Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-09-29 | Profiler

Intervju med årets Executive Assistant: “Det värmer att andra ser värdet i mitt arbete och vill uppmärksamma det”

Monica Ohlson utsågs nyligen till vinnare av utmärkelsen Executive Assistant of the Year 2022. Hennes förkärlek till att planera och skapa ordning och reda i kombination med att hon ser effekten av sitt arbete driver henne.

Intervju med årets Executive Assistant:  “Det värmer att andra ser värdet i mitt arbete och vill uppmärksamma det”

Monica tyckte att det var en ära att bli nominerad till utmärkelsen.
– Utmärkelsen innebär att mitt arbete uppskattas och att den som nominerat mig har velat uppmärksamma det. Det gör mig varm i hjärtat att någon har ansträngt sig för min skull, säger Monica.

Och uppmärksamhet är något Monica fått i många olika former efter hon kammade hem utmärkelsen. Efter galakvällen har hon mottagit väldigt många gratulationer, förfrågningar om intervjuer och att delta i poddar samt flera jobb- och kontaktförfrågningar via LinkedIn. Något Monica beskriver som ”väldigt smickrande”.

Variation och samarbete

Monica jobbar som assistent till Generalsekreteraren och styrelsen på Barncancerfonden. Hon hanterar all administration kring dem; kalender, planering, resor, möten, styrelseprotokoll med mera.

– Jag har erfarenhet av att jobba i stora företag och i relation till det så är Barncancerfonden ganska litet, men inom ideell sektor så är vi däremot en stor aktör. Jag blir inblandad i väldigt mycket och olika saker. Jag känner att jag har en möjlighet att påverka och jag ser verkligen värdet av det jag gör. Det i kombination med min förkärlek till att planera och skapa ordning och reda är det som driver mig, förklarar Monica.

Variationen och samspelet med hennes chef och arbetskamrater är det hon tycker bäst om med sitt jobb. Monica har arbetat nästan 20 år som assistent och har svårt att svara på om det är rollen eller erfarenheten som gjort att rollen ändrats för hennes egen del.

– Jag tycker nog mer att det är min egen utveckling som bidragit till att mina arbetsuppgifter, ansvarstagande och engagemang har ändrats. Jag har också haft förmånen att ha många och bra chefer som har involverat mig i verksamheten. Att det finns förtroende mellan en chef och en assistent anser jag är det viktigaste i samarbetet.

En roll fylld med olika innehåll

Alla yrken har sina utmaningar – så även assistentrollen. I samtliga organisationer som Monica har jobbat för har hon noterat förekomsten av internpolitiska spel, vilket hon ser som en av de mest utmanande sakerna i sitt jobb. Därtill är sårbarheten, när man arbetar väldigt tätt och har ett riktigt bra samarbete med en chef som slutar, en utmaning. Men hon konstaterar att det är något som kommer med rollen.

Monica tycker att det är intressant att många inom yrket har så olika titlar och att det kan vara väldigt viktigt/oviktigt beroende på var en arbetar.
– Vi arbetar oftast utifrån liknande bas med att hjälpa och avlasta en eller flera chefer, men sedan kan det skilja sig väldigt mycket åt beroende på ens egna kunskaper och drivkrafter.

Hon anser dock att hög integritet, att vara strukturerad och ha – den ofta klyschigt ansedda – förmågan att ”hålla många bollar i luften” är viktiga egenskaper i yrket – oavsett om rollen ser olika ut.

Så vilka av hennes egna förmågor tror Monica det var som gjorde att hon vann Executive Assistant of the Year?

– Jag frågade mina arbetskamrater om det och fick svaret: för att du är bäst! Skämt åsido, förhoppningsvis var det för att jag är effektiv och serviceminded. Jag har fått höra att min proaktivitet och förmåga att veta vad som ska göras innan jag blir ombedd är väldigt uppskattad, säger Monica.

Monicas tre tips till andra som är sugna på rollen:

1. Gå med i eller skaffa dig nätverk genom till exempel IMA eller gå en kurs tillsammans med likasinnade. “Mina nätverk är mina främsta kunskapsbanker och inspirationskällor.”
2. Hitta en mentor, någon du kan växa ihop med, som kan stötta dig med kunskap och erfarenheter och som du kanske kan inspirera med nytänkande. Det blir ett win-win förhållande. ”Jag gick med i IMA:s mentorprogram 2016 och har fortfarande en nära och varm relation till min mentor.”
3. Skaffa dig en utbildning som gärna har en koppling till service.
“Jag gick hotell- och restaurangskolan på gymnasiet, vilket inte alls var det jag har arbetet med därefter men som gav en otroligt bra grund i serviceyrket. Det har löpt som en röd tråd genom hela mitt yrkesliv; att ge service (ibland curla!) och försöka underlätta någon annans arbetsdagar.”

