Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content
2021-11-01 | Göteborg & Co | Annons

Göteborg hjälper mötesbranschen att utveckla hybridmöten

Utvecklingen av digitala möten har ökat stort under pandemiåret. Men vad händer nu? Det är det ingen som riktigt vet. Men vad alla kan vara överens om är att hybrid har seglat upp som ett mellanting mellan fysiska och digitala möten. Kanske är det framtiden? Det tror Göteborg & Co är ett bra och hållbart alternativ. Och därför har metoden Hybrid+ tagits fram. För att hjälpa och kvalitetssäkra för de arrangörer som vill välja ett hybridalternativ.   

Göteborg hjälper mötesbranschen att utveckla hybridmötenUnimeet välkomstkväll. Tack vare ett samarbete mellan Unimeet Gothenburg och projektet Hybridupplevelser på Göteborg & Co arrangerades en mycket lyckad hybrid välkomstkväll för 250 deltagare med ursprung i hela världen. Foto: Jonas Larsson/Göteborg & Co.

I samband med att hybridmöten började ses som framtidens mötesform, så såg Göteborg & Co också ett kunskapsglapp bland arrangörer. För att underlätta och skapa kvalitet för dessa startades därför Projektet Hybridupplevelsedestinationen. Projektet har som syfte att hjälpa arrangörer av möten och evenemang att höja sin kunskapsnivå och samverkansgrad vad gäller evenemang och möten. Och därmed kvalitetssäkra hybridmöten.

Hybrid+ underlättar och vägleder

I projektet har metoden Hybrid+ tagits fram. Den innebär att arrangören utgår från sina egna förutsättningar, tekniska möjligheter och mål för att skapa en hybrid upplevelse och ett anpassat format. Hybrid+ är en trestegs-modell för möten och evenemang som vill ta steget mot ett nytt mer interaktivt digitalt format. Metoden är vägledande när arrangörer planerar och beslutar sig för ett hybridformat.

– Många är vana vid mötesplattformarna Zoom och Teams, men på ett event vill man kanske ha utställare som ska presentera och visa upp sig, ha olika parallella möten som deltagarna växlar emellan eller möjlighet till nätverkande, säger Henrik Svensson, ansvarig på Göteborg & Co för projektet Hybridupplevelsedestinationen.

– Där blir också vår rådgivningsservice värdefull för de som planerar ett hybridevent i Göteborg, fortsätter Henrik.

Kostnadsfri plattformsrådgivning

För att så många som möjligt ska kunna ta del av kunskaperna kring hybrida möten erbjuder nu Göteborg & Co kostnadsfri rådgivning för evenemangs- och mötesarrangörer att matcha rätt plattform med rätt event.

Rådgivare med 20 års erfarenhet

Projektets nya plattformsrådgivare är, som jobbat inom evenemangs- och mötesindustrin i 20 år och har bred erfarenhet som projektledare och producent för många olika typer av event. Marcus finns på plats för att hitta en lösning för varje tillfälle, utifrån deltagarens behov men också utifrån förväntningar, ambition och budget.

– Den lösning som är bäst för en arrangör är kanske onödigt krånglig för en annan. Allt beror på vad man vill göra och hur man vill interagera med sina deltagare. En viss typ av innehåll kanske är bäst att streama på Youtube eller Facebook, medan andra vill att deltagarna ska ha möjlighet att se och prata med varandra, som på Zoom och Teams. Just de har dock sina begränsningar, särskilt när det kommer till hybridevent. Då passar andra plattformar bättre, säger Marcus Sandin.

Göteborg hjälper mötesbranschen att utveckla hybridmöten
Marcus Sandin, plattformsrådgivare och Henrik Svensson, projektledare hybridupplevelser ser stora fördelar med de verktyg som tagits fram för att stötta arrangörer som vill genomföra möten i Göteborg. Foto: Jonas Larsson/Göteborg & Co.

– Genom denna unika metod som Hybrid+ är, och med kostnadsfri rådgivning, har vi helt enkelt möjlighet att utveckla och kvalitetssäkra de möten som förläggs i Göteborg, avslutar Henrik.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Upptäck en av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Upptäck en av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Investera en halv dag – eller följ med på en skräddarsydd resa som du sent kommer att glömma. Välj mellan att följa med på hela resans upplägg eller endast utbildning och middag i Göteborg.

