Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2025-02-13 | Gästskribent

Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep

Svedea genomförde i september 2024 en mycket lyckad kickoff på Södra Berget i Sundsvall för sina 240 medarbetare. Vår gästskribent Annsi Krol berättar här om hur det lyckade event genomfördes.

Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep

Svedea genomförde i september 2024 en mycket lyckad kickoff på Södra Berget i Sundsvall för sina 240 medarbetare. Under två dagar fyllda med aktiviteter och gemenskap lyckades bolaget inte bara inspirera utan även skapa tydlighet kring sina mål och visioner. Jasmine Jutvreten och Nathalie Silva Östman, som ingick i projektgruppen, beskriver evenemanget som en succé och lyfter fram vikten av noggrann planering och kreativitet.

”Syftet med kickoffen var att förstärka gemenskapen inom Svedea, skapa stolthet och delaktighet samt ge våra medarbetare en tydlig bild av våra mål och visioner,” säger  Nathalie som jobbar som People Experience Manager och är ansvarig för Svedeas samtliga event. Ett OS-tema valdes för att spegla bolagets företagskultur och förstärka teamkänslan. Redan ett halvår innan kickoffen delades medarbetarna in i lag med tilldelade OS-länder och fick delta i månatliga utmaningar.

”Vi hade allt från stegutmaningar till att skapa hejaramsor och prova OS-grenar i light-version. Det byggde upp en fantastisk förväntan och gemenskap innan vi ens kom till Sundsvall,” berättar Nathalie.

En extra uppskattad del av uppladdningen var filmer som Nathalie spelade in på Hotell Södra Berget. Med stor humor visade hon upp hotellets faciliteter och omgivningar, samtidigt som hon peppade alla inför resan. ”Filmerna blev ett sätt att inte bara visa vad som väntade utan också skapa glädje och energi bland medarbetarna,” berättar hon.

Kickoffen startade redan under resan till Sundsvall, då medarbetarna bjöds på en livepodd med intervjuer och diskussioner om bolagets affär. Väl framme fick deltagarna en blandning av inspirerande föreläsningar, workshops och sociala aktiviteter.

”Vi försökte balansera programmet så att det skulle vara inspirerande men även lättsamt. En av höjdpunkterna var vår egen tv-show, där medarbetare fick sitta i soffan och berätta om sina projekt och framgångar. Första kvällen avslutade vi med aktiviteter som bowling och shuffleboard, där deltagarna kunde utmana Foppa – en riktig snackis!”

Ventla-appen spelade en central roll i att hålla ihop kommunikationen kring kickoffen. Jasmine, som var ansvarig för appen, beskriver hur all information samlades i appen, från tågbiljetter och packlistor till aktivitetsval och bordsplaceringar.

”Ventla är helt fantastisk. Det är så smidigt att kunna samla allt på ett ställe. Vi använde även pushnotiser för att skicka påminnelser och peppa deltagarna. Det gjorde det lätt för alla att hålla koll, och vi kunde även göra miljövänliga val, som att rösta fram Årets team direkt i appen,” säger hon.

Under kickoffen fortsatte OS-temat med en sista utmaning, ”OS-uppdraget”, på Friluftcentrumet. Medarbetarna fick även välja bland valbara aktiviteter som skidskytte med Johan Olsson, höghöjdsbanor och takvandring.

Kickoffen fick ett helhetsbetyg på 9,26 av 10, vilket är det näst högsta i bolagets historia.”Feedbacken har varit fantastisk. Medarbetarna beskriver den som proffsig, inspirerande och välplanerad, vilket är ett stort kvitto på att vi lyckades,” säger Nathalie.

Hon avslutar med ett tips till andra som planerar liknande event: ”Planera i god tid och våga tänka utanför boxen. De små detaljerna är det som gör helheten. Och var inte rädd för att involvera medarbetarna i planeringen, det skapar engagemang och delaktighet.”

Svedea vill rikta ett stort tack för ett fint samarbete med Viktoria Lindqvist på Orangutang AB, Hotell Södra Berget, Strike Club och Karin Svingstedt på Aktivera, samt till Ventlas team för deras stöd under hela projektet.