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

Det började med en enkel idé: att lyfta fram människorna bakom titeln. Nu har Executiveeffect publicerat 100 profilintervjuer med Executive Assistants, VD-assistenter, Office Managers och andra nyckelpersoner som varje dag får organisationer att fungera. Bakom varje intervju finns en unik berättelse om drivkraft, ledarskap och yrkesstolthet.

Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Idag är Susanne Westlund både EA och SPO på Vattenfall, men för ett drygt år sedan stod hon utan jobb och att hitta ett nytt visade sig vara svårare än hon trott. I vårt öppna samtal berättar hon här om hur du metodiskt kan hitta ett nytt jobb och i vårt tanke-experiment väljer hon en riktig powerperson som sin drömchef!

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Från hotellobby till ledningsgrupp – för drygt två år sedan bytte Ingela Lindahl bana och tog klivet in i EA-rollen på Holmen. I dag navigerar hon mellan affärskritiska beslut och vardagslogistik, samtidigt som hon hämtar energi i stallet, med hö i håret och fullt fokus. Här berättar hon om omställningen, tempot och vad som krävs för att ligga steget före.

“Vi tar tillvara den kraft som finns runt Arlanda”

”Vi tar tillvara den kraft som finns runt Arlanda”

Annons

Arlandastad var området som för bara några år sedan sågs som en kvarleva från det kraschade 80-talet. Men Per Taube, entreprenör inom fastighetsbranschen, såg något annat. Följ med på resan från uträknad handelsplats till födelsen av Nordens största mötesplats mellan Stockholm och Uppsala.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Chefsstöd till förbundsdirektören – Malmö – VA SYD
  • Executive Assistant – Stockholm – FTI Consulting
  • Executive Coordinator – Stockholm – Martin Key
  • Expeditionschefsassistent – Okänd ort – Regeringskansliet
  • Executive Assistant/PA till CEO – Stockholms kommun – Gaddr
  • Executive Advisor B2C Sweden – Stockholm – GlobalConnect
  • Executive Assistant Lead – Okänd ort – Neko Health
  • Junior Executive Assistant – Stockholm – Schneider Electric
  • Expeditionschefsassistent – Stockholm – Regeringskansliet
  • Business Support – Okänd ort – PA Consulting
  • Ledningskoordinator – Uppsala – Poolia Sverige
  • Ledningsstöd – Malmö – Länsförsäkringar Skåne
  • Executive Assistant/PA till CEO – Stockholms kommun – Gaddr
  • Executive Assistant till CFO – Solna – ICA Gruppen
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Chefssekreterare (vikariat) – Hässleholm – Region Skåne
  • Administrativt chefsstöd Ortopedi – Skövde – Västra Götalandsregionen
  • Junior Executive Assistant – Stockholm – Schneider Electric
  • Expeditionschefsassistent – Stockholm – Regeringskansliet

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Chefsstöd till förbundsdirektören – Malmö – VA SYD

Kvalificerat ledningsstöd nära förbundsdirektören i Malmö hos VA SYD. Planering, möten, kommunikation och utveckling i en samhällsviktig, hållbar organisation.
Tillbaka efter semestern? Så hjälper du hjärnan att komma igång igen

Tillbaka efter semestern? Så hjälper du hjärnan att komma igång igen

Att gå från semesterläge till full arbetsvecka kan vara en större omställning än vi tror. Mejl, möten och informationsflöden konkurrerar snabbt om uppmärksamheten. Forskaren Peter Thorvald lyfter fyra enkla sätt att hjälpa hjärnan tillbaka till en fungerande arbetsrytm.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant, GlobalEye – Solna – Saab

Saab söker en Executive Assistant till GlobalEye i Solna. Ge ledningsstöd, koordinera möten, driva samordning och dokumentstruktur. Säkerhetsprövning krävs.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholm – PostNord Strålfors

EA-roll nära CEO och COO på PostNord Strålfors i Stockholm. Kombinera kvalificerat chefsstöd med ansvar för internkommunikation i Norden. Hybrid, MS 365.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Expeditionschefsassistent – Okänd ort – Regeringskansliet

Expeditionschefsassistent i Utbildningsdepartementets rättssekretariat i Regeringskansliet. Driv ärendehantering, kvalitet och digitalisering nära besluten.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}