Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-09-25 | Kontor

Det nya kontoret där allt är gammalt

93 procent återbruk blev resultatet när det kommunala fastighetsbolaget Higab avslutade en omfattande renovering och anpassning av sitt kontor i Göteborg.

Det nya kontoret där allt är gammaltHigab/Krister Engström

– Vi arbetar mer och mer målmedvetet med återbruk i våra kundprojekt. Nu var det dags att även göra allvar av saken på hemmaplan, säger Linda Malm, chef för avdelningen Kund och Intern service, och ansvarig för projektet på Higab.

Syftet med projektet var att med fokus på hållbarhet skapa en arbetsmiljö som bättre stödjer verksamhetens växande behov och främjar ett mer flexibelt arbetssätt.
– Genom att involvera medarbetarna i processen och tydligt hålla fanan högt för återbruk har projektet resulterat i en modern och miljömedveten arbetsplats som uppmuntrar till samverkan över avdelningsgränserna, säger Linda Malm.

Sensorer för arbetsmönster

Projektet startade redan 2022. Med stöd av enkät, workshoppar och en förstudie kartlades medarbetarnas behov. Bland annat användes rörelsesensorer för att registrera personalens arbetsmönster. Resultatet var tydligt: mer samverkan och flexibla arbetsytor behövdes.
– Vi insåg att vår nuvarande arbetsplats inte längre stödde hur vi arbetar idag. Det var viktigt för oss att skapa en flexibel miljö där medarbetarna kan arbeta både fokuserat och tillsammans i team. Inte minst då kontoret är fördelat över tre olika våningsplan, vilket i sig kan försvåra samarbetet.

Gammal inredning blev ny

Hållbarhet var en central del i renoveringen. I samarbete med White arkitekter och underleverantören Rekomo fokuserade Higab på att återbruka så mycket som möjligt av den befintliga inredningen. Möbler målades om eller fick nya tyger, och nya miljöer och funktioner skapades, vilket resulterade i ett kontor som känns helt nytt, trots att majoriteten av inredningen är återanvänd. Genom att återbruka 93 procent av inredningen har projektet sparat minst 44 ton koldioxid jämfört med att köpa allt nytt.
– Genom att främja återbruk och ett cirkulärt tänkande vill vi minska vår klimatpåverkan och bidra till en mer hållbar fastighetsförvaltning. Vi gick dock bet på bland annat matta och gardiner. De sakerna är fortfarande svåra att hitta på återbruksmarknaden, men i princip är allt annat återbruk, berättar Linda Malm.

Ytor i förändring

Higabs renovering har inte bara förbättrat arbetsmiljön utan också visat att hållbarhet och flexibilitet kan gå hand i hand. Den nya kontorslösningen är så flexibel att det till och med går att stänga av ett helt kontorsplan om behovet skulle uppstå i framtiden.
– Bolagets långsiktiga vision är att skapa arbetsmiljöer som inte bara möter dagens krav, utan är flexibla nog att kunna anpassas till framtidens behov. Vi ser detta som ett steg i en större resa mot ännu mer hållbara arbetsplatser över tid där vi hoppas kunna sätta en standard för hur kontor kan se ut, säger Linda Malm.

Det nya kontoret där allt är gammalt Det nya kontoret där allt är gammalt Det nya kontoret där allt är gammalt

Bilder: Higab/Krister Engström

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Bästa trixen för att lyckas med tulpaner

Så får du tulpanerna att hålla längre – enkla tips som gör skillnad

Från Blomsterfrämjandet kommer nu råd för hur svenska tulpaner håller sig fräscha längre och utvecklas till ett levande inslag som skapar trivsel i både hem och arbetsmiljö. Med rätt skötsel kan en bukett tulpaner bli ett stilfullt och hållbart blickfång – perfekt för kontor, mötesrum och receptioner.

Kontorstrenderna som formar 2025–2026

Kontorstrenderna som formar 2025–2026

Så skapar du en arbetsplats som medarbetare faktiskt vill återvända till.

Automatiskt utkast

Zilenzio presenterar Dezibel Art – akustikpaneler klädda i konst från Paper Collective

Ett nytt samarbete för samman kraften i förstklassig akustik med den uttrycksfulla skönheten i samtida konst. Dezibel Art av Zilenzio och Paper Collective förvandlar vanliga väggar till platser där man vill stanna upp – där design, välmående och kreativitet möts.

Strömma Evenemang Hållbart: Ett fall av genial batterianvändning

Hållbart evenemang, Ett fall av genial batterianvändning!

Annons

När du står inför en evenemangsplats som sträcker sig över en imponerande 850 m2, väntar att välkomna över 300 gäster, och inte en enda strömkälla är tillgänglig så långt ögat kan nå, vad gör du? Detta var den utmaning och möjlighet som vi på robot event omfamnade, där innovation och hållbarhet stod i rampljuset.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric
  • Office Manager & EA till CFO – Stockholm – The Nutriment Company
  • Office Manager – Stockholm – Hacksaw Studios
  • Uppdragsledare inom administration – Linköping – Saab
  • Office Manager – Upplands Väsby – Airsafe Sweden AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Executive/Admin Assistant – Stockholm – American Express
  • Office Manager – Malmö – Atos Medical
  • Executive Assistant – Stockholm – Electrolux Group
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Interim Executive Assistant – Stockholm – Jurek Recruitment & Consulting
  • Executive Assistant – Solna – CGI
  • Senior Executive Assistant & Founder Operations – Stockholm – BW Technologies AB
  • Executive Assistant – Stockholm – SEB
  • Executive Assistant & Teamkoordinator – Kungälv – Scandinavian Training Center
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorganChase
  • CEO Office – Okänd ort – BJAK
  • Executive Assistant (konsultuppdrag) – Stockholm – Wise Admin
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin

Mest läst

Hjälpsam – men osynlig? Därför kan din största styrka bromsa karriären

Hjälpsam – men osynlig? Därför kan din största styrka bromsa karriären

Att vara den som alltid ställer upp är en av de egenskaper som uppskattas mest hos en Executive Assistant. Men det finns också en baksida. När hjälpsamheten blir en självklarhet riskerar den att göra dig oumbärlig i fel arbetsuppgifter – och mindre synlig för de strategiska möjligheter som driver karriären framåt. Redaktionen har sammanställt några insikter och råd med inspiration ...
Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Svenskar ligger i topp i internationella rankningar över engelska som andraspråk. Trots det så blir det ibland fel när svenskar ska kommunicera på engelska, framför allt i professionella sammanhang. Experterna tipsar om hur du förbättrar din skriftliga kommunikation på engelska.
Upptäck en av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Upptäck två av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Investera en halv dag – eller följ med på en skräddarsydd resa som du sent kommer att glömma. Välj mellan att följa med på hela resans upplägg eller endast utbildning och middag i Göteborg.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager & EA till CFO – Stockholm – The Nutriment Company

Bli navet på Stockholmskontoret som Office Manager & EA till CFO hos The Nutriment Company. Kombinera ledningsstöd, kontorsdrift och ekonomiadministration.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com