Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-09-19 | Profiler

Möt Viktor Petersson Executive Assistant på Volvo Penta

För Viktor Petersson, Executive Assistant på Volvo Penta har jobbet fortsatt att bjuda på många positiva överraskningar ända sedan han klev in i yrkesrollen för några år sedan. Han stora intresse och kunskaper inom It-teknik är något som kommit väl till nytta. Såväl när det gäller digitaliseringen av event och möten liksom AI-trenden som är på frammarsch. 

Möt Viktor Peterssen Executive Assistent på Volvo PentaProfile Picture_Viktor Petersson

– Tekniken med AI är fascinerande och fungerar redan skrämmande bra, säger Viktor. Det är ett område som kommer att växa och det gäller att hänga med i samhällsutvecklingen.

 För tre år sedan bytte Viktor Petersson yrkesbana. Han gick från att vara rekryterande konsultchef till att börja som management assistent på Volvo Trucks. Nu fyra år senare vet han att det var ett kliv i rätt riktning när det gällde hans framtida yrkesval.

– Det började med att ett företag behövde en ny management assistent, säger Viktor. En kollega som hade företaget som kund tyckte att jag var rätt person för jobbet. Jag var tveksam men hon stod på sig.

Precis som många andra hade Viktor den traditionella bilden av yrkesrollen. Men han bytte snabbt uppfattning redan vid intervjun. Den chef som Viktor skulle assistera var tydlig med att hon inte ville ha hjälp med några traditionella sekreterarsysslor. Utan det hon behövde var en assistent som tänkte strategiskt och hade fokus på att bygga teamet och avdelningen.

– Jag tyckte det verkade intressant, klickade direkt med chefen, fick jobbet och började som konsult 2019.

När sedan pandemin bröt ut ett halvår senare och de hårda restriktionerna infördes fick alla konsulter på Volvo Trucks lämna kontoret. Viktor som börjat känna sig hemma i yrkesrollen fortsatte som assistent då han efter några månader fick jobb på en advokatbyrå.

– Juridik var ett ämne som intresserade mig och jag hade gått en del kurser inom ämnet, vilket var en fördel. Men att arbeta som juristassistent skiljde sig lite från det första assistentjobbet eftersom det innebar mer administrativa uppgifter.

Arbetet på advokatbyrån gav dock Viktor en hel del nyttiga erfarenheter.

– Juridiska kunskaper har man ofta nytta av även när man arbetar som chefsassistent, säger Viktor. Det kan göra att man förstår lite mer när det exempelvis gäller innehåll i affärsavtal eftersom det juridiska språket skiljer sig från vanligt affärsspråk.

– Jag kan rekommendera att man går en kurs och skaffar sig lite juridiska kunskaper, exempelvis även i arbetsrätt. Det är användbart när man sitter i en ledningsgrupp och ska delta i dialoger, om och med anställda.

Efter att pandemirestriktionerna avtagit hörde Volvo Group åter av som och erbjöd Viktor åter en anställning som chefsassistent. Han svarade ja direkt och blev sedan kvar inom koncernen, numera som executive assistent på Volvo Penta.

– Jag tvekade inte att tacka ja eftersom jag trivdes så bra här, säger Viktor. Att arbeta som assistent är fantastiskt roligt och det är väldigt varierande arbetsuppgifter. Man arbetar både i centrum där alla beslut tas och vid sidan av. En perfekt yrkesroll för mig som gillar struktur, tycker om att vara spindeln i nätet och att bygga nätverk. Sedan gäller också att kunna vara lite av en kameleont i det här jobbet, vilket kan innebära att kunna läsa av ett rum och läsa av människor och känslor.

Något som lyfts fram i de flesta omdömen från tidigare kollegor om Viktor är att han är en glädjespridare som gärna stöttar andra och samtidigt en person som levererar. Ett skäl till att han lämnat det avtrycket menar Viktor beror på att han gärna skapar och driver närverk.

–  Genom mina erfarenheter i rekryteringsbranschen vet jag att det är viktigt att bygga nätverk för att skapa en bra företagskultur, säger han. Nätverk är bra för såväl nya medarbetare som de som har några år på nacken inom organisationen. Det är alltid nyttigt att dela erfarenheter och viktigt att lära sig mer om vad som händer runt om i företaget.

Något som Viktor också är känd för bland kollegor, gamla som nya är hans intresse och kunskaper inom It-teknik.

– Mitt intresse för It-teknik har funnits i många år och ligger mig varmt om hjärtat, säger han. Redan under gymnasietiden läste jag med inriktning mot IT-media, höll på med webb-design och liknande.

Ett intresse och kunskaper inom It-teknik är förstås i dagsläget en stor fördel för den som arbetar som executive assistent. Inte minst eftersom digitaliseringen av möten och event utvecklats blixtsnabbt under pandemin, vilket innebär nya utmaningar i företagsvärlden.

– Fördelen med utvecklingen av den digitala tekniken är att det numera går att nå alla, säger Viktor. Men det kräver att tekniken måste funka, vilket den inte alltid gör.

Även utvecklingen av AI (Artificiell intelligens) har gått I en rasande fart. På många företag diskuteras det en hel del kring hur det kommer att påverka assistenternas yrkesroll.

