Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-03-20 | Aktuellt

Positiva vindar blåser in över 2024

Kostnadsutvecklingen har toppat och 2024 blir året då den svenska ekonomin sakta vänder uppåt. Efter en period av svagt konjunkturläge går det nu att skönja ljuset i tunneln och en svag tillväxt för ekonomin och detaljhandeln är därmed att vänta. I årets första upplaga av Detaljhandelns konjunkturrapport sätter HUI prognosen för total detaljhandel i löpande priser (värde) till 1,5 procent för 2024 och 3,5 procent för 2025. I fasta priser (volym) sätts prognosen till 0,5 procent för 2024 respektive 2,0 procent för 2025.

Positiva vindar blåser in över 2024

– En ljusare ekonomisk framtidstro, räntesänkningar och nya investeringar i näringslivet resulterar i svagt uppreviderade prognoser både för Sveriges ekonomi och för detaljhandeln. Hushållens skenande levnadsomkostnader har mattats av och konsumtionsutrymmet ökar. 2024 blir året då det återigen blåser in positiva vindar i den svenska ekonomin, säger William Lindquist, analytiker på HUI Research.

Detaljhandelns försäljning ökade med totalt 3,5 procent under 2023 och har trots det utsatta ekonomiska läget visat sig vara motståndskraftig. Försäljningsutvecklingen i den totala detaljhandeln förväntas växa med 1,5 procent under helåret, där dagligvaruhandeln driver tillväxten. Prisökningstakten i dagligvaruhandeln har stabiliserats och förväntas uppgå till 1,5 procent per år under de kommande två åren. För sällanköpsvaruhandeln, där många delbranscher har upplevt en svag utveckling under det senaste året, vänder läget uppåt och nolltillväxt prognostiseras för 2024.

– Under 2024 är det fortsatt handel med brett sortiment, där många lågprisalternativ finns, som är dragloket för sällanköpsvaruhandelns utveckling. Konsumenternas tydliga lågprisfokus har alltså inte upphört. Sällanköpsvaruhandeln har det dock fortsatt tufft, men under 2025 väntas en positiv tillväxt för samtliga delbranscher, säger Emma Hernell, VD på HUI Research.

De positiva vindar som nu så sakteliga börjar blåsa avspeglar sig i prognoserna för Sveriges ekonomi. Prognosen för BNP behålls på 0,9 procent för 2024, medan en upprevidering från 1,0 till 1,2 procent sker för hushållens konsumtion. Med räntesänkningar att vänta gynnas därtill hushållens konsumtionsutrymme ytterligare. Uppgången för Sveriges ekonomi påbörjas under året och fortsätter in i 2025 med en stark prognostiserad ekonomisk tillväxt att vänta.

Procentuell tillväxt i svensk ekonomi (fasta priser) och i detaljhandeln (löpande priser), föregående prognos inom parentes

Utfall 2023 Prognos 2024* Prognos 2025*
BNP, fasta priser -0,2 0,9 (0,9) 2,3 (2,4)
Hushållens konsumtion, fasta priser -2,6 1,2 (1,0) 3,5 (3,7)
Total detaljhandel, löpande priser 3,5 1,5 (1,0) 3,5 (4,0)
Dagligvaruhandel, exklusive Systembolaget, löpande priser 7,3 3,0 (2,5) 2,5 (3,0)
Sällanköpsvaruhandel, löpande priser 0,6 0,0 (-0,5) 4,0 (4,5)

Om Detaljhandelns konjunkturrapport

Detaljhandelns konjunkturrapport är ankaret för beslut inom konsumtionslandskapet. Fyra gånger per år publicerar HUI Research en djuplodande konjunkturbedömning. I rapporten redovisas prognoser för utvecklingen i handeln, enskilda branscher och svensk ekonomi som helhet för de kommande två åren. Fokus ligger på prognoser för detaljhandeln och hushållens konsumtion. I konjunkturbedömningen ingår även fördjupningar och en analys av detaljhandeln i våra nordiska grannländer.

