Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2018-11-27 | Expertråd

”Få ut mer av ditt möte och event”

Allt fler företag väljer att bjuda in eventbyråer i pitcharbete inför val av samarbetspartner. Men allt färre pitchunderlag visar på kompetens att upphandla tjänster som ger eventbyråerna möjlighet att lägga rätt idéer, och som kan ge företaget större affärsnytta och utväxling över tid, skriver Karin Frisell, vd och kommunikationsstrateg på Step2 Communication i en debattartikel.

Allt fler företag väljer att bjuda in eventbyråer i pitcharbete inför val av samarbetspartner. Men allt färre pitchunderlag visar på kompetens att upphandla tjänster som ger eventbyråerna möjlighet att lägga rätt idéer, och som kan ge företaget större affärsnytta och utväxling över tid, skriver Karin Frisell, vd och kommunikationsstrateg på Step2 Communication i en debattartikel.

Ofta efterfrågas endast ”hur-lösningar” och pitchunderlagen innehåller sällan en beskrivelse kring vad som efterfrågas och varför det efterfrågas, vilket är avgörande för att syfte och mål ska sättas och därefter kunna följas upp för ett resultatsäkrande nästa steg.

Som ett led i detta utmanas eventbranschen att lägga massor av tid på att pitcha idéer och koncept utan att ha fått bra förutsättningar för att förstå syftet och målet med mötet. Ofta saknas också underlag om deltagarna och dess verkliga demografiska bakgrund.

Gör hemläxan

Det är inte bara antal, ålder, kön och titlar som är intressant – det finns så mycket mer som ger dig en känsla för vilka idéer som kommer bära eller brista om man får göra hemläxan på riktigt.

Är det ett internt event handlar mycket om att sätta sig in i och ställa frågor kring hur den interna kulturen och värderingarna ser ut samt hur personalomsättningen ser ut, vilket är intressant för att få en djupare insikt i företagets employer branding värde.

Saknar kommunikativa mål

Vad medarbetarna har för bakgrund till detta möte/event och kanske också vad det kan finnas för förväntningar bör kartläggas innan idéarbetet sätts igång.

Allt för ofta saknar också briefen kommunikativa mål, affärsstrategiska utmaningar samt eventuella hinder och begränsningar som kan vara avgörande för vilken väg idéarbetet bäst bör ta. Det har helt enkelt blivit en idékamp om uppdragen istället för en kamp om ROI (Return on Investment).

Lägsta pris vinner

Bäst koncept och idé till lägsta pris vinner ofta och när samarbetspartners väl är valda och kommunikationsarbetet ska sättas igång, är det inte säkert att detta går hand i handske.

Allt för ofta hoppar man rakt in i produktion och missar att backa tillbaka till de viktiga frågeställningarna och kartlägga ”veta – känna – göra ”-mål för att säkerställa en bra plattform för utvärdering, uppföljning och actions för nästa steg.

Mötet är ett otroligt kraftfullt verktyg använt på rätt sätt, men det kan också bli ett dyrt tomtebloss med en snabbt slocknande energilåga där förändring, eftereffekt och affärsnytta riskerar att utebli.

Här kommer några snabba tips till en köpare av möten och event:

  • Kartlägg syfte och mål med eventet, affärsstrategiska utmaningar samt eventuella hinder och begränsningar.
  • Fastställ kommunikativa mål (vad vill ni att målgruppen ska veta, känna och göra efter eventet.
  • Tydliggör hur målgruppen ser ut? (bakgrund, mångfald, intern kultur, värderingar och förväntningar.
  • Om eventet genomförts tidigare, titta på framgångsfaktorer och fallgropar från tidigare utvärderingar och ta fram vad som med fördel kan upprepas och vad som bör undvikas.
  • Tydliggör vad den önskade affärsnyttan av eventet är och sätt en före-, under- och efterplan.
  • Slutligen, finns inte kompetens att driva ovan processer internt för att få svar på dessa frågor, välj en samarbetspartner som har kompetens och erfarenhet av att hjälpa er göra det.
  • Sammanfattningsvis – fokusera inte på att jaga idéer och hur-lösningar. Ta det lugnt, gör hemläxan och säkra grunden så att ni genomför rätt idéer istället.

