Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-10-16 | Inspiration

Agdas STHLM – ny konferens, restaurang och festvåning

Stockholms innerstad får nu en ny, spännande mötesplats i form av Agdas STHLM. I helt nyrenoverade lokaler, som tidigare varit stängda för allmänheten, slår Agdas upp portarna för konferens, restaurang och evenemang med högkvalitativ mat. Bakom satsningen på Regeringsgatan 107 står Carotte.

Agdas STHLM – ny konferens, restaurang och festvåningAgdas STHLM

En plats inspirerad av Agda Österberg

Agdas är en mötesplats inspirerad av Agda Österberg (1891-1987). Genom sina verk har hon skapat en egen väg som inspirerar och berör. Konstkännare hyllar hennes mod att gå utanför ramarna för att skapa något djärvt i en tid där det inte var helt självklart att sticka ut. Framför allt som kvinna.

Agda Österberg använde också sin position för att främja sociala frågor och bidra till samhällsdebatten. Hon har givit röst åt tystade och uppmärksammat frågor som jämställdhet, mänskliga rättigheter och miljöförstöring. Förhoppningen är att hennes anda ska fortsätta att inspirera till spännande samtal, möten och idéer som ekar genom tiden.

Restaurang Agdas på hörnet 

Agdas på hörnet är känslan av ett stort vardagsrum. Restaurangen håller öppet från tidig vardagsmorgon till eftermiddag – och därefter som festvåning för slutna sällskap till sen kväll. Restaurangen är designad av Stylt Trampoli, en flerfaldigt prisbelönt designbyrå med rötterna i Göteborg.

Här kikar gäster obehindrat in för den nybakade frukostfrallan, chiapuddingen och det uppiggande kaffet som välkomnar dem i arla morgonstund. Till lunch sätter Agdas guldkant på arbetsdagen med vällagad mat från grunden på närproducerade råvaror. Här sitter gästerna ner för långlunch eller plockar upp sin take away och ilar vidare. Dagens lunch utgår ifrån en vegetarisk rätt som går utmärkte att äta som den är. Alternativt kan gästen välja att lägga till dagens animaliska protein. Veckans favoriter varieras i både á la carte och sallader, samt kreativa mackor.

– Vårt team i restaurangen har lång erfarenhet från några av Stockholms mest ikoniska restauranger. Vi är mycket stolta över den här satsningen och hoppas och tror att gästerna kommer att uppskatta Agdas som mötesdestination. Här finns något för alla, säger Oscar Durling, VD på Carotte Food & Event, som driver Agdas STHLM, med Agdas på hörnet.

Hos Agdas på hörnet är man välkommen att slå sig ner sig med sin jobbdator i mellantimmarna. Restaurangen har även ett utbud av nybakade bullar, croissanter och sötsaker. Då arbetsveckan känns lång finns också möjligheten att socialisera under en after work. Varje torsdag, med start den 26 oktober, håller Agdas på hörnet öppet för AW kl 16:00-20:00.

En festvåning mitt i stan 

Restaurangens dagliga verksamhet stänger sen eftermiddag och då öppnas möjligheten att abonnera Agdas på hörnet. En fullutrustad, central restaurang för evenemang för upp till 150 personer under kvällar och helger. Agdas projektledare och kockar skräddarsyr bar och meny efter gästernas önskemål. Det går även bra att beställa smakupplevelser från Agdas genom catering.

Vägg i vägg ligger Agdas konferens 

Agdas konferensvåning är inte bara en plats för affärsmöten, det är en plats för inspiration och kreativitet. I stilrena, men ombonade mötesrum får idéer sväva fritt. Med modern teknik, en harmonisk lounge och bekväma faciliteter skapas en helgjuten miljö för givande möten.

Här är det meningen att gästerna ska känna sig som hemma. Hos Agdas finns sju mötesrum för 6–16 personer, en utbildningssal för 36 personer samt en hörsal med kapacitet på 98 personer. Medan projekt presenteras eller framgångar firas så förbereds gedigen mat av hög kvalitet till mötesdagen, vägg i vägg.

Bakom Agdas står Carotte tillsammans med Alecta Fastigheter 

Agdas STHLM öppnar upp i gatuplanet i Alectas fastighet Höjden på Regeringsgatan 107. Alecta Fastigheter har varit en aktiv part i utvecklingen av restaurangen, konferensen och övriga faciliteter som Agdas erbjuder. Verksamheten drivs av Carotte genom ett samarbete som omfattar all soft facility service i fastigheten. Det innefattar driften av restaurangen och konferensen, samt bemanning av reception och städtjänster.

