Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-05-11 | Aktuellt

Högre bokningstryck än någonsin – slår rekordåret 2019

Om starten av pandemin var som att stänga en kran för mötes- och eventbranschen, så blev våren 2022 som att dra igång den igen. Hos Svenska Möten bokas det mer möten och konferenser nu, än det gjorde under rekordåret 2019.

Automatiskt utkastJannis Noren Karras

Jannis Norén Karras är försäljnings-och affärsutvecklingschef på Svenska Möten. Han berättar att företagen nu eftersöker möten och konferenser med fokus på att få medarbetare att träffas. Långa presentationer sköts i digitala forum, nu ska konferenserna handla om att träffa kollegorna, bygga team och interagera med varandra. Före pandemin såg Svenska Möten en växande trend där företagen satsade allt mer på dagskonferenser. Nu har fördelningen förändrats och konferens med övernattning ökar.

– Det är ett enormt högt tryck på bokningarna nu jämfört med 2019, som var ett rekordår. Det är både fler till antal och en större investering per möte. Med det sagt så tappade vi såklart under januari och februari i och med restriktionerna men är ändå förbi 2019 års nivåer nu, med en ökning på 20% jämfört med motsvarande period 2019.

Jannis ser även att företagen investerar mer pengar per deltagare. Han menar att det kan bero på att företagen har pengar över från föregående budgetar och att det finns ett stort behov av att träffas. Han förväntar sig viss avmattning under nästa år. Men att konferenser, event och möten är en självklar och viktig del för ett företags framtida framgång gör att är han tror på en fortsatt positiv utveckling mötesindustrin.

– Om man tittar på trenden innan pandemin med både ökat affärsresande, fler konferenser, möten och event, så fanns det det en anledning till att trenden höll i sig i tio år. Det ger resultat på sista raden.

Under pandemin har flexibel bokningspolicy, stora lokaler och digitala möten varit en självklarhet. Jannis menar att den digitala utrustningen har blivit en hygienfaktor, men efterfrågan på flexibla bokningsregler och rymliga lokaler inte är lika stor. Hållbarhetsfrågan är fortsatt viktig för kunderna, som ställer allt högre krav på anläggningarna. 

– Många har sparat in kostnader under pandemin och tar nu ett omtag om sina möten. Företagen vill få kostnadskontroll och styrning, främst mot hållbara anläggningar. Det ställer krav på våra konferensanläggningar i Sverige, att verkligen höja ribban för sitt hållbarhetsarbete. 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Charbel Gabro sätter ord på den osynliga sorgen efter flykten

Charbel Gabro sätter ord på den osynliga sorgen efter flykten

Vad händer med identiteten när man tvingas lämna sitt land och börja om i ett nytt? Och vad behöver arbetsplatser förstå för att människor med olika erfarenheter verkligen ska känna tillhörighet? I den nya boken Flyktingsorg sätter föreläsaren och samhällsdebattören Charbel Gabro ord på en erfarenhet som ofta hamnar i skymundan när integration och inkludering diskuteras – sorgen över det som lämnats bakom.

Tillbaka efter semestern? Så hjälper du hjärnan att komma igång igen

Tillbaka efter semestern? Så hjälper du hjärnan att komma igång igen

Att gå från semesterläge till full arbetsvecka kan vara en större omställning än vi tror. Mejl, möten och informationsflöden konkurrerar snabbt om uppmärksamheten. Forskaren Peter Thorvald lyfter fyra enkla sätt att hjälpa hjärnan tillbaka till en fungerande arbetsrytm.

Därför vill vi veta var allting är hela tiden

Så skapar du en välkomnande reception

Så skapar du en välkomnande reception

Annons

Det finns inget mer banalt än en tv på väggen. Låt oss visa hur du enkelt kan få ut budskap till alla besökare.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Executive Advisor B2C Sweden – Stockholm – GlobalConnect
  • Executive Assistant Lead – Okänd ort – Neko Health
  • Junior Executive Assistant – Stockholm – Schneider Electric
  • Expeditionschefsassistent – Stockholm – Regeringskansliet
  • Business Support – Okänd ort – PA Consulting
  • Ledningskoordinator – Uppsala – Poolia Sverige
  • Ledningsstöd – Malmö – Länsförsäkringar Skåne
  • Executive Assistant/PA till CEO – Stockholms kommun – Gaddr
  • Executive Assistant till CFO – Solna – ICA Gruppen
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Chefssekreterare (vikariat) – Hässleholm – Region Skåne
  • Administrativt chefsstöd Ortopedi – Skövde – Västra Götalandsregionen
  • Junior Executive Assistant – Stockholm – Schneider Electric
  • Expeditionschefsassistent – Stockholm – Regeringskansliet
  • Bolagskoordinator – Falun – LF Dalarna
  • Executive Assistant (PA) till CEO – Stockholms kommun – Gaddr
  • Operations & Employee Experience Partner – Stockholm – emagine
  • Studio Administrator – Stockholm – Andreas Martin-Löf Arkitekter
  • Executive Assistant (PA) to CEO – Stockholms kommun – Gaddr

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Administrativ assistent – Göteborg – Saab

Bli administrativ assistent på Saab BU AEW i Göteborg. Stöd ledningsgrupp med kalender, rekrytering, resor och event. Hög sekretess. Säkerhetsprövning krävs.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Junior Executive Assistant – Stockholm – Schneider Electric

Bli Junior Executive Assistant i Stockholm på Schneider Electric. Hantera kalender och resor, skapa rapporter och stöd strategiska initiativ. Flex och utveckling.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Advisor B2C Sweden – Stockholm – GlobalConnect

Strategisk och operativ roll nära EVP B2C i Stockholm. Driv tvärfunktionella initiativ, skapa beslutsunderlag och säkra ledningsagenda. Hybrid.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Junior Executive Assistant – Stockholm – Schneider Electric

Starta din EA‑karriär som Junior Executive Assistant i Stockholm på Schneider Electric. Stöd ledningen med kalender och rapporter i ett hållbart, globalt bolag.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric

Ledningsnära Junior Executive Assistant i Stockholms kommun på Schneider Electric. Planera möten och resor, följa upp projekt, samordna i internationell miljö.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com