Av: Annsi Krol

Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

AI har ingen egen moral eller agenda (ännu). Det innebär att alla AI-problem egentligen är människo-problem. Alla verktyg kan användas på säkra eller osäkra sätt. Men ett verktyg som utvecklas exponentiellt blir snabbt ohållbart farligt utan rätt skydd och strategi. 

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Efter några års tvekan är Almedalsveckan tillbaka, inte bara till omfång, utan till relevans. I en tid när demokratin skakar och marknaden söker fotfäste blir värdet av genuina mötesplatser tydligt.

I en våg av AI-genererade bilder: låt fotografering skapa stolthet – och bilder med känsla!

I en våg av AI-genererade bilder: låt fotografering skapa stolthet – och bilder med känsla!

Under mina år som både ledare och kommunikatör har jag gång på gång sett kraften i riktigt bra bilder. Oavsett om det handlar om porträtt, verksamhetsbilder eller ögonblicksbilder från ett event eller en teamaktivitet – så kan rätt bild verkligen fånga magin när människor interagerar. Därför tog jag ett samtal med fotografen Jenny Unnegård, som med över 25 års erfarenhet av både fotografering och kommunikation har sett branschen utvecklas från alla håll.

Eszter Lazar, Head of Travel på BSC Travel

Vad ska man tänka på när man arrangerar en resa för hundratals medarbetare?

Annons

Dröm stort, planera i god tid och kom ihåg att små justeringar kan ge stora fördelar, uppmuntrar Eszter Lazar, Head of Travel på BSC Travel, en del av Business Service Club.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Interim Office Manager – Stockholm – Agigo
  • Executive Assistant to Group CEO – Jönköping – ITAB Group
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Nets
  • Workplace Coordinator – Stockholm – Helsing
  • Office Manager – Malmö – Mindpark
  • Office & Operations Manager – Stockholm – Appostrophe
  • Strategisk Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Manager – Stockholm (Bromma) – Norteam AB
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • Office Manager – Rotebro, Stockholm – Candela
  • Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Executive Assistant – Stockholm – ServiceNow
  • Back Office Manager – Tyresö – Avfallskonsulten i Huvudstaden AB
  • Executive Assistant – Okänd ort – Okänt företag
  • Executive Assistant till CEO – Okänd ort – OWL POD
  • Executive Assistant – Stockholm – Bokförlaget Stolpe
  • Office Mood Manager (50%) – Stockholm – Puzzel
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx Sverige
  • Community & Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx

Mest läst

Nicki von Platen: “Helheten är nyckeln till ett lyckat möte”

Nicki von Platen: “Helheten är nyckeln till ett lyckat möte”

Det säger Nicki von Platen, VD på Organization Unlimited. För Executiveeffect avslöjar hon hemligheten om hur man får mötesdeltagare att känna sig välkomna och berättar när en eventbyrå egentligen behövs.
EA-mingel i Koppartälten – bygg din egen AI-assistent med Anna Cronqvist

EA-mingel i Koppartälten – bygg din egen AI-assistent med Anna Cronqvist (Fullbokat)

Välkommen till EA-mingel #17 – en kväll där nätverkande möter konkret kompetensutveckling. Den 15 april ses vi i Koppartälten i Hagaparken, där du får lära dig hur du bygger en personlig AI-assistent som effektiviserar din vardag som Executive Assistant.
Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?
Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Arbetar du med att boka, planera eller genomföra möten och event? Den 5 maj bjuder vi in dig till en kväll på World of Volvo i Göteborg – där du inte bara får uppleva något utöver det vanliga, utan också upptäcka nya möjligheter för framtida möten.
Robert Hansson, Arbetsförmedlingen

INTERVJU: Vad är Arbetsförmedlingens roll i krig?

Arbetsförmedlingen spelar en större roll i Sveriges beredskap än många kanske tänker på. Vid kris och ytterst krig handlar uppdraget inte bara om att förmedla jobb utan om att säkra kompetens där den behövs som mest. Säkerhetschefen Robert Hansson berättar hur.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com