Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-10-16 | Inspiration

Agdas STHLM – ny konferens, restaurang och festvåning

Stockholms innerstad får nu en ny, spännande mötesplats i form av Agdas STHLM. I helt nyrenoverade lokaler, som tidigare varit stängda för allmänheten, slår Agdas upp portarna för konferens, restaurang och evenemang med högkvalitativ mat. Bakom satsningen på Regeringsgatan 107 står Carotte.

Agdas STHLM – ny konferens, restaurang och festvåningAgdas STHLM

En plats inspirerad av Agda Österberg

Agdas är en mötesplats inspirerad av Agda Österberg (1891-1987). Genom sina verk har hon skapat en egen väg som inspirerar och berör. Konstkännare hyllar hennes mod att gå utanför ramarna för att skapa något djärvt i en tid där det inte var helt självklart att sticka ut. Framför allt som kvinna.

Agda Österberg använde också sin position för att främja sociala frågor och bidra till samhällsdebatten. Hon har givit röst åt tystade och uppmärksammat frågor som jämställdhet, mänskliga rättigheter och miljöförstöring. Förhoppningen är att hennes anda ska fortsätta att inspirera till spännande samtal, möten och idéer som ekar genom tiden.

Restaurang Agdas på hörnet 

Agdas på hörnet är känslan av ett stort vardagsrum. Restaurangen håller öppet från tidig vardagsmorgon till eftermiddag – och därefter som festvåning för slutna sällskap till sen kväll. Restaurangen är designad av Stylt Trampoli, en flerfaldigt prisbelönt designbyrå med rötterna i Göteborg.

Här kikar gäster obehindrat in för den nybakade frukostfrallan, chiapuddingen och det uppiggande kaffet som välkomnar dem i arla morgonstund. Till lunch sätter Agdas guldkant på arbetsdagen med vällagad mat från grunden på närproducerade råvaror. Här sitter gästerna ner för långlunch eller plockar upp sin take away och ilar vidare. Dagens lunch utgår ifrån en vegetarisk rätt som går utmärkte att äta som den är. Alternativt kan gästen välja att lägga till dagens animaliska protein. Veckans favoriter varieras i både á la carte och sallader, samt kreativa mackor.

– Vårt team i restaurangen har lång erfarenhet från några av Stockholms mest ikoniska restauranger. Vi är mycket stolta över den här satsningen och hoppas och tror att gästerna kommer att uppskatta Agdas som mötesdestination. Här finns något för alla, säger Oscar Durling, VD på Carotte Food & Event, som driver Agdas STHLM, med Agdas på hörnet.

Hos Agdas på hörnet är man välkommen att slå sig ner sig med sin jobbdator i mellantimmarna. Restaurangen har även ett utbud av nybakade bullar, croissanter och sötsaker. Då arbetsveckan känns lång finns också möjligheten att socialisera under en after work. Varje torsdag, med start den 26 oktober, håller Agdas på hörnet öppet för AW kl 16:00-20:00.

En festvåning mitt i stan 

Restaurangens dagliga verksamhet stänger sen eftermiddag och då öppnas möjligheten att abonnera Agdas på hörnet. En fullutrustad, central restaurang för evenemang för upp till 150 personer under kvällar och helger. Agdas projektledare och kockar skräddarsyr bar och meny efter gästernas önskemål. Det går även bra att beställa smakupplevelser från Agdas genom catering.

Vägg i vägg ligger Agdas konferens 

Agdas konferensvåning är inte bara en plats för affärsmöten, det är en plats för inspiration och kreativitet. I stilrena, men ombonade mötesrum får idéer sväva fritt. Med modern teknik, en harmonisk lounge och bekväma faciliteter skapas en helgjuten miljö för givande möten.

Här är det meningen att gästerna ska känna sig som hemma. Hos Agdas finns sju mötesrum för 6–16 personer, en utbildningssal för 36 personer samt en hörsal med kapacitet på 98 personer. Medan projekt presenteras eller framgångar firas så förbereds gedigen mat av hög kvalitet till mötesdagen, vägg i vägg.

Bakom Agdas står Carotte tillsammans med Alecta Fastigheter 

Agdas STHLM öppnar upp i gatuplanet i Alectas fastighet Höjden på Regeringsgatan 107. Alecta Fastigheter har varit en aktiv part i utvecklingen av restaurangen, konferensen och övriga faciliteter som Agdas erbjuder. Verksamheten drivs av Carotte genom ett samarbete som omfattar all soft facility service i fastigheten. Det innefattar driften av restaurangen och konferensen, samt bemanning av reception och städtjänster.

 – Vi är ett fastighetsbolag som har visionen att varje dag arbetar för att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer. Att tillsammans med Carotte skapa en ny mötesplats i ett kvarter som tidigare mest passerats, och dessutom omfamna Agda Österbergs övertygelse om alla människors rättigheter, är ett konkret bevis på vad vi menar med visionen, säger Florence Cardell, affärsutvecklare på Alecta Fastigheter.

AGDAS HEMSIDA: http://agdasstockholm.se/

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Grand Resort Lagonissi prisas som Europas bästa konferensresort

Grand Resort Lagonissi prisas som Europas bästa konferensresort

Med 72 tunnland egen halvö i Aten och ett nyrenoverat konferenscenter i toppklass har Grand Resort Lagonissi utsetts till Europas ledande konferensresort 2025 enligt World Travel Awards. Nu hoppas den grekiska lyxanläggningen locka den nordiska mötesindustrin med en unik kombination av sol, havsnära elegans och högteknologiska mötesfaciliteter.