– AI är något som kan ses som ett hjälpverktyg. Jag har testat chattGPT och liknande. Tekniken är fascinerande och den fungerar redan skrämmande bra. För att vara i framkant eller att lyckas är det viktigt att exempelvis bli extremt duktig på frågeställningar för att kunna få fram bra resultat.

– Jag tror inte att AI kommer att leda till någon stor förändring av vår yrkesroll eller ersätta den, säger Viktor. Den mänskliga touchen kommer alltid att behövas när det gäller vissa delar i det här yrket. Däremot kommer nog yrkesrollen att bli mer mångfasetterad och det gäller att hänga med i utvecklingen.

Av: Karin Urbina Rutström

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

Det började med en enkel idé: att lyfta fram människorna bakom titeln. Nu har Executiveeffect publicerat 100 profilintervjuer med Executive Assistants, VD-assistenter, Office Managers och andra nyckelpersoner som varje dag får organisationer att fungera. Bakom varje intervju finns en unik berättelse om drivkraft, ledarskap och yrkesstolthet.

Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Idag är Susanne Westlund både EA och SPO på Vattenfall, men för ett drygt år sedan stod hon utan jobb och att hitta ett nytt visade sig vara svårare än hon trott. I vårt öppna samtal berättar hon här om hur du metodiskt kan hitta ett nytt jobb och i vårt tanke-experiment väljer hon en riktig powerperson som sin drömchef!

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Från hotellobby till ledningsgrupp – för drygt två år sedan bytte Ingela Lindahl bana och tog klivet in i EA-rollen på Holmen. I dag navigerar hon mellan affärskritiska beslut och vardagslogistik, samtidigt som hon hämtar energi i stallet, med hö i håret och fullt fokus. Här berättar hon om omställningen, tempot och vad som krävs för att ligga steget före.

Boka Magnus Helgesson – Föreläsaren som lyfter team, ledarskap och affärer

Boka Magnus Helgesson – Föreläsaren som lyfter team, ledarskap och affärer

Annons

Vill du ge ditt team en föreläsning som verkligen gör skillnad? Magnus Helgesson har inspirerat tusentals med sina insikter om ledarskap, team och attityd – och nu kan du boka honom till 20 % rabatt via Mindley.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Ledningsassistent – Stockholm – Hjärt-Lungfonden
  • Assistant – Västerås – Hitachi Energy
  • Studio Administrator – Stockholm – Andreas Martin-Löf Arkitekter
  • Executive Assistant – Stockholm – McKinsey & Company
  • Executive Partner – Stockholm – Mentimeter
  • Executive Assistant till CFO – Stockholm – Saab
  • Kansliansvarig – Stockholm – Sjukhusläkarna
  • Executive Assistant Operations – Linköping – JobBusters AB
  • Executive Assistant – Mjölby – Poolia Sverige
  • Vd‑koordinator – Uppsala – Länsförsäkringar Uppsala
  • Executive Assistant to the CEO – Stockholm – Lovable
  • Office Manager – Västerås – Østnes Helicopters
  • Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric
  • Office Manager & EA till CFO – Stockholm – The Nutriment Company
  • Office Manager – Stockholm – Hacksaw Studios
  • Uppdragsledare inom administration – Linköping – Saab
  • Office Manager – Upplands Väsby – Airsafe Sweden AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Executive/Admin Assistant – Stockholm – American Express

Mest läst

Upptäck en av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Upptäck två av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag (Bara några platser kvar!)

Investera en halv dag – eller följ med på en skräddarsydd resa som du sent kommer att glömma. Välj mellan att följa med på hela resans upplägg eller endast utbildning och middag i Göteborg.
16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

Letar du efter en restaurang i Stockholm där du kan abonnera för ditt nästa event eller fest? Det finns många fantastiska alternativ som erbjuder en kombination av unika miljöer och högkvalitativ mat. Oavsett om du planerar en privat fest på restaurang, en bröllopsmiddag eller en företagskickoff, finns det restauranger som passar alla behov. I denna guide presenterar vi några av ...
Johanna Hellström: Rätt talare börjar med vad ni vill förändra – inte vem som står på scen

Johanna Hellström: Rätt talare börjar med vad ni vill förändra – inte vem som står på scen

En föreläsare kan inspirera, utmana och ge ny energi – men för att skapa verklig effekt krävs mer än ett välkänt namn. Executiveeffect har träffat Johanna Hellström, expert och rådgivare på Mindley, för ett samtal om hur man hittar rätt talare, vilka misstag som är vanligast och varför den viktigaste frågan bör komma långt innan någon kliver upp på scen.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Ledningsassistent – Stockholm – Hjärt-Lungfonden

Ledningsassistent till Hjärt‑Lungfonden i Stockholm. Nära Generalsekreteraren med fokus på styrelsearbete, governance/compliance, dokumentstyrning och AI i Microsoft 365 (Planner, Admincontrol).
Välkommen till Mötesbaren den 31 augusti – en kväll för bättre möten och starkare relationer

Välkommen till Mötesbaren den 31 augusti – en kväll för bättre möten och starkare relationer

Arbetar du med att boka, planera eller genomföra möten och event? Den 31 augusti kl. 17.00–20.00 bjuder vi in till en inspirerande kväll på Clarion Hotel Stockholm. På programmet står RelationsBoost med Micke Darmell, visning av hotellets nyrenoverade mötesmiljöer och självklart Mötesbaren med dryck, mingelmat och nya kontakter.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com