När omvärlden flyttar in i ledningsrummet – därför behöver fler ledare förstå geopolitik

När omvärlden flyttar in i ledningsrummet – därför behöver fler ledare förstå geopolitik

Geopolitik har länge setts som något för regeringar, säkerhetsexperter och utrikesredaktioner. Men i dag påverkar den även sådant som strategi, affärsbeslut, leverantörskedjor, kompetensförsörjning och kommunikation i svenska organisationer. Frågan är inte längre om ledare behöver förstå geopolitik – utan hur väl de gör det.

Sluta lägga timmar på att leta konferenslokaler – låt mötesexperter hjälpa dig istället

Sluta lägga timmar på att leta konferenslokaler – låt mötesexperter hjälpa dig istället

Kickoff i höst. Ledningsmöte nästa månad. Styrelsedag om två veckor. För många Executive Assistants, ledningsassistenter, Office Managers och kontorsansvariga börjar processen likadant: otaliga öppna flikar, offerter som är svåra att jämföra och värdefull arbetstid som försvinner från allt annat som också måste hinnas med. Men det finns ett smartare sätt att boka möten, konferenser och event – helt kostnadsfritt.

Goteborg Co Executiveeffect

EN DEL I BESÖKSNÄRINGENS ÅTERHÄMTNING

Projektet Hybridupplevelser är del av Göteborgs Stad satsning för att underlätta besöksnäringens återhämtning. Förutom att projektet finansieras av Göteborgs Stad, har Göteborg & Co nyligen även beviljats stöd från Tillväxtverkets utlysning Hållbar platsutveckling inklusive möten och evenemang.

Kontaktperson:
Henrik Svensson, projektledare hybridupplevelser
[email protected]

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager – Upplands Väsby – Airsafe Sweden AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Executive/Admin Assistant – Stockholm – American Express
  • Office Manager – Malmö – Atos Medical
  • Executive Assistant – Stockholm – Electrolux Group
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Interim Executive Assistant – Stockholm – Jurek Recruitment & Consulting
  • Executive Assistant – Solna – CGI
  • Senior Executive Assistant & Founder Operations – Stockholm – BW Technologies AB
  • Executive Assistant – Stockholm – SEB
  • Executive Assistant & Teamkoordinator – Kungälv – Scandinavian Training Center
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorganChase
  • CEO Office – Okänd ort – BJAK
  • Executive Assistant (konsultuppdrag) – Stockholm – Wise Admin
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • CEO Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Internet Vikings
  • Executive Assistant till CEO – Stockholm – GSM – Green SM
  • Senior Executive Assistant & Founder Operations – Stockholm – BW Technologies
  • Executive Assistant – Stockholm – CGI

Mest läst

Upptäck en av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Upptäck en av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Investera en halv dag – eller följ med på en skräddarsydd resa som du sent kommer att glömma. Välj mellan att följa med på hela resans upplägg eller endast utbildning och middag i Göteborg.
Här är världens 50 bästa lyxhotell – årets lista är klar

Här är världens 50 bästa lyxhotell – årets lista är klar

Vilka hotell sätter den globala standarden för exklusiva gästupplevelser? Robb Report har presenterat sin lista över världens 50 främsta lyxhotell 2026 – en inspirationskälla för Executive Assistants och beslutsfattare som planerar internationella möten, affärsresor och kundevent.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Ledningsassistent – Stockholm – Hjärt-Lungfonden

Ledningsassistent i Stockholm för Hjärt-Lungfonden. Roller, ansvar och krav, rekrytering via Wise Admin samt konkreta tips för att stärka din EA-ansökan.
Seglingsentusiasten som curlar med omsorg

Seglingsentusiasten som curlar med omsorg

Åsa Baihofer är executive assistant på Ericsson och hon beskriver vad hon gör som ”management by pampering”. I sin roll jobbar hon med att planera, strukturera och förutspå hinder. Men hon ser också sitt bidrag som en viktig del av företaget – där hon dagligen får se resultat av sina insatser.
Arctic Bath prisas för hållbarhet – rankas bland Sveriges främsta lyxhotell

Arctic Bath prisas för hållbarhet – rankas bland Sveriges främsta lyxhotell

Det flytande spahotellet Arctic Bath i Harads fortsätter att stärka sin internationella position. I den första upplagan av Falstaff Hotel Guide Nordics 2026 utses hotellet till vinnare i kategorin Engagement for Sustainability & Innovation – samtidigt som det rankas som ett av Sveriges högst bedömda hotell.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com