 – Vi är ett fastighetsbolag som har visionen att varje dag arbetar för att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer. Att tillsammans med Carotte skapa en ny mötesplats i ett kvarter som tidigare mest passerats, och dessutom omfamna Agda Österbergs övertygelse om alla människors rättigheter, är ett konkret bevis på vad vi menar med visionen, säger Florence Cardell, affärsutvecklare på Alecta Fastigheter.

AGDAS HEMSIDA: http://agdasstockholm.se/

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Smak, teamkänsla och kreativitet under samma tak

Smak, teamkänsla och kreativitet under samma tak

I en bransch där företag söker minnesvärda och engagerande upplevelser har Ego Distiller i Göteborg blivit en destination som sticker ut. Här kombineras hantverk, kreativitet och gemenskap i en industriell men varm miljö, där varje droppe berättar en historia. För företag som vill ge sina chefer, team eller kunder mer än en traditionell provning eller middag erbjuder Ego Distiller en komplett företagsupplevelse – där smak, lärande och kreativitet skapar värde och stärker samarbetet.

Rox Resort – där möten blir magi och havet väntar

Rox Resort – där möten blir magi och havet väntar

Tänk dig nästa ledningsmöte, kickoff eller strategidag vid havet – där vågorna sätter takten, designen inspirerar och varje detalj är perfekt. Rox Resort i Köge är ESS Groups mest ambitiösa destination hittills, och för dig som Executive Assistant är detta stället där du kan leverera upplevelser som alla kommer minnas.

Fem sätt att bli potatisproffs

Fem sätt att bli potatisproffs

Potatis är allt annat än vardagstrist, men bara om du behandlar den rätt. Kocken Stefan Ekengren avslöjar sina bästa tips för perfekt potatis – varje gång.

Digital årsstämma – ett smidigt måste

Digital årsstämma – ett smidigt måste

Annons

Årsstämmornas högtid närmar sig och det kan tyckas krångligt att behöva genomföra stämman digitalt med deltagare på distans. Vi skulle vilja säga att det är precis tvärt om och istället kalla det för ”ett smidigt måste”.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Deltidsjobb: Administratör i Göteborg – Teknikbolag i bygg
  • The Pace söker Koordinator i Stockholm | Ledningsnära konsultuppdrag
  • Office Manager Linköping – IMI Supply Chain Solutions
  • Seco Tools: Process Office Manager – global Order-to-Deliver
  • Executive Assistant till koncernchef – Voky/Zollner, Linköping
  • Office Manager i Solna – deltid via Adecco | Executiveeffect
  • Office Manager Stockholm – start omgående | Manpower
  • Executive Assistant – energimyndighet, Sundbyberg | JobBusters
  • Koordinator och Office Manager – Trafikkontoret, Stockholms stad
  • Executive Assistant till Mysafety i Stockholm – ledningsstöd nära vd
  • Executive Assistant till VP MACH – Hitachi Energy
  • Executive Assistant Stockholm – 24 mån uppdrag via Incluso
  • Executive Assistant till CEO i Stockholm | Top of Heart
  • Executive Assistant-volontär | Mercy Ships Sverige
  • Office Manager med teamledaransvar i Stockholm | The Pace
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator | Specsavers Göteborg
  • Epiroc söker Executive Assistant i Nacka | Strategisk EA-roll
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator – Specsavers Göteborg

Mest läst

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Det blev en kväll fylld av glädje, värme och inspiration när nätverket SHE MEETS EVENT samlade ledningsassistenter och mötesbokare på Åkeshofs slott i Stockholm för att dela ut SHE MEETS AWARD 2025. Tre personer prisades för sina insatser och sitt engagemang som på olika sätt stärkt gemenskapen i nätverket.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken (4 platser kvar!)

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
Jenny

Möt Jenny Haglund Sahlin chefsassistent inom Handelsbanken

Jenny på Handelsbanken visar hur rollen som chefsassistent handlar om mod, kultur och människokännedom – inte bara struktur.
23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

Letar du efter den perfekta platsen att hyra festlokal i Stockholm för ditt nästa event? Vi har samlat 23 unika och inspirerande festlokaler som passar allt från bröllop till företagsevenemang. Oavsett om du söker en intim miljö eller en storslagen salong, finns det något för alla i denna lista.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com