Av: Karin Frisell, vd och kommunikationsstrateg på Step2 Communication

Victor [email protected]

Läs mer:

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Svenskar ligger i topp i internationella rankningar över engelska som andraspråk. Trots det så blir det ibland fel när svenskar ska kommunicera på engelska, framför allt i professionella sammanhang. Experterna tipsar om hur du förbättrar din skriftliga kommunikation på engelska.

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Många organisationer lägger stora summor på möten och event – men saknar samtidigt överblick över kostnader, leverantörer och bokningar. Särskilt de mindre mötena sker ofta utan struktur, vilket gör det svårt att följa upp både ekonomi, hållbarhet och säkerhet.

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Hon lär ut hur du navigerar i förändring på IHM och den 8 maj kliver Kerstin Sääw upp på scen på International Management Assistants årsmöte i Stockholm. Här berättar hon hur du som EA kan ta en unik position i förändringsprocesser, varför förändringar ofta kör fast och varför Pippi har en särskild plats i hennes liv.

Fotografiskas 5 bästa lokaler för möten, event och konferens 2023

Fotografiskas 5 bästa lokaler för möten, event och konferens 2023

Annons

Ett möte, en konferens över dagen eller en kick-off, produktlansering eller fest för hundratals gäster? Fotografiskas inspirerande lokaler vid Stadsgårdskajen, med den hänförande utsikten mot vattnet, bjuder på en otrolig inramning för alla typer av möten. Här finns lokaler i alla tänkbara storlekar, med alla tekniska finurligheter som krävs. De pågående fotoutställningarna adderar inspiration till era möten och det prisbelönta, växtbaserade köket bjuder på fantastiska smakupplevelser, sprungna ur visionen om att inspirera till en mer medveten värld. En perfekt plats att mötas på helt enkelt! Här erbjuds också en rad aktiviteter med upplevelser för alla sinnen, som skapar ytterligare inramning till er konferens eller event.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Administratör/GD‑sekreterare – Stockholm – FRA
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei
  • Executive Assistant – Growth – Stockholm – Legora
  • Executive Partner – Stockholm – Mentimeter
  • Executive Assistant – Stockholm – Newcode.ai
  • Office Manager – Stockholm – Redgert Comms
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms län – Okänt företag
  • Executive Assistant – Stockholm – Boston Consulting Group
  • Executive Assistant – Stockholm – McKinsey & Company
  • Assistant, Group Digitalisation – Solna – Saab
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei Sweden
  • Office Manager – Solna – Adapteo
  • Executive Assistant vikariat – Väderstad – Väderstad AB
  • Office Manager & Executive Support – Stockholm – Wise Admin
  • VD-assistent/Executive Assistant – Stockholm – Wise Admin
  • Executive Assistant/VD-assistent – Stockholm – Wise Admin
  • Planeringsadministratör – Skövde – Försvarsmakten
  • Business Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Ledningsassistent – Stockholm – Hjärt-Lungfonden
  • Ledningssekreterare – Stockholm – Försvarshögskolan

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Assistant – Helsingborg – Occlutech

Occlutech rekryterar Office Assistant i Helsingborg. Driv reception, internservice och säkerhet i en internationell medicinteknikmiljö. Ansök senast 31 maj.
12 Affärsresebyråer att ha koll på inför nästa upphandling

49 Affärsresebyråer att ha koll på inför nästa upphandling

Att ha en bra affärsresebyrå som partner kan underlätta livet för dig som Executive Assistant. Inför nästa upphandling, se till att läsa på och jämföra olika aktörer för att se vilken som passar ert företag bäst. Executiveeffect listar 43 resebokare att ha koll på.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Senior Executive Assistant – Stockholm – JLL

Senior Executive Assistant på JLL i Stockholm. Stödja Nordics-ledningen med strategiskt stöd, multi‑market‑samordning samt avancerad kalender- och reseplanering.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Administrative Specialist – Solna – Huawei

Administrative Specialist på Huawei i Solna med nordiskt ansvar för kontorsdrift, budget/kostnadskontroll, risk/compliance och leverantörsstyrning.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Team Assistant – Stockholm – Fidelio Capital

Team Assistant på Fidelio Capital i Stockholm. Reception, office management samt mötes- och resekoordinering i internationell miljö. Heltid.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com