Clarion Hotel Sign lyfter sin designidentitet med nya Stratum Suites

Clarion Hotel Sign lyfter sin designidentitet med nya Stratum Suites

I hjärtat av Stockholm lanserar Clarion Hotel Sign tre exklusiva signatursviter – Stratum Suites – formgivna i samarbete med designstudion Bernadotte & Kylberg. Med svenskproducerade möbler, arkitektonisk fingertoppskänsla och en unik panoramavy över staden siktar hotellet mot att erbjuda ett nytt slags hotellupplevelse – lika mycket designresidens som boende.

The Dock förnyar Södertälje – nytt hotell sätter stadens utveckling på gastkart

The Dock: Ett hotell som förenar stadstillväxt, innovation och affärsnytta

Nordic Hotels & Resorts satsar stort i Södertälje med The Dock Urban Hotel & Spa, som öppnar den 19 november 2025. Hotellet blir ett nytt landmärke vid Marenplan och förväntas bidra till stadens tillväxt och attraktionskraft, både som rese­destination och affärsnod.

Automatiskt utkast

5 anledningar till att välja Golfbaren för ditt nästa företagsevent!

Annons

När du planerar företagets nästa kick-off, konferens, eller teambuilding-aktivitet, letar du sannolikt efter en plats som erbjuder mer än bara mötesrum och standard catering. Du söker en unik upplevelse som förstärker team-andan, inspirerar kreativitet och lämnar ett bestående intryck. Golfbaren står ut som en optimal destination för företag som värderar innovation, gemenskap och en touch av lekfullhet i sina sammankomster.

Svenska Möten
Annonsplatta gron

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Jobb: Executive Assistant & HQ Office Manager | Quant Stockholm
  • Executive Assistant/VD-assistent – Courtier Group, Stockholm
  • Senior Management Assistant – Tietoevry, Solna
  • Executive Assistant (VD-assistent) – Nimlas Group, Stockholm
  • Office Manager/kontorsansvarig till Jernhusen – Stockholm
  • Executive Assistant till Group CEO – Nimlas Group, Stockholm
  • Office Manager i Stockholm – vikariat | Keystone Education Group
  • McKinsey & Company söker Executive Assistant i Stockholm
  • Jobb: Office Manager Göteborg – Wise Admin (f.d. The Pace)
  • Swedish Match (PMI) söker Executive Assistant i Stockholm
  • Executive Assistant till Trustlys CEO i Stockholm | Jobb
  • Jobb: Executive Assistant till Klarnas CXO-team – Stockholm
  • Office Manager jobb i centrala Göteborg | Wise Professionals
  • Executive Assistant Malmö – 6 mån konsult hos Adecco
  • IKEA söker Country Food Range & Supply Manager i Helsingborg
  • Jobb: Executive Assistant – BSH Home Appliances, Solna
  • Jobb: Underhållstekniker/Elektriker (EA) till SCA – Munksund, Piteå
  • Zenbiz Group söker Kontorschef Redovisning i Stockholm
  • Executive Assistant till Saab i Stockholm | Ledningsstöd
  • Executive Assistant-jobb hos BSH i Solna | Stöd CEO & CFO

Mest läst

Hitta topp 13 festlokaler att hyra i Malmö

De 13 bästa festlokalerna att hyra för ditt evenemang i Malmö

Letar du efter den perfekta festlokalen i Malmö för ditt nästa evenemang? Oavsett om du planerar ett stort firande med många gäster eller en mer intim tillställning, har Malmö ett brett utbud av fantastiska festlokaler att hyra. Här kan du hitta allt från stora, pampiga lokaler till små, mysiga festlokaler som passar perfekt för mindre sällskap. Vill du hyra en ...

Robert Bohman och Felix Granander gör om The Drawing Room till exklusiv medlemsklubb för nyktra livsstilar

The House Rehabs ägare Robert Bohman och Felix Granander tar över konkurrenten The Drawing Room och gör om behandlingshemmet till exklusiv medlemsklubb. Övertaget innebär att Robert Bohman nu tar tillbaka det koncept han själv grundat.
Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

När vi intervjuade Maria Tielman 2019 satt hon på Almega och talade varmt om att våga berätta om sina ambitioner. Sex år och fyra jobbyten senare är hon Senior Executive Assistant på Teknikföretagen – mitt i industrins AI-skifte. Här berättar hon om jobbytena, varför rätt chef alltid väger tyngst, hur hennes nätverk hjälpte henne att trolla fram en MODO-tröja till ...
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Lyko söker Office Manager i Stockholm – ansvar för 12 kontor

Bli Office Manager på Lyko i Stockholm. Led officestrategi och drift för 12 kontor/1 300 medarbetare. Rätt steg för Executive/VD-assistent.
“Jag befinner mig i händelsernas centrum hela tiden”

“Jag befinner mig i händelsernas centrum hela tiden”

Möt Maija Adriansson, Executive Assistant på Sweco AB till Näringslivets mäktigaste kvinna 2019. För Executiveeffect berättar hon om betydelsen av att ha en inkluderande chef och delar med sig av sina bästa tips på hur du utvecklas i yrkesrollen.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com