds för att kunna ta emot ledningsgrupper, styrelser eller mindre privata sällskap när portarna slås upp under hösten 2023. Mer information om Ingeborg kommuniceras längre fram.

– Syftet med omstruktureringen och namnbytet är att fortsatt kunna expandera verksamheten och effektivare kunna kommunicera och nå ut till rätt målgrupp med relevanta budskap och erbjudanden. Idag bygger jag verksamheter på tre unika platser som alla har sin historia och spännande personlighet och det blir tydligare nu när de får olika namn och varumärkeskostymer; Klara Stockholm, Ivar Stockholm och Ingeborg Sollér. Min drivkraft som entreprenör har alltid varit att skapa unika miljöer och upplevelser utöver det vanliga. Jag är otroligt glad och stolt över vad jag och mitt team har åstadkommit under de 25 år vi varit verksamma och jag ser fram mot att fortsätta utveckla och förnya bolaget, säger Lena Werner, grundare och ägare.

– Det är en oerhört spännande fas vi är inne i. Jag har nu varit vd för Kapitel 8s verksamhet under drygt ett och ett halvt år. Det har varit en omtumlande tid med nedstängningar och anpassningar som vi har varit tvungna att göra. Att nu genomföra ett omfattande förändrings- och varumärkesarbete är oerhört stimulerande och mitt fokus är att lyfta våra verksamheter så att vi fortsatt kan vara tongivande inom våra segment, säger Lena Snygg, numera vd för Klara Stockholm AB och Ivar Stockholm AB.

Namnbytet sker måndagen den 17 oktober 2022.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Stort intresse för EA Summit 2026 – nu släpps ytterligare 25 platser

Stort intresse för EA Summit 2026 – nu släpps ytterligare 25 platser

Intresset för EA Summit 2026 har överträffat arrangörens förväntningar. Redan nu är 75 deltagare anmälda till konferensen den 23 november på Citykonferensen i Stockholm – vilket var det ursprungliga målet. Nu utökas antalet platser med ytterligare 25. Executiveeffect har pratat med Magdalena Höglund, vd för Nordic Meeting & Support Institute AB, om det stora intresset, årets starka talaruppställning och ambitionen att stärka Executive Assistant-rollen.

Hallå där, Göran Nilervall: ”Fler Executive Assistants blir aktiva beställare av möten och event”

Hallå där, Göran Nilervall: ”Fler Executive Assistants blir aktiva beställare av möten och event”

Att hitta platsen för nästa ledningsgruppsmöte, kickoff eller konferens är i dag ofta en del av Executive Assistant-rollen. Därför satsar Travel News Market i år extra på MEET Sweden – en mötesplats där företagsköpare kan träffa svenska hotell, destinationer, konferensanläggningar och upplevelseföretag. Vi frågade Göran Nilervall vad utvecklingen betyder för den som arbetar närmast ledningen.

From support to strategic impact – välkommen till EA Summit 2026 (15 platser kvar!)

Anna Bellman: ”Kommunikation är en av assistentens allra viktigaste strategiska kompetenser”

Att kommunicera handlar inte bara om att förmedla information. Det handlar om att skapa förståelse, bygga förtroende och våga ta de svåra samtalen. Inför EA Summit 2026 berättar kommunikationsexperten Anna Bellman för Executiveeffect varför kommunikation är en nyckelkompetens för dagens assistenter – och delar med sig av konkreta råd för att verkligen nå fram med sitt budskap.

Hemligheten? Toppservice och kvalité!

Hemligheten? Toppservice och kvalité!

Annons

Har man en pryl som går sönder efter en dag kan man konstatera att kvalitén var dålig, men när det gäller service – vad innebär egentligen kvalité? Vad utmärker kvalitetsarbete och hur påverkar det arbetssättet på ett företag där man värnar om det personliga i alla led?

