Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2021-02-08 | Aktuellt

Inspirationsmorgon med Stefan Hyttfors: Framtida trender – hållbarhet, digitalisering och ledarskap

Hur världen kommer te sig den närmaste framtiden? Är en av många frågeställningar Stefan Hyttfors kommer beröra under inspirationsmorgonen.

Inspirationsmorgon med Stefan Hyttfors: Framtida trender – hållbarhet, digitalisering och ledarskapEventyr bjuder in till inspirationsmorgon med Stefan Hyttfors Framtida trender – hållbarhet, digitalisering och ledarskap
Executiveeffect tipsar: Inspirationsmorgon med Stefan Hyttfors: Framtida trender
Stefan Hyttfors är futuristen som har en entusiasmerande förmåga att beskriva utvecklingen med fokus på beteendeförändringar istället för teknik. Och är det något vi är mer nyfikna på just nu så är det väl just det? Hur världen kommer te sig den närmaste framtiden? Stefan Hyttfors har en gedigen bakgrund som fotograf, journalist, pr-konsult och entreprenör.

Med drygt 1000 föreläsningar i bagaget och genom en förmåga att reflektera, engagera och få åhörarna att förstå är Stefan en av landets mest uppskattade föreläsare. Den 24 februari gästar han Eventyrs inspirationsmorgon och då kommer vi att få höra varför vår framtid präglas av det vi inte har erfarenhet av, om vårt egna förhållningssätt till osäkerhet och om två problem och tre megatrender.

Inspirationsmorgonen sker online den 24 februari kl. 08:15 – 09:00

Anmälan sker till [email protected]

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI kan sammanfatta, sortera och föreslå. Men den kan inte läsa rummet, förstå vd:ns humör eller veta vilka tre personer som absolut inte ska sitta bredvid varandra på middagen

Anneli Gustavsson

Anneli Gustavsson vill lyfta nästa generation Executive Assistants

Efter ett uppehåll återvänder Anneli Gustavsson till IMA Swedens styrelse som MarCom Officer. Hon vill öka kännedomen om nätverket, skapa större medlemsvärde och inspirera fler Executive Assistants att ta plats, engagera sig och utvecklas i sina yrkesroller.

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

135 fönsterlösa rum under Drottninggatan ska locka både prismedvetna resenärer och gäster som söker total tystnad. Nu satsar Scandic på ett hotellkoncept som är ovanligt i Sverige men växer internationellt.

Styrkan av berättelser kring lägerelden när oron blåser

Styrkan av berättelser kring lägerelden när oron blåser

Annons

– När vår vardag skakas om av saker i vår omvärld som vi inte har kontroll över ökar människans behov av att vara tillsammans, säger Mårten Diktonius, Content Director på Eventyr.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant – Borås – Ordina AB
  • Ledningsstöd – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Ledningsstöd/VD-assistent – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Executive Assistant – Stockholm – Bauer Media Audio Filial Sweden
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholms kommun – Certan
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholm – Certan
  • Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric
  • Assistant – General Management Power Quality – Västerås – Hitachi Energy
  • Assistant – General Management Power Quality – Västerås – Hitachi Energy
  • Business Assistant – Stockholm – J.P. Morgan
  • Executive Assistant – Stockholm – AIG
  • Office Manager & Operations Coordinator – Stockholm – Maandag Nordic
  • Executive Assistant – Stockholm – Boston Consulting Group
  • Executive Assistant – Growth – Stockholm – Legora
  • Assistant – General Management Power Quality – Västerås – Hitachi Energy
  • Executive Assistant/Administrativ assistent – Göteborg – SHT Smart High Tech AB
  • Executive Assistant – Stockholm – Wise Admin
  • Team Assistant – Stockholm – Fidelio Capital
  • Executive Assistant Operations – Väderstad – Väderstad AB
  • Executive & Office Assistant – Stockholm – Okänt företag

Mest läst

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Executive Assistant har gått från administrativt stöd till strategisk nyckelperson. Efter flera år av effektiviseringar inser allt fler företag värdet av erfarna ledningsassistenter – och konkurrensen om de mest attraktiva kandidaterna hårdnar snabbt. Internationella analyser visar samtidigt att rollen får allt större strategisk betydelse i takt med att arbetslivet blir mer komplext och AI-drivet.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive & Office Assistant – Stockholm – Okänt företag

Executive & Office Assistant i Stockholm, 12 mån tidsbegränsad anställning. Ledningsstöd, rese- och kalenderplanering samt operativt kontorsansvar.
Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Från hotellobby till ledningsgrupp – för drygt två år sedan bytte Ingela Lindahl bana och tog klivet in i EA-rollen på Holmen. I dag navigerar hon mellan affärskritiska beslut och vardagslogistik, samtidigt som hon hämtar energi i stallet, med hö i håret och fullt fokus. Här berättar hon om omställningen, tempot och vad som krävs för att ligga steget före.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant till CEO – Solna – SAS – Scandinavian Airlines

SAS – Scandinavian Airlines söker Executive Assistant till CEO i Solna. Strategiskt stöd till ledning och styrelse, planering, resor och sekretess i internationell miljö. Start 1 juni 2026.
16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

Letar du efter en restaurang i Stockholm där du kan abonnera för ditt nästa event eller fest? Det finns många fantastiska alternativ som erbjuder en kombination av unika miljöer och högkvalitativ mat. Oavsett om du planerar en privat fest på restaurang, en bröllopsmiddag eller en företagskickoff, finns det restauranger som passar alla behov. I denna guide presenterar vi några av ...

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com