Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2026-01-14 | Inspiration

Bord 16 – en exklusiv middagsupplevelse för dig som bokar det lilla extra

När relationer ska vårdas, styrelseledamöter imponeras eller ledningsgruppen samlas i ett mindre format krävs något utöver det vanliga. Med Bord 16 lanserar stjärnkocken Mikael Einarsson ett nytt middagskoncept på Chez Jolie i Stockholm – där gastronomi, hantverk och intimitet står i centrum.

Bord 16 – en exklusiv middagsupplevelse för dig som bokar det lilla extra

Att hitta rätt plats för affärsmiddagar och representativa tillfällen är ofta en del av ledningsassistentens vardag. Nu adderas ett nytt, högintressant alternativ till Stockholms restaurangscen. Mikael Einarsson presenterar Bord 16 – ett återkommande koncept på Chez Jolie, där middagen serveras i restaurangens exklusiva chambre séparée.

Bord 16 – en exklusiv middagsupplevelse för dig som bokar det lilla extra

Premiären äger rum den 4 och 5 februari och genomförs som en så kallad four-hands dinner. Under två kvällar delar Einarsson köket med gästande kocken Jesper Karlsson, ett välkänt namn inom nordisk gastronomi och tidigare kökschef på Fäviken.

– Menyn, som består av sju serveringar, blir en kombination av tillbakablickar och samtid, med råvaror och klassiskt hantverk i fokus, säger Mikael Einarsson.

För Einarsson och Karlsson innebär kvällarna också en personlig återförening. De arbetade tidigt i sina karriärer sida vid sida på restauranger som Pontus in the Greenhouse och Carl Michael – erfarenheter som nu sätter tonen för menyerna på Bord 16.

Ett format anpassat för små, viktiga sällskap

Namnet är ingen tillfällighet. Endast 16 platser erbjuds per kväll och varje sällskap kan boka upp till fyra platser per reservation. Det gör konceptet särskilt relevant för ledningsassistenter som söker en genomtänkt miljö för exempelvis strategiska samtal, belöningsmiddagar eller diskreta representationstillfällen.

Matchande vinpaket erbjuds på plats, och ambitionen är att Bord 16 ska återkomma med nya datum och nya gästande kockar. Uppdateringar kommuniceras löpande via Chez Jolies Instagram.

Bakom satsningen står Stureplansgruppen, som sedan 1996 byggt upp en portfölj av några av Sveriges mest prisade restauranger, barer och hotell.

Länk till Chez Jolie hittar du här!

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Sommarfest på jobbet – så skapar du ett uppskattat arrangemang

Sommarfest på jobbet – så skapar du ett uppskattat arrangemang

När sommaren närmar sig är det många arbetsplatser som vill samla medarbetarna för att fira ett intensivt halvår innan semestrarna tar vid. Ibland är det ledningsassistenten som får uppdraget att styra upp sommarfesten. Med rätt planering kan arrangemanget bli mer än bara en trevlig kväll – det kan stärka relationerna och bidra till en positiv företagskultur.

Några ödmjuka tankar om hur du bygger ett riktigt starkt partnerskap med din chef

Några ödmjuka tankar om hur du bygger ett riktigt starkt partnerskap med din chef

Relationen mellan en Executive Assistant och en chef är ofta avgörande för hur väl vardagen fungerar i en organisation. När samarbetet fungerar riktigt bra blir det mer än ett administrativt stöd – det blir ett partnerskap. Här är några tankar om vad som kan bidra till ett starkare och mer effektivt samarbete.

Hard Rock Cafe öppnar ny restaurang i centrala Stockholm

Hard Rock Cafe öppnar ny restaurang i centrala Stockholm

Hard Rock Cafe Stockholm öppnar nu en helt ny restaurang i centrala Stockholm. Den nya etableringen på Vasagatan och Mäster Samuelsgatan ska bli en mötesplats för mat, musik och liveunderhållning – med större lokaler, en egen scen och ett nytt urval ur den världsberömda memorabilia-samlingen.

Upphandlingar – vägen från nystartad verksamhet till växande företag

Upphandlingar – vägen från nystartad verksamhet till växande företag

Annons

På den offentliga upphandlingsmarknaden är det efterfrågan på mängder av olika varor och tjänster, och för mindre företag kan den offentliga marknaden vara en bra utgångspunkt för att växa och skaffa sig nya uppdrag och förutsägbara intäkter. Innan du ger dig i kast med upphandlingsmarknaden är det några saker du bör tänka igenom. I den här artikeln försöker vi ge dig några tips och lite inspiration på vägen från litet till stort företag.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Workplace Coordinator – Stockholm – Helsing
  • Office Manager – Malmö – Mindpark
  • Office & Operations Manager – Stockholm – Appostrophe
  • Strategisk Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Manager – Stockholm (Bromma) – Norteam AB
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • Office Manager – Rotebro, Stockholm – Candela
  • Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Executive Assistant – Stockholm – ServiceNow
  • Back Office Manager – Tyresö – Avfallskonsulten i Huvudstaden AB
  • Executive Assistant – Okänd ort – Okänt företag
  • Executive Assistant till CEO – Okänd ort – OWL POD
  • Executive Assistant – Stockholm – Bokförlaget Stolpe
  • Office Mood Manager (50%) – Stockholm – Puzzel
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx Sverige
  • Community & Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Executive Assistant – Rotebro – Envirotainer
  • Executive Assistant – Malmö – Sharkmob

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Jobb: PA/Executive Assistant till Frantzén Group – Stockholm

Frantzén Group söker PA/EA i Stockholm. Ledningsnära roll med kalender- och mötesplanering, reselogistik och kontorsansvar. Läs analysen och ansök nu.
Ledarskapet som avgör allt – nya siffror visar varför engagemang är din viktigaste affärsfråga

Ledarskapet som avgör allt – nya siffror visar varför engagemang är din viktigaste affärsfråga

Endast var femte medarbetare i världen är engagerad i sitt arbete. Samtidigt kostar låg motivation den globala ekonomin biljoner varje år. Läs hela rapporten visar att ledarskapets kvalitet nu är den enskilt viktigaste faktorn för både resultat och välmående.
EA-mingel i Koppartälten – bygg din egen AI-assistent med Anna Cronqvist

EA-mingel i Koppartälten – bygg din egen AI-assistent med Anna Cronqvist (Fullbokat)

Välkommen till EA-mingel #17 – en kväll där nätverkande möter konkret kompetensutveckling. Den 15 april ses vi i Koppartälten i Hagaparken, där du får lära dig hur du bygger en personlig AI-assistent som effektiviserar din vardag som Executive Assistant.
Möt Ebba Lahrman: Från trafikreporter till EA-tungviktare

Möt Ebba Lahrman: Från trafikreporter till EA-tungviktare

Årets första profilintervju tar mig till Swedish Matchs nordiska huvudkontor, som ligger på Karlavägen i centrala Stockholm. Här ska jag träffa Ebba Lahrman, Executive Assistant till Anna Hällöv, som är Sverigechef på Swedish Match.
Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect går in i en ny fas. Tillsammans med STHLM Möten och SheMeets samlas plattformen nu i ett nytt bolag – samtidigt som ett strategiskt samarbete med Konferensidé stärker erbjudandet kring mötets innehåll. Executiveeffect fortsätter att vara ett oberoende media med ansvarig utgivare.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com