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Ledningskoordinator – Göteborg – Kronofogden
  • Business Assistant – Västerås – Hitachi Energy
  • Ledningskoordinator – Okänd ort – Kronofogden
  • Ledningskoordinator – Okänd ort – Kronofogden
  • Ledningskoordinator – Okänd ort – Kronofogden
  • Executive Assistant Sweden Office – Stockholms län – Dubai Chambers
  • Senior Management Coordinator – Solna Strand – Saab
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – Menigo Foodservice AB
  • Global Banking – Nordics Assistant – Stockholm – UBS
  • Executive Administrative Assistant – Stockholm – Nasdaq
  • Chefsassistent VO Verksamhetsstöd – Solna – Arbetsförmedlingen
  • Ledningskoordinator – Stockholm – OnePartnerGroup
  • Executive Assistant till CFO och EVP, Brand & Communications – Lund – Alfa Laval
  • Prefektstöd – Huddinge – Röda Korsets Högskola
  • Ledningskoordinator – Stockholm – Elektrikerna
  • Office Manager & juristassistent – Solna – Råsunda Juristbyrå AB
  • Executive Assistant – Lund – Alfa Laval
  • Executive Administrative Assistant – Stockholm – Nasdaq
  • Founder’s Associate – Stockholm – Openroll
  • Executive Assistant till vd – Stockholms kommun – Zaver

Mest läst

From support to strategic impact – välkommen till EA Summit 2026 (10 platser kvar!)

Tryggare möten börjar i planeringen – Ulf Larén om den nya säkerhetskompetensen i EA-rollen

Executive Assistants planerar och beställer ofta möten, konferenser och event där många aktörer behöver fungera tillsammans. Samtidigt växer EA-rollen och kraven på projektledning, omdöme och förmågan att ligga steget före. Men vem håller egentligen ihop säkerheten? Inför EA Summit 2026 har Executiveeffect intervjuat Ulf Larén, säkerhetsexpert och senior konsult inom mötes- och eventsäkerhet på STAY Academy, om hur rätt grundkunskap ...
Följ med på en inspirerande kväll till Season Hotel med Johanna Lind Bagge

Följ med på en inspirerande kväll till Season Hotel med Johanna Lind Bagge

Den 1 december bjuder Season Hotel och Effectsajterna in till en annorlunda visningsresa där vi kombinerar en härlig båttur, inspiration med Johanna Lind Bagge och en upplevelserik rundvandring på hotellet. En kväll fylld av nya intryck, spännande möten och trevligt mingel.
Stort intresse för EA Summit 2026 – nu släpps ytterligare 25 platser

Stort intresse för EA Summit 2026 – nu släpps ytterligare 25 platser

Intresset för EA Summit 2026 har överträffat arrangörens förväntningar. Redan nu är 75 deltagare anmälda till konferensen den 23 november på Citykonferensen i Stockholm – vilket var det ursprungliga målet. Nu utökas antalet platser med ytterligare 25. Executiveeffect har pratat med Magdalena Höglund, vd för Nordic Meeting & Support Institute AB, om det stora intresset, årets starka talaruppställning och ambitionen ...
EA Summit 2026: From support to strategic impact 23 november 2026

From support to strategic impact – välkommen till EA Summit 2026

Rollen som Executive Assistant är i förändring. Kraven ökar, nya verktyg förändrar arbetssätten och förmågan att ligga steget före blir allt viktigare. Den 23 november samlar EA Summit 2026 assistenter som vill utvecklas i sin roll, stärka sitt strategiska bidrag och få nya perspektiv på framtidens ledningsstöd. Under en intensiv eftermiddag och kväll på Citykonferensen i Stockholm möts vi kring ...
Vi tog SL-båten till Elite Hotel Marina Tower – och upptäckte en mötesplats som överraskade

Vi tog SL-båten till Elite Hotel Marina Tower – och upptäckte en mötesplats som överraskade

Ibland ligger de bästa mötesupplevelserna närmare än man tror. När Executiveeffect besökte Elite Hotel Marina Tower i förra veckan fick vi en positiv överraskning redan på vägen dit. Från Nybroplan tog vi SL:s reguljära pendelbåt och efter en kort och mycket trevlig båttur klev vi av nästan utanför hotellets entré. Väl på plats väntade dessutom en konferensanläggning med betydligt större ...

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Sthlmmoten.se | Konferenside.se | Shemeetsevent.se

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}