Konjunkturrapporten används bland annat av detaljhandelns aktörer, fastighetsmarknaden samt bank- och finansmarknaden. Anledningarna är många, bland annat att rapporten:

  • Möjliggör bättre lednings- och styrelsebeslut
  • Utgör en robust grund till affärsplaner och interna strategidokument
  • Höjer kompetensnivån bland nyckelpersoner och anställda
  • Ger tillgång till unik data och analys
  • Möjliggör benchmarking
  • Ger professionell bakgrundsinformation till exempelvis kundpresentationer
Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Därför vill vi veta var allting är hela tiden

När incitamenten avgör vem en ledare litar på med kapitalet

Certifierad Executive Business Assistant – utbildningen som stärker både rollen och självförtroendet

Certifierad Executive Business Assistant – utbildningen som stärker både rollen och självförtroendet

Att vara Executive Assistant handlar idag om betydligt mer än att hantera kalenderbokningar och koordinera möten. Rollen har utvecklats till att bli ett strategiskt stöd för ledningen – och kraven på affärsförståelse, kommunikation, digital kompetens och självledarskap ökar. Därför väljer allt fler att utbilda sig till Certifierad Executive Business Assistant.

Så fick 500 deltagare en helhetsupplevelse som höll hela vägen

Västmöte 2026: När 500 deltagare ska mobiliseras krävs en partner som tar helhetsgreppet

Annons

När ett stort möte ska leverera både energi och riktning räcker det inte att ’bara’ få dagen att rulla på. Planeringen måste sitta tidigt, ansvarskedjan tydlig och alla segment haka i varandra. Under Moderaternas ”Västmöte 2026” tog Estrad i Alingsås rollen som strategisk partner genom hela processen, från förberedelser och projektledning till genomförande och avveckling.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Administrativ assistent, BU AEW – Göteborgs stad – Saab
  • Administrativ assistent – Göteborg – Saab
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Office Management Coordinator – Solna – DHL
  • Executive Assistant – Solna – Saab
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms län – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant, GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant till Head of Wealth & Asset Management – Stockholm – SEB
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei
  • Interim EA/Paralegal – Stockholms kommun – Jurek Recruitment & Consulting
  • Founders Associate – Stockholm – Grale
  • Executive Assistant inom Operations – Väderstad – Väderstad AB
  • Administratör/GD‑sekreterare – Stockholm – FRA
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Administrativ assistent – Göteborg – Saab

Bli administrativ assistent på Saab BU AEW i Göteborg. Stöd ledningsgrupp med kalender, rekrytering, resor och event. Hög sekretess. Säkerhetsprövning krävs.
“Ledningsgruppen har ansvaret för vilken möteskultur som skall vara normen”

Sveriges första Virtuella Mötesmässa!

Den 17e december är det dags för Sveriges första virtuella mötesmässa. Arrangörer är gr8 meetings i samarbete med Trippus. Utställarna börjar bli klara och vi slår en signal till Heléne Arvidsson på gr8 meetings som är arrangör tillsammans med Trippus.
Det nya kontoret där allt är gammalt

Det nya kontoret där allt är gammalt

93 procent återbruk blev resultatet när det kommunala fastighetsbolaget Higab avslutade en omfattande renovering och anpassning av sitt kontor i Göteborg.
EA-mingel på Ad Astra by Elite: energi, nätverkande och mötesinspiration i italiensk miljö

EA-mingel på Ad Astra by Elite: energi, nätverkande och mötesinspiration i italiensk miljö

Det blev en kväll fylld av energi, nya möten och inspirerande samtal när Executiveeffect samlade Executive Assistants, chefsassistenter och andra yrkesverksamma till ett exklusivt EA-mingel på Ad Astra by Elite i Södertälje.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Natixis CIB

Natixis CIB öppnar i Stockholm och rekryterar Executive Assistant/Office Manager. Bred roll med ledningsstöd, kontorsdrift, KPI och CRM